Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İş yerinde psikolojik şiddet ve hukuki işleme yansımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2011, 15:09   #1
Konuk

Varsayılan İş yerinde psikolojik şiddet ve hukuki işleme yansımı

İyi günler. Ben eşimden ayrı yaşıyorum. Kendisinin bir başka bayanla hususi ilişkileri var. Eşimin beraber olduğu bayanın kendi işyerimdeki arkadaşları ( bunlara benim yöneticilerimden bir ikisi de dahil olmak üzere ) tarafıma tahrik, tehdit suretiyle devamlı surette öfkelendirilmek, saldırgan vs tutum içerisinde olmamı sağlamak istemektedirler. Buradaki amacın ise beni tahrik ederek psikolojimin bozuk olduğu yönünde bir psikoloğa sevkedilmemi sağlayarak eşime mahkemede kullanabileceği bir belge ortaya koymak.
Ne yaptı isem bunun önüne geçemedim. Çünkü bu kişiler yalnız olduğumuz ortamlarda tarafıma karşı saldırıda bulunuyorlar. Sonrasında ise asla hakaret yada tehdit etmediklerini, bunların benim hayal yada kurgum olduğunu iddia ediyorlar. Zaten özel hayatında problemler yaşayan ve çocuklarının sorumluluklarını tek başına üstlenmeye çalışan, hayat mücadelesi veren bir bayanım. Bir de eşimin beraber olduğu bayanın sırf beni yıldırmak adına işyerimde verdirmek istediği rahatsızlık ve huzursuzlukları taşıman artık çok zor geliyor.
Bir psikoloğa giderek sağlam raporumu almalıyım. Yoksa hukuki sürece yansıtabilirmiyim ? Yansıtabilirsem bunu nasıl ve hangi yolla yapabilirim ?
Old 29-11-2011, 17:50   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

İşyerinde uğradığınız psikolojik baski ile ilgili günlük tutarak;
Başınıza gelenleri, kimin ne yaptığını detaylı bir şekilde yazın
Ne zaman ve nerede olay gerçekleşti,olay yaşanırken yanınızda bulanan kişileri(şahitleri),Başınıza gelenlerin sizi nasil etkilediği vs gibi not alınız.İleride dava açmayı düşünür iseniz bu bilgilerin bulunması işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Böyle bir durumun devam etmesi durumunda
Işverene ve işyerinde varsa Işyeri temsiciliğine şikayet dilekçesi verebilir,çalışma zorunluluğunuzu psikolojik baskının devam ettigi sürece askıya alabilir,hem maddi hem manevi tazminat talebinde bulunabilir,işvereni ihtar edebilirsiniz,bu olaylardan dolayı sağlığınız bozulmuş ise tazminat talebinde bulunabilir ya da işverenden psikolojik bakının bırakmasi için ‘müdahelenin önlenmesi’ talep edebilirsiniz.

Yine eşinizin sizi bir başka kadın ile aldatması durumunda sorunuzdan boşanmak isteyip istemediğiniz anlaşılmadığından genel olarak bilgi vermek gerekir ise;
Boşanmak istemiyorsanız,
Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başkabir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani eşinizin sizi aldattığını İSPATLAMANIZ DURUMUNDA eşinizden ve birlikte yaşadığı kadından manevi tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

Eşinizin sizi aldatması nedeniyle boşanma davası açma hakkınız da bulunmaktadır.
Aldatıldığınıza dair delilleriniz mevcutsa(tanık,sms,mektup,foto vs....)eğer sadakatsizlik-zina nedeniyle elinizde bu tarz kesin deliller yoksa yine sadakatsizliğe dayanarak ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Açacağınız boşanma davasında eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız.
Yine açılan boşanma davası ile birlikte maddi, manevi tazminat ve nafaka talep etme hakkınız bulunmaktadır. Çocukların yaşları 18 yaşından küçük ise çocuklarınızın velayetinin tarafınıza verilmesi talep edebilir ve çocuklar için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Konunun ayrıntıları gereği daha fazla bilgi edinebilmek ve özellikle hak kaybına uğramamak için her aşamada muhakak bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini hatırlatırız.
Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi