Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baro yönetim kurulu karalarına karşı itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2007, 20:40   #1
Nesrin D.

Acil Baro yönetim kurulu karalarına karşı itiraz

Nezdinde staj yaptığım Baronun yönetim kurulu,staj bitim belgesi verilmesini, staj bitimi sonunda yapılacak mülakat sınavından geçme şartına bağlayan bir karar almıştır.
Yönetim Kurulunun böyle bir karar alma hususunda yetkisi var mıdır?
Eğer varsa, baronun aldığı bu karara karşı hangi süre içinde, nasıl itiraz edilir.
Alıntı:
AVUKATLIK KANUNU Madde 25-Staj süresinin uzatılması -Baro yönetim kurulu, stajyer hakkında verilen raporları değerlendirir, gerektiğinde kurul üyelerinden birini görevlendirmek suretiyle yapılacak inceleme sonuçlarını da göz önünde tutarak staj bitim belgesinin verilmesine veya staj süresinin altı aya kadar uzatılmasına karar verebilir.
Yönetim kurulunun bu kararı kesindir.

Kanunun bu maddesinin,yönetim kurulunun mülakata karar verebilmesine imkan tanıdığını sanmıyorum.Yani,bu şekilde yorumlamak çok zor.Çünkü,maddeden, staj süresinin sadece stajyer hakkında verilen raporlara dayanılarak uzatılabileceği anlamı çıkıyor.
Baro Yönetim Kurulunun görevleri Avukatlık kanununum 95.maddesinde sayılmıştır.Bunlar içinde staj ile ilgili olanlar ise şunlar:
  • (1.fıkra,2.bent) Stajiyer ve avukatların baroya kabul ve levhaya yazılma veya nakil işleri hakkında karar vermek,
  • (1.fıkra,9.bent) Staj işlerini düzenlemek ve denetlemek,
itiraz ile ilgili ise kanunda bir hükme rastlamadım.yönetmelikte ise idari işler başlıklı 60.madde şu şekilde:
Madde 60 - Avukatlık Kanunu ve bu Yönetmelik hükümleri gereğince baro kararlarına karşı yapılan itirazlar, kararı veren baro aracılığıyla veya doğrudan Türkiye Barolar Birliğine yapılır.
Bu kuralları bulmama rağmen net cevabın bulunması çabası içindeyim.Bunların dışında duruma açıklık getirecek,soruma asıl yanıt bulacağım bir kural var mı bilmiyorum.Böyle bir itiraz hakkım varsa, süreyi kaçırmaktan endişe ediyorum.
---------
saygılar...
Old 22-01-2007, 13:42   #2
Gamze Dülger

Avukatlık Kanunu'nu 25 maddede Baroya iki hak tanınmış.Bu haklar kullanılırken de staj raporu gözönüne alınarak "Staj bitim belgesi verilmesi ve uzatılması" kararı verilecektir.
Bu kararlar kesindir.
Ancak Baro,belgenin verilmesini mülakat sınavandın geçme şartına bağlamış ise,bu karar kanunda tanımlanmamış bir karar olup dolayısıyla kanaatimce kesin kararlar olarak gözönüne alınamaz.
Öncelikle işlemin geri alınması hususunda Baroya başvurmanız kabul edilmemesi halinde bağlı olduğunuz Baro aleyhine İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması istemli "İptal " davası açmanızı tavsiye ederim.Şu an aynı içerikteki karar aleyhine Aydın İdare Mahkemesi'nde de bir dava bulunmaktadır.Ancak davanın tarafı olmadığımdan gelişmeleri bilemiyorum.

Saygılarımla
Old 22-01-2007, 13:51   #3
ad-hoc

Bağlı olduğunuz Baronun sırf Avukatlık sınavının kaldırılmasına tepki olarak bu şekilde bir sınav koyduğuna inanıyorum. Yapılan uygulama idari işlemin yetki bakımından iptalini gerektirir kanısındayım. Fakat staj eğitiminin başıboş olmasından kaynaklı, radikal bir uygulamayla da karşılaşmanız olasıdır.
Old 16-04-2007, 19:37   #4
üye15905

Sevgılı Nesrın
29 md gereklerını yerıne getırdın mı?
Old 20-04-2007, 23:00   #5
Nesrin D.

Alıntı:
Yazan RECHTSANWALTGÜNGÖR
Sevgılı Nesrın
29 md gereklerını yerıne getırdın mı?
neyin 29.maddesi acaba.avukatlık kanunu ise 29.madde mülga edilmiş.yönetmelik ise oda konuyla ilgili değil.açıklık getirirmisiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi