Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kadın Boşanma Davası Açarsa Hak Talep Edemezmi?

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2008, 20:25   #1
bilgisizkonuk

Varsayılan Kadın Boşanma Davası Açarsa Hak Talep Edemezmi?

Eşimle 1999 yılında evlenip 2002 yılında boşandık,fakat evliliğimiz fiilen hep devam etti ve 2005 yılında tekrardan nikah yaptık.2002-2008 yılları içerisinde biraz mal(ev vs.)edindik.Ben 1999’dan beri son 2 yıl hariç,hep yüksek maaşlı işlerde çalıştım.Edindiğimiz mallarda çok büyük maddi katkılarım var fakat bu malların hepsinin tapuları eşimin üzerinde.Ben bu edinilmiş mallardan hak talep etme hakkına sahipmiyim?Bundan 11 ay önce beni oturduğumuz aile konutumuzdan kovdu bende yazlık evimizde kalmaya başladım ve bu süre içerisinde kendisinden hiçbir maddi yardım görmedim.Şuan ailemin maddi yardımlarıyla geçiniyorum.Kendisinden nafaka talebinde bulunabilirmiyim?
Kendisi şuan oturduğum yazlık evden de beni çıkarmak istiyor.Boşanalım diyorum dava açmaya yanaşmıyor ve boşanabilmesi için kendisinden hiçbir hak talep etmeyeceğime dair bir protokol imzalatmaya çalışıyor.
Boşanma gerçekleşmediği için beni(tapular onun üzerinde olduğu için)yazlık evden çıkarma hakkı varmı?Dava açan taraf hak talep edemez diye bir durum söz konusumu ve son olarak adli yardım alma hakkına sahipmiyim?Bütün bunlar için nasıl bir yol izlemem gerektiğini
bilmiyorum.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 26-02-2008, 22:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Öncelikle, boşanmak istemiyorsanız eğer, sadece tedbir nafakası davasını eşinize karşı açabilirsiniz.

Evlilik birliği içinde eşiniz sizin iaşesinizi ve geçiminizi temin etmek zorunda.Tanık ifadeleri ile, evden ayrılmak zorunda bırakıldığınızı,eşinizin geçiminizi temin etmediğini ispatladığınızda, boşanma olmaksızın sadece nakaya karar verilecektir.

Ama eğer boşanmayı siz de istiyor iseniz, boşanma davanızla beraber; boşanma, nafaka, maddi tazminat ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Dava açan taraf hak talep edemez değil aksine hak talep etmek için dava açar ve iddiasını ispat etmek zorundadır.Olayımızda siz dava açarsanız boşanma istemekte haklı olduğunuzu, gelinen noktada kusurunuzun bulunmadığını ispat edeceksiniz.

Yeni medeni kanunla aile konutu kavramı getirilmiş olup eşinizle beraber ikamet ettiğiniz konutun aile konutu olarak özgülenmesini hakimden talep edebilir ve şerhin tapu kütüğüne düşülmesini isteyebilirsiniz.Ayrıca bu konutun başkasına devrini ve rehnini de önleyebilirsiniz.

2002 den sonra edinilen mallarda ise, tasfiye alacağı ve katılma payı alacağı talep etme hakkınız bulunmaktadır.Bu bir ayni mülkiyet hakkı değil alacak hakkıdır.

2002 yılından önce edinilen mallarda ise katkınızın olduğunu ispatlamalı ve katkınız oranında talepte bulunabilirsiniz.

Yalnız tüm bu talep ve işlemler için mutlaka bir avukattan hukuki destek ve yardım almanızı eğer maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan adli yardım talep edebileceğinizi saygılarımla hatırlatırım.Neler gerektiğini illerde barolar, ilçelerde, adliye binası içindeki adli müzaheret büroları size bildirecek ve yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla.
Old 27-02-2008, 12:03   #3
bilgisizkonuk

Sayın UFUK,
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Tabiki bende boşanmak istiyorum,
sanırım tam izah edemedim 2002-2005 tarihleri arası bizim resmi nikahımız yoktu ama fiilen devam eden bir evlilikti.Bu durumda bu zaman içersinde edilinen mallarda hak talep edilirmi??
Aile sicil belgesi için muhtarlıktan evrak istedim eşim oturduğumuz ,yani şu anda onun oturduğu evde ikamet etiği
görülmüyor.Bu halde şehr konulması için ne yapmalıyım?

''Olayımızda siz dava açarsanız boşanma istemekte haklı olduğunuzu, gelinen noktada kusurunuzun bulunmadığını ispat edeceksiniz.'' diye yazdınız, peki 11 ay evel kovulduktan sonra başka evde oturmam şuç mu?Bunu bana karşı kullanır diye düşünüyom.Komşularım olayı duydu!

Dava açılmadan başkansına mal devretmesi halinde geriye dönük hak talep edebilirmiyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-02-2008, 14:11   #4
üye8180

Sayın konuk, 2002-2005 tarihleri arasında resmi nikahınız yoksa, ortada evlilik olmadığından mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağı için talepte de bulunamazsınız. Bu tarihler arasında eşinize karşı maddi taleplerinizi genel hükümlere yani Borçlar Kanunu hükümlerine göre yöneltebilirsiniz.

Aile konutu şerhi için, tapuda eşinizin üzerine olan o konutta oturduğunuza dair ikametgah belgesi ve evli olduğunuzu belgeleyen nüfus kayıt belgesi gerekir. Tapu memuru aile konutu şerhini koymak durumundadır.

Evden kovulduğunuz için ayrı yaşadığınızı yazmışsınız. Kovulduğunuz ve kötü muamele gördüğünüz ortak konutta, evlilik birliğini devam ettirmek ve kusursuz görünmek kaygısı ile oturmaya zorlanmanız beklenemez. Açılması muhtemel boşanma davasında, bu durumu delillerle ortaya koymalısınız.

Dava açılmadan malların devrinde, tapu kayıtlarına güvenen iyi niyetli üçüncü kişiler korunur. Siz zaten, mal rejiminin tasfiyesi sürecinde malların parasal değerinin yarısını talep edeceksiniz. Tapuda sizin adınıza bir kayıt yapılmaz. Uygulamada, maddi manevi tazminat, nafaka, mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak talepli boşanma davalarında, Aile Mahkemesi gayrımenkullere ve araçlara, üçüncü şahıslara devredilmemesi için tedbir koymaktadır. Bu tedbir, boşanma davası devam ederken sizi korur.
Old 27-02-2008, 15:16   #5
bilgisizkonuk

Sayın Neslihan Hn.
cevabınız için teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak,
resmi nikah olmayan dönem için sadece bir formalite boşanma olduğuna ve bu dönem içersinde hamilelik ve doğum olduğu,evliğin bu dönemde sürdüğünün ıspatı olurmu?
(şu anda hayatta değil,doğum dan 1hafta sonra kaybettik)

Bu gibi durumlar için Kadını koruyan bir yasa varmı????

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi