Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nüfüstan adres silinmiş olsa bile tekrar o adrese haciz gidilebilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2012, 17:13   #1
ozan_çağdaş

Varsayılan nüfüstan adres silinmiş olsa bile tekrar o adrese haciz gidilebilir mi

saygılarımla,

takibe konu olan bir icra dosyasında,
müvekkil borçlu olan gelini ile bir süre beraber oturmaktadır.gelinin muhtar kayıtlarındaki, nüfus seçmen kayıtlarındaki ve nüfus müdürlüğündeki adres müvekkilin kendisine ait olan konut görünmektedir.
müvekkilin gelinin borcundan dolayı müvekkilin evine hazce geliniyor ve bir kaç eşyası üzerinde haciz işlemi yapılıyor, (müvekkil istihkak iddiasında bulunuyor lakin mahkme borçlununda adresinin aynı olduğu sebebiyle istihkak iddiasi reddediliyor)
müvekkilin gelinin başka bir şehre atanmasından sonra müvekkil gelinin kaydını nüfustan ve muhtarlıktan sildiriyor,
bundan sonra gelinin borcundan dolayı müvekkilin evine hacze gelinebilir mi, gelindiği takdirde istihkak iddiasi ileri sürülebilir mi?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim ...
Old 25-01-2012, 19:18   #2
ekinheval

Aynı icra dosyası üzerinden mi, başka bir icra dosyasından mı ?
Old 26-01-2012, 10:41   #3
Av.Asil Orhunöz

Benim bildiğim kadarı ile alacaklı vekilinin göstereveği her adrese hacze gidilebiliyor.
Old 26-01-2012, 10:44   #4
tiryakim

Haricen tespit edilen adrese bile hacze gidilebilir...
Old 26-01-2012, 10:48   #5
ozan_çağdaş

aynı dosya üzerinden,
hacize gelinirse bile istihkak iddiası bulunulduğu takdirde akıbeti ne olacaktır
Old 26-01-2012, 11:58   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası
B. Konut Dokunulmazlığı
MADDE 21. (Değişik: 3.10.2001-4709/6 md.) Kimsenin konutuna dokunulamaz. Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin konutuna girilemez, arama yapılamaz ve buradaki eşyaya el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.

Alıntı:
Yazan Av.Asil Orhunöz
Benim bildiğim kadarı ile alacaklı vekilinin göstereveği her adrese hacze gidilebiliyor.
Cahilliğimi bağışlayın,
işin içinde olmadığım için bilemiyorum, merak ettim, 'Dingonun ahırı mı' söz konusu olan yoksa 'Konut mu', mahkeme kararına gerek kalmadan sırf alacaklı vekilinin göstermesi ile her eve/konuta haciz için gidilir/girilir mi?

Saygılarımla
Old 26-01-2012, 12:12   #7
mgokalp

Alıntı:
Yazan Gemici
Cahilliğimi bağışlayın,
işin içinde olmadığım için bilemiyorum, merak ettim, 'Dinogunun ahırı mı' söz konusu olan yoksa 'Konut mu', mahkeme kararına gerek kalmadan sırf alacaklı vekilinin göstermesi ile her eve/konuta haciz için gidilir/girilir mi?

Saygılarımla

Anladığım kadarıyla sayın meslektaşım, hacze gidilebileceğini söylemiş, haciz işleminin her gösterilen yerde yapılabileceğinden bahsetmemiş sayın Gemici, kapıyı çalan herkes kout dokunulmazlığını ihlal etmiyor değil mi?
Old 26-01-2012, 12:21   #8
Gemici

Alıntı:
Yazan mgokalp
Anladığım kadarıyla sayın meslektaşım, hacze gidilebileceğini söylemiş, haciz işleminin her gösterilen yerde yapılabileceğinden bahsetmemiş sayın Gemici, kapıyı çalan herkes kout dokunulmazlığını ihlal etmiyor değil mi?

Olay kapıyı çalmakla ve 'kusura bakmayın burası benim konutum, söz konusu kimse burada oturmuyor' ifadesi ile çekilip gitmekle kapatılıyorsa mesele yok.

Saygılarımla
Old 26-01-2012, 13:09   #9
ozan_çağdaş

soruyu özetlersek, aynı eve ikinci kez hacize gelindiği takdirde, borçlunun adresi değişmesine rağmen haciz işlemi yine de gerçekleştirilebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi