Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültelerine Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Yanıt
Old 28-04-2006, 11:27   #1
Cest la vie

Kitap Hukuk Fakültelerine Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı ...
27 Nisan 2006 Perşembe - Nilüfer Kızılkaya

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, hukuk fakültelerinde gelecek yıldan itibaren "yabancı dil hazırlık sınıfı" uygulamasının başlayacağını bildirdi.

Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç'in başkanlığında YÖK'te toplandı.

Toplantının sonunda Teziç gazetecilere görüşülen konulara ilişkin bilgi veren Teziç, toplantıda, hukuk fakültelerinde gelecek akademik yıldan itibaren "yabancı dil hazırlık sınıfı" açılması yönünde karar alındığını birdirdi.

Toplantıda, bundan sonra bir süre hukuk fakültesi açılmaması görüşünün de ortaya konulduğunu belirten Teziç, toplantıda ayrıca, Türkiye'deki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyeleri değişimini öngören yasal düzenlemeye gidileceğini, bunun için bu yönde de bir çalışma yapıldığını belirtti.

Teziç, bu düzenlemeyle, Doğu'daki üniversitelerde okuyan veya görev yapan öğrenci ve öğretim görevlilerinin batıdaki üniversitelere belirli sürelerle gidebileceklerini anlattı.
http://www.capitalradio.com.tr/absol...=4100&zoneid=1

Hayırlı olsun efenim Eğitim artık "staj hariç" 5 yıl. Aslında bu ek yılı hukuk dersleri için ayırsalardı da, ingilizceyi zorunlu kredisi fazla ders olarak koysalardı daha iyi olmaz mıydı sizce de?
Old 28-04-2006, 21:18   #2
obaykan

hayırlı olsun sonunda 5 yıl olacak hukuk fakülteleri ama arkadaşıma katılıyorum.yabancı dil zorunluluğu neden?hukuk fakültesinden mezun olan bir hukukçu adliyelerde derdini türkçe anlatamazken neden yabancı dil dikte ediliyor.

vakıf üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarım uluslararası bürolarda çalışıyorlar fakat ingilizce tercüman olmanın dışında mesleğini tam öğrenemiyorlar.icra dairesinde yada mahkeme kaleminde yabancı dilin katkısı ne olucak anlayamıyorum.biraz dar bakıyorum belki olaya amabana bu yabancı dil düşkünlüğü saçma geliyor açıkçası.bu eklenen bir sene yeni mezun arkadaşların en büyük eksikliği olan pratik amaçlı farazi davalarla dilekçe örnekleriyle biraz daha renklense daha hoş olmaz mıydı?
Old 28-04-2006, 21:32   #3
Cest la vie

İnceleme

Hukuk fakültelerine yabancı dil hazırlık
YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, gelecek öğretim yılından itibaren hukuk fakültelerine bir yıllık yabancı dil hazırlık sınıfının konulacağını açıkladı.

NTV
Güncelleme: 21:29 TSİ 27 Nisan 2006 Perşembe

ANKARA - Öğretim üyeleri ve öğrenciler için doğu ve batıdaki üniversiteler arasında değişim programı da başlatılıyor.

Rektörler komitesi toplantısı sonrası açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, her hukuk fakültesinin kendi imkanları ölçüsünde bir senelik yabancı dil hazırlık sınıfı açabileceğini belirtti.

YENİ HUKUK FAKÜLTESİ AÇILMAYACAK
Uygulamanın gelecek yıl başlayacağını kaydeden Teziç, not ortalamasının ise hazırlık sınıfı dikkate alınmadan hesaplanacağını belirtti. Öğretim üyesi sıkıntısı nedeniyle bir süre yeni hukuk fakültesi açılmaması kararı da alındı.

YÖK Başkanı “Türk erasmusu” denebilecek bir değişim programının da hayata geçireleceğini açıkladı. Uygulama ile doğudaki bir öğrencinin ya da öğretim üyesinin batıdaki bir üniversitede bir sömestr ya da bir sene öğrenim görebileceğini ifade etti.

http://www.ntvmsnbc.com.tr/news/370974.asp
Old 09-05-2006, 11:59   #4
attorney

bence hukuk gibi ağır bir bölümün 4 yıl eğitimi olması çok mantıklı değildi bu uygulama ile her yeterli puanı alan hukuk okumaya cesaret edemeyecek diye düşünüyorum.bu da okul bitirmek için değil iyi hukukçu olabilmek için girecek öğrenci demek bu da kaliteyi artırır.bu bir yıl içinde bazı hukuk dersleride verilebilir.ayrıca hukuk fakültesi açılması en kolay fakültelerden biri çünkü hiçbir teknik mazemeye ihtiyaç yok.bu nedenle çok sayıda fakülte açılıyor bu hukuk fakültelerindeki eğitimin bozulması demek ti yeni uygulamaları çok mantıklı buluyorum.
Old 09-05-2006, 16:44   #5
safa

bir yıl daha...Ewet mantıklı ama bunun yabancı dil ağırlıklı olması beni düşündürüyor.
sonuçta bu ek yılın sebebi;4 yılın hukuk temelini oturtmak için yetersiz olduğu düşüncesi değil mi? Bu mantıkla yola çıkılıp yabancı dil aırlıklı olması gerçekten gereksiz ve zaten 4 ylda mezun olunması zor olan bu fakültelerdeki öğrenciler için zaman kaybı...
Old 09-05-2006, 20:44   #6
obaykan

mesela bu eklenen yıla genel hukuk bilgisini medeni hukuk anaya hukuku gibi dersleri koyarak ilerki seneler için avukatlık hukuku,bilişim hukuku,farazi dava uygulamaları gibi programlar eklenebilir.ingilizcede seçimlik ders olmaktan çıkarılarak haftalık 2 saatlik bir program olarak konulabilir.tüm seneyi ingilizce hazırlık sınıfı yapmakta neyin nesi oluyor.saygılarımla...
Old 09-05-2006, 22:01   #7
attorney

bence hepimizin kabullenmesi gereken bir durum ülkemiz de yabancı dil de eğitimin büyük bir önemi var her fakülte yabancı dilde eğitimi avantajları arasında görüyor bende bu eğitim sistemini desteklemiyorum fakat hukuk öğrencilerinin dil kurslarına servet yatırdığı da bir gerçek işte bunu önlemek amacıyla konulması iyi olmuş diye düşünüyorum.Madem ülkemiz gerçeklerin den biri,madem her iş arayanın karşıına çıkıyor o halde hukuk öğrencileri de faydalansın bu imkandan.Msjım da da belirtmiştim bu bir yıl için de bazı hukuk derleri verilerek diğer yılların yükü azaltılmalı diye.....
Old 10-05-2006, 12:28   #8
BİRGÜL GÜNEŞ

Yabancı dilin hukuk fakültesi mezunları için günümüzde ne kadar ehemmiyet taşıdığı ortadadır.Çoğumuz lise çağında bir sene ingilizce hazırlık sınıfı okumuş olmamız rağmen lise bittiğinde sadece bir sene boyunca aldığımız yabancı dil eğitimin yerinde yeller estiğini, Türkiyede ki çarpık üniversite sınav sisteminde başarılı olmak adına tüm emeğimizi ve çabamızı bu uğurda harcadığımızı hatırlayalım.Hukuk fakültesinin ana eğitimine başlamadan önce verilecek bir senelik yabancı dil eğitiminin bitiminde üniversite hazırlık döneminden çok çok daha ağır olacak bir hukuk eğitimi başladığında ve bu eğitim neticelendiğinde hazırlık sınıfında alınacak yabancı dil eğitiminin ne kadar kalıcı olacağı da benim kanaatimce tartışmalıdır.İcra- İflas derslerinde takip talebinin alacaklı, ödeme emrinin ise icra dairesi tarafından hazırlandığını öğrenen bizler, mesleğe adım attığımızda her ikisinin de alacaklı vekili olduğumuzda yine bizler tarafından hazırlanacağını öğrendiğimizde,fakültede keşke bir senede pratiğe yönelik bi eğitim verilseydi demedik mi?
Old 14-05-2006, 02:49   #9
sibel19

bence hazırlık sınıfı 4yıl sonunda ve sınavılı olmalı. hem hukuk bilgimiz olduğundan daha rahat konuşacak malzemeler bulabiliriz. Ve bilen girmekten kurtulur. sizce de mantıklı değil mi?
Old 16-05-2006, 13:32   #10
Güldal

yabancı dil mutlak gerekl ama bunun nasıl verileceği önemli.bence bir yılı sadece yabancı dile ayırmak gereksiz.bunun yanında en azından temel dersler verilmeli
Old 08-06-2006, 22:30   #11
Av. Galip DAĞTEKİN

Hazırlık sınıfının hangi amaçla konulduğuna bakmak lazım...Ben kendi adıma konuşayım Kırıkkale hukuk fakültesinde okumaktayım ve ben bu hazırlık sınıfında ne öğrenebilirim ki...(Kırıkkale merkezli söylüyorum)...Belki eğitim kalitesini artırmak için daha farklı yollara başvurulabilirdi...Hazırlık sınıfı bence sadece yüzeysel bir uygulamadan ileriye gitmez...
Old 13-06-2006, 10:39   #12
ekim

Varsayılan hukuk fakültesine zorunlu hazırlık sınıfı

hukukçuların en az bir tana yabancı dil bilmeleri gerekli.ancak hukuk fakültesine zorunlu hazırlık sınıfı koyarak bunu gerçeleştiremeyiz.hukuk fakültesi zaten ağır bir bölüm.öğrenciler hazırlık sınıfından sonra hukuk dersleri ile uğraşmaktan öğrendikleri yabancı dili 4 sene sonunda büyük ölçüde unutacaklardır.diğer bir husus ise, maalesef bizim üniversitelerimizde hazırlık sınıflarında yabancı dil pek de iyi öğretilemiyor.bunu kabul etmeliyiz.hukuk fakültesine zorunlu hazırlık sınıfı zaman kaybıdır.
Old 14-06-2006, 05:54   #13
Avukat Mustafa Kemal Batur

Merhabalar..

Hukuk eğitiminde aldığım hazırlık sınıfından yakınırken Türkiye üniversitelerinde de hazırlığın şart koşulmasını anlayabilmiş değilim. 4 sene boyunca haftada bir kaç ders ingilizce verilse hazırlık sınıfı gibi insanları herşeyden soğutan ve soyutlayan bir kavramdan çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Bana göre hazırlık tamamen zaman kaybı ve gereksiz bir unsur olacaktır.

Mustafa Kemal Batur
Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Old 14-06-2006, 13:56   #14
Jurist Enes

Hukuk FakÜltelerİnİn 6 Yil Olmasi Gerekİyor Kanimca. Hazirlik Sinifi Getİrİlerek Yabanci Dİl ZorunluluĞu Getİrİlmesİ GÜzel Bİr Şey Çok Faydasi Var(aksİnİ DÜŞÜnenler Olsa Da) Ama Öncelİkle TÜrkÇe'yİ Adam Gİbİ ÖĞrenmemİz Gerekİyor. İnsan Kendİ Dİlİnde DÜŞÜnÜr Ve Muhakeme Eder. Ne Yazik Kİ Ünİversİtede Okuyan Ve Mezun Olan ArkadaŞlarimizin TÜrkÇelerİ Olmasi Gereken DÜzeyde DeĞİl .Önce TÜrkÇemİzİ İyİ Bİlelİm Sonra Yabanci Dİl ÖĞrenerek Kendİmİzİ GelİŞtİrelİm
Old 14-06-2006, 14:38   #15
T.G.SİMSEK

Olumsuz 5 Yillik SÜreÇ Nİye???????

MRB. ASLINDA BU 5 YIL MEVZUUNU İLK DUYDUĞUMDA İLK DÜŞÜNCEM COK YERİNDE OLDUĞU YÖNÜNDEYDİ.ANCAK HAZIRLIĞIN İNGİ..YE YÖNELİK OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞAŞIRMADIM DESEM YALAN OLUR.ÇÜNKÜ YAPILMASI GEREKEN HUKUK DERSLERİ 5 YILA DAĞITILSA DAHA YERİNDE OLURDU KANAATİNDEYİM. BİLİNDİĞİ GİBİ GERÇEKTEN DERSLER AĞIR.BUNU HAFİFLETMENİN EN İYİ YOLU DERSLERİ DAHA UZUN BİR VADEYE YAYMAK OLURDU.AMA YİNE OLMADI.İNG.TABİKİ ÖNEMLİ AMA BU KADAR DEĞİL GALİBA!!! SÖYLENDİĞİ GİBİ 5 SENEYE YAYILSA KREDİ VERSELER DAHA MANTIKLI OLURDU.ARTIK GELECEK NESİL BUNA KATLANACAK BAŞKA ÇARESİ YOK!SAYGILAR...
Old 14-06-2006, 20:22   #16
ibrahimkovanci

degerli arkadasım tahsinciğim senin ve diğer arkadasların dediklerine katılıyorum elbette ilk yılda hukukla tanışma olmalıydı çünkü öğrenc mühendisse lisede matematik görüyor vs yani daha önceden tanıdığı konuların içinde oluyor ama biz hukuk namına hiçbirşey görmüyoruz onun için dersleri tanıtmalık birkaç ders artı ingilizce ağırlıklı bir hazırlık yılı olabilirdi ha şunu vurgulamalıyım ki ingilizce hayatın kaçınılmaz gerceği haline geldi tabi idealist bir hukukçu olmayı istiyorsanız dolayısıyla neden ingilizce demeyelim çünkü lazımdı saygılarımla İBRAHİM KOVANCİ
Old 22-06-2006, 22:30   #17
Tiocfaidh

Küresel alanda bireysel ve kurumsal iletişimin son derece önemli yer tuttuğu 2006 yılında dört yıllık hukuk eğitimi öncesinde bir yıllık yabancı dil eğitimi almanın gerekli olup olmadığını tartışacak değiliz sanırım. Ancak hukuk eğitimine yapılacak revizyon çalışmalarının tepeden inme bir mantıkla "dil her zaman önemlidir" söylemleriyle, hukuk eğitimindeki müfredattan birhaber olup, öğrencilerin asıl istek, arzu ve şikayetlerine kulak tıkayarak Ankara'da otururan birileri tarafından yapılması bizler için acı.

Türkiye'de hukuk eğitiminin temel sorunu dört yıl gibi çok kısa bir sürede öğrencilerin ders geçmek amaçlı ve ezberci bir mantıkla yönlendirilmeleri, bu yüzden de fakültelerinden hukuk mantığından uzak, bilgi hambalı olarak mezun olmalarıdır. İngilizce(veya her hangi bir yabancı dil) elbette günümüz koşullarında bir hukukçu için gereklilik arz eden bir konudur, ancak hukuk sisteminde yapılması gereken düzenlemeler arasında ilk sırada değildir.

Benim görüşüme göre bir yıllık ek süre, 3. ve 4. sınıfların ağır müfredatının iki yerine üç seneye yayılması, bu yolla öğrencilerin daha rahat, stresi nisbeten daha az bir şekilde fakülteden mezun olmalarını sağlamak için kullanılmalıdır. Öğrenci arkadaşlarım son sınıfların sıkıntılarınını ve bu sıkıntılar içinde hukuk mantığından ne derece uzak, aşırı stresli ve bu yüzden sadece ders geçme amacıyla ezberci bir süreçten geçtiklerini en az benim kadar iyi bilirler. Yabancı dile 'evet'; ancak öğrencilerin içinde bulundukları durumdan haberdar olmaksızın, tepeden inme bir mantıkla Ankara'da reformculuk oynamaya çalışanlara 'hayır'

Bu arada forumun yeni bir üyesi olarak forumdaki tüm kullanıcıları; öğrenci arkadaşlarıma ve günün birinde bir meslektaşları olmayı hayal ettiğim değerli büyüklerime merhaba demek istiyorum
Old 24-06-2006, 15:09   #18
Gülşen

Merhaba,

Bence böyle önemli bir konuda düzenleme yapılmadan önce bizzat hukuk fakültelerinde okuyanların ve hocaların genel kanaati alınmalıydı. Sayın Teziç'in bir hukukçu alması sebebiyle hukuk fakültelerindeki eğitim sorunlarını geçmiş YÖK başkanlarına nazaran daha iyi anlayabileceği ve daha gerçekçi çözümler üretebileceğini düşünmüştüm ancak böylesi yüzeysel bir düzenleme ile hukuk fakültelerine sadece makyaj yapıldığı kanaatindeyim.Hukuk fakültelerindeki derslerin ağırlığı nedeniyle fakültenin 4 yılda bitirilmesinin ne kadar zor olduğu herkesçe malumdur.Büyük bir çoğunluk 4 yılda bitiremediğine göre fakültenin zorunlu eğitiminin 5 yıla çıkarılmasının öğrencileri rahatsız eden bir durum olmadığı düşüncesindeyim.Hatta be de böyle bir düzenlemeye rastlamayı ve 5 yılda kaliteli bir hukuk eğitimi alma şansını yakalamayı isterdim.Ancak eğitimin 5 yıla çıkartılırken bunun sadece yabancı dil hazırlık programı olarak düşünülmesi,gerçekte amacın hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesini yükseltmek olmadığını ortaya koyuyor.Sayın Teziç ve Yök yetkilileri hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesini arttırmaya yönelik düzenleme yapmadan önce bizzat hukuk fakülteleriyle irtibata geçmiş olsalardı eminim hukuk fakültelerindeki eğitim sorununun yabancı dil eksikliği ile sınırlı olmadığını, temelde çok daha büyük eksikliklerin olduğunu anlayacak ve ona göre daha kapsamlı çözümler üretme yoluna gideceklerdi.Hukuk devletinde hukukçular dahi kendileriyle ilgili yapılan düzenlemelerde söz sahibi olamıyorlarsa öncelikle hukuktan devletçe ne anladığımıza tekrar bir bakmamız gerekir.Herkese saygılar..
Old 24-06-2006, 15:46   #19
YILMAZ GÜNEYTEPE

Varsayılan öncelikli mesele yabancı dil değil!

ABsüreci gereği yabancı dil verilmesi projesi kabul edilebilir bir şey olsa da öncelikli sorunumuz bu değil.
AVUKAT HAKİM SAVCILAR TOPLUMLA İÇ İÇE OLAN MESLEK GRUBUDUR
Yani dinamik bir yapıyı oluştururlar. Uygulayıcıdırlar.Bu sebepten fakülteden mezun olunca uygulamayı da bilir olmaları gerekir. Hukuk konuları fakültede kitaptan okunurken bazen o kadar soyuttur ki neye yarayacağını anlayamayız Oysa öğrencinin bir ayağı adliye de olsa soyut konular bile çabuk anlaşılır hale gelecektir.Bu sebepten fakülte süresince öğrencilerin kesinlikle adliyelerin havasını tenefüs etmeleri gerekir.Öğrenci zorlu bir maratondan sonra mezun olmakta ancak öğrendiklerinin uygulama açısından yeterli olmadığını görmektedir. Uygulamayı öğrenci mezun olduktan sonra değil öğrenciyken tanımalıdır. Birçok ders konusunu hocaların anlatamadan(çünkü süre yetmiyor)"bunu kendiniz okuyun" dediğine tanık olmuşunuzdur.Hukuk fakültelerinin 5-6 yıla çıkartılması kesinlikle kaliteyi artıracaktır. Bu süre uygulamayı tanıma açısından da zaman yaratacak öğrencinin hem teori hem uygulama eksiklerini tamamlama fırsatı olacaktır.Ancak özellikle uygulamada öğrencinin fiilen bulunması sağlanmalıdır.
YABANCI DİL EĞİTİMİ BU SORUNLARIN NERESİNDE?
Dili ders vermiş olmak için vermemek gerekir.Aksi halde öğrenme gerçekleşmeyecektir.Amaç dil dersi vermek mi dili öğretmek mi? Bizde bu bilmeceler hep yaşanır..hepimiz ortaokuldan buyana dil dersi gördük(devlet okulunda okuyanlar) özel gayret olmadan ya da dil kursuna gitmeden hangimiz yabancı dil konuşabilir hale geldik? Sadece ders vermek amaç olmamalıdır.Öğreciye dilin artı bir avantaj olduğu bilincini yerleştirmek önemlidir.Öğrenci zaten ne yapıp edip dili öğrenir. AB düşüncesi toplumu yakından ilgilendirmeye başlamasından buyana her meslek grubunda genellikle dil öğrenme gayretlerinin arttığı rahatlıkla gözlenebiliyor(dil kurslarına her ama her meslek grubundan insanlar adeta akın ediyor).Yani kişinin, dil öğrenmenin ihtiyaç olduğunu hissetmesi lazım.Şu aşamada bu zorunluluk kendini hissettirdiğine göre hazırlık sınıflarında artık öğrenci dili öğrenmek için daha gayretli olacaktır.Fakat yukarıda da belirttiğim gibi hukuk fakültesi öğrencilerinin dilden çok acil uygulamaya ihtiyacı vardır.
Old 24-06-2006, 17:24   #20
Gülşen

Sayın Güneytepe bu konuda size tamamen katılıyorum.Uygulama eksikliği aslında en büyük sorunlarımızdan biri.Ben şuan 4.sınıfa geçmiş bir hukuk fakültesi öğrencisiyim.Geçtiğimiz yaz büyük bir şirkette iki buçuk ay süren bir yaz stajı yaptım ve bu sürede tek başına teorik eğitimin ne kadar yetersiz kaldığını öğrenmiş oldum.Nasıl ki tıp,eczacılık gibi eğitimlerde uygulamalı laboratuvar desleri var, hukuk fakültesinde de adliye uygulamalı dersler olmalı.Böylelikle mezun olunca neyle karşılaşıcağımızı bilme olanağına sahip oluruz.Sağlam temelli yargı sistemi hukuk fakültelerindeki eğitimin ne kadar verimli olduğuna bağlı.Yargı reformu yapılmaya çalışılırken meseleyi temelden ele almak gerekli.Ancak malesef hukuk eğitimi bu reformun dışında tutulmaya çalışılarak, eğitimdeki sorunlar görmezden geliniyor.Umarım hukuk eğitimi ile ilgili daha kapsamlı ve gerçekçi çözümler üretilir.Saygılarımla..
Old 25-06-2006, 21:42   #21
emergency_2019

Varsayılan iyi ama..............

Hukuk fak.nin 5 yıl olması fevkalade, fakat bu ek bır yılın yabancı dılle zorunlu tutulmasını hazmedemıyorum.Hukuk fak. ogrencisi olmam hasebıyle dunya kadar konunun bır oldu bıttı ıle anlatıldıgı kanaatınde olan ben oldukca muteessirim.Ek bır yıl keşke hukuk derslerının yükünü azaltmak için eklenseydi.Yabancı dılın yanında Hukuk başlangıcı gibi dersler verilse daha bi güzel olmaz mıydı?
Old 26-06-2006, 08:19   #22
melike127

ingilizce egitimi tabiki cok onemlı ama mesleki egitim almak icin universıteye gelen birine 1 yıl sadece ingilizce egitimi vermek gereksiz.bu egitimin diger yıllara dagıtılması daha iyi olur diye düsünüyorum.hukuk fakültesi pratik isteyen bır bölüm.bu 1 yıllık süre mesleki pratik amaclı kullanılsa daha iyi olur.kalite bu taktirde daha da artacaktır.
Old 26-06-2006, 08:47   #23
ealakush

Varsayılan hukuk ve yabancı dıl????acaba

Merhabalar arkadaslar.hukuk fakultelerınde zorunlu hazırlık sınıfının olması bana gore yerınde bır uygulama degıl.cunku bızım ogrendıgımız ne tıp ne fizik.yanı evrensel dogruların tıkır tıkır işledigi bir alanda calışmıyoruz.normatif bir butun olan hukuk sadece anadilde ogrenilir diyorum.hukuk ogrenimi için yabancı dilin şatr olduguna inanmıyorum.
Old 27-06-2006, 13:17   #24
mlhttrn

hukuk fakültesinin 5yıllığa çıkarlması güzel bir gelişme fakat yabancı dil zorunluluğu saçma çünkü hiçbir şekilde yeterli ve kaliteli bir dil eğitimi olmayacaktır öncelikli olması gereken türkçe hukuk eğitimi almaktır ben birinci sınıftayken derslereyabancı kalıyordum çogu kelimelerin anlamını bilmeden konuyu anlamaya çalışmak çok zor geliyordu ve çoğunlukta benimle aynı fikirdeydi bu yüzden 1yıllık hazırlık hukuka hazırlık olmalı isteklerimizin askıda kalmaması dileğiyle adil günler sizlerin olsun
Old 28-06-2006, 21:49   #25
Murat Serdar

bencede hukuk eğitimi 5 yıla çıkarılmalı ancak sayın gülşen arkadaşımın da dediği gibi bu süre nispeten önemli olan dil eğitimi yerine teoriyle birlikte pratiğe de yer veren bir eğitim dönemine ayrılmalı,böylece hukuk fakültesini bitiren stajer avukatlar ben hiçbirşey bilmiyorum kaygısına düşmemiş olurlar.etkin bir hukuk devletinin sağlanması için pratiğe yönelik teori ve teoriyle ilgili pratiğinde huıkuk fakültelerinde verilmesi kanımca şart.
Old 28-06-2006, 23:23   #26
Gemici

Anlıyabildiğim kadarı ile çoğunluğu hukuk fakültesi öğrencisi olan katılımcıların hemen hemen hepsi yabancı dildeki bir hazırlık sınıfına karşı. Onun yerine daha fazla pratik vs. öneriyorlar.

Fazla teori önerilse diyeceğim yok, ama fazla pratik!?

Herkes tarafından bilinen bir olguya göre hukuk fakülteleri hukukçu yetiştirir, avukat değil. Böyle olunca'da sadece ve sadece avukat olarak çalışacaklara yönelik bir pratiğin öğrenim planına alınması doğru olmaz. Herhangi bir teoriyi, hukuk felsefesini ve mantığını, hukuk ve yasa sistematiğini fakülteden ayrıldıktan sonra öğrenmek özel çaba olmazsa biraz zordur. Pratik için bu söz konusu değildir. İyi bir stajla pratik noksanlığını kapatabilirsiniz, teorik açıklığı kapatamazsınız.

Yabancı dil gereksiz mi?
Uluslararası hukuku ilgilendiren konularda katıldığım konferanslardan ve diğer etkinliklerden elde ettiğim sonuç, bu türden toplantılara hemen hemen hiçbir Türk hukukçusunun katılmayışı. Buna karşılık hemen hemen her toplantıda Almancayı çok iyi bilen Yunanlı Hukukçulara rastlarsınız.

AB'nin kapısına dayandığımız bir süreçte yabancı dil bilmeyen hukukçularla AB içinde nerelere kadar gidebileceğimizi kestirmek güç olmasa gerek.

Yasalarımızın çoğunu Avrupadan aldık ve halen'de almaktayız. Bu gerçeğe rağmen hukukta yabancı dile gerek yok demek doğru bir teşhis değil bence.

Dış ülkelerle ticari ilişkilerde bulunacak şirketlerin yabancı dil bilen hukuçuya ihtiyaçları vardır.

Geriye bir soru kalıyor: Bir yıllık bir süre zarfında yabancı bir dil öğrenilir mi?

Cevap hem evet hem de hayır. İyi bir programla ve iyi hocalarla evet. Türkiye gerçeğine bakınca hayır.

Öğretilecek veya öğrenilecek bu yabancı dillerin liselerde öğrenilen dillerin devamı olması büyük faydalar sağlar. İlk temeli hukuk fakültesinde atılan bir yabancı dilden fazla birşey beklenemez bence.

Öğretim programı genelden ziyade hukuku ve hukuk kavranlarını ön plana alan özele yönelik olmalıdır.

Türk hukukunun kendi kabuğundan çıkıp dışarıya açılması ancak yabancı dille olur. Türkiyenin dışarıya açık olmayan ufak bir şehrinde veya kasabasında avukatlık yapan bir hukukçu için yabancı dil belkide o kadar önemli değildir. Buna rağmen o hukuköunun internet vasıtası ile öğrendiği yabancı dildeki kaynaklara ulaşma olanakları vardır.

Saygılarımla
Old 15-07-2006, 22:14   #27
spinoza

günümüzde ingilizcenin ne kadar önemli oldugu yadsınamaz.Hukuk fakültesinin 5 yıla çıkmasına da olumsuz bakmıyorum çünkü hukukun uluslararası bir çok alanda bölümü var ve bu da ingilizce gerektirmektedir
Old 18-07-2006, 11:23   #28
Çiğdem

Hukuk eğitiminin 5 yıla çıkması yerinde olmuş fakat yabancı dil ağırlıklı olması bence de yanlış.Çünkü sen bunca sene(madem bukadar önemli bu ingilizce bizim için)öğretmek için sağlam bir eğitim sistemi oturtamamışsın,bu saatten sonra mı öğreteceksin.tamam zorunlu olabilir ama ağırlıklı olması öğrenciyi asıl derslerinden uzaklaştırır bu uygulama.keşke bunun yerine alan dersleriinin öğrenciye daha rahat öğretilebilmesi için pratik çalışma dersleri çoğaltılsaydı.saygılarımla...
Old 18-07-2006, 11:32   #29
Çiğdem

TAŞ DEVRİ TAŞ BİTTİĞİ İÇİN DEĞİL, İNSANLARIN KAFALARI DEĞİŞTİĞİ İÇİN SONA ERDİ.
ÇİĞDEM.....
SAYGILAR...
Old 31-07-2006, 10:03   #30
pia

Gemici'nin yazdıklaına katılmıyorum. Evet burada yanıt yazan arkadaşların çoğu gibi ben de eğer hukuk fakültesi 5 yıl olacaksa bu ek 1 yılın yabancı dil eğitimi değil, pratiğe yönelik derslerden oluşan bir eğitim yılı olmasını tercih ederim. Hiçbirimiz (sizin yazınızda belirttiğiniz gibi) sadece ve sadece avukat yetiştirmeye yönelik eğitim verilsin demiyoruz ki,ama eğer bir yıl fazladan okuyacaksak pratik derslerin bizim için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.Sonuçta teoriye ağırlık veren bir çok dersimiz var bunun yanında pratiğe önem veren dersler de eklense hukuk fakültelerinin sadece ve sadece avukat yetiştiren kurumlara dönüşeceğini hiç sanmıyorum.

Yabancı dil konusuna gelince, ben diğer bölümlerde dahi ZORUNLU bir hazırlık sınıfına hele hele tüm derslerin yabancı dilde verilmesine karşıyım. Bu konuda çalışmalar da yürütüyorum, yapılan araştırmaları da inceliyorum ve bu durumun ortadan kaldırılması için yürütülen çalışmaları da destekliyorum. Yabancı dil öğrenmeye kesinlikle karşı değilim ancak yabancı dil dayatmasına kesinlikle karşıyım. Kişi isterse yabancı dil öğrenir ve bence öğrenmelidir de, ancak bu eğitimin bizzat devlet tarafından zorunlu olarak sunulmasının kişiye sağlayacağı yararla,devletin siyasi anlamda uğrayacağı zararı ele aldığımızda bence devlet çıkarlarına öncelik vermeliyiz. Bir devlet kendi vatandaşlarına sen şu devletin dilini öğrenmeye mecbursun çünkü ancak böyle başarılı olabilirsin derse o devletin dili yok olmaya mahkumdur,devlet vatandaşlarına günün şartları gerektiriyor diye bir başka dili dayatmaktansa,kendi dilini günün şartlarına uygun hale getirmelidir,uygun hale getirecek bireyler yetiştirmelidir.Bu konuyu daha etraflıca konuşmak isterdim ama site kurallarının dışına çıkmak istemiyorum(siyaset ve din konu dışıdır!)
Herkese saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi