Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazasından kaynaklı tedavi giderleri için SGK aleyhine açılacak davada görevli mahkeme

Yanıt
Old 04-05-2015, 11:35   #1
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

Varsayılan Trafik kazasından kaynaklı tedavi giderleri için SGK aleyhine açılacak davada görevli mahkeme

Sayın Meslektaşlarım,
Bildiğiniz üzere 2918 sayılı Kanunun 98. maddesinde yapılan değişiklikle trafik kazasından kaynaklı tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanması ve zorunlu sigortaların bu giderlerden sorumlu olmaması esası benimsendi.
Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına göre sigorta, işleten ve sürücü aleyhine trafik kazasından kaynaklı olarak açılacak tazminat davalarında asliye ticaret mahkemeleri görevlidir.
Ancak 2918 sayılı Kanunun 98. maddesi kapsamında olup ödenmeyen bazı tedavi giderleri için SGK aleyhine de dava açılması gerekmektedir.
Bu nedenle (teorik olarak) SGK'nın da aynı davada davalılar arasında gösterilmesi gerekmektedir.
Ancak Yargıtay'ın, diğerleriyle beraber SGK'nın da davalı olarak gösterildiği davalarda görevli mahkeme hususunda değişik kararları bulunmakta.
Öyle ki, (bana göre yanlış olarak) bazı kararlarda SGK aleyhine iş mahkemesinde dava açılması gerektiği dahi içtihat edilmiş.
Bununla birlikte bazı kararlarda da (örneğin sigortanın tedavi ödemeleri için SGK'ya rücu ettiği davalarda) görevli mahkemenin asliye hukuk mahkemesi olduğu kabul edilmiş.
Bildiğiniz üzere SGK'nın tedavi giderlerinden sorumluluğu, sözleşmeden ya da haksız fiilden değil, kanundan kaynaklıdır. İlgili maddede müteselsil sorumluluğa ilişkin açık bir ibare de bulunmamaktadır.
Öte yandan SGK tacir olmayıp, trafik kazasına konu faaliyeti de ticari değildir.
Ama sigortanın tedavi giderlerinden sorumluluğunu kanunla devralmıştır.
Sorum şudur: Bir kazada zarar gören kişi için sigorta, işleten ve sürücü aleyhine asliye ticaret mahkemesinde açılacak davada, SGK da, (2918 sayılı Kanunun 98. maddesi kapsamında olup) ödenmeyen tedavi giderleri nedeniyle davalı olarak gösterilebilir mi, yoksa tedavi giderleri için asliye hukuk mahkemesinde SGK aleyhine ayrı bir dava mı açılmalıdır?
Saygılarımla.
Old 04-05-2015, 14:28   #2
olgu

Tedavi gideri için SGK aleyhine asliye hukukta ayrı bir dava açmanız süreci hızlandıracaktır.

Hem tiaret mahkemelerinde yargılamanın yavaş ilerlemesi hemde sgk dan evrakların defalarca istenildikten sonra geldiğini hesaba katarsanız tüm hasımları tek dava etmeniz halinde delil toplanması epey zaman alacaktır.

Ayrıca son torba yasa ile SGK aleyhine hükmedilen tazminat için İyuk 28/2 gibi düzenleme yapılmıştır.
ilamın infazında da sıkıntı yaratabilir.
Old 04-05-2015, 19:27   #3
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

Sayın Olgu,
Yanıtınız için teşekkür ederim. Öneriniz bana da uygun geldi.
Bununla birlikte, SGK'nın da aynı davada davalı olarak gösterilmesi halinde görevli mahkeme hususunun şu ya da bu şekilde çözüme kavuşması gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 05-05-2015, 07:44   #4
olgu

17. Hukuk Dairesi davalılardan biri sigorta şirketi ise sigorta hukuku açısından da değerlendirme yapılacaktır, sigorta hukuku ise TTK da düzenlendiğinden asliye ticaret mahkemeleri görevlidir demekte.

Sadece SGK nın taraf olduğu davalarda görev ayrımı yapan bir içtihat henüz görmedim. Bu sebepten sgk-zmms-fail ve araç işletenin birlikte davalı olarak gösterilmesi halimde zmms faktörü sebebiyle asliye ticaret mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum.

Sgk aleyhine doğrudan ilamlı takibi yasaklayan torba yasa ile aynı tam yargı davaları gibi önce idare başvuru şartı getirildi diye hatırlıyorum. Bu hususa da dikkat etmenizde fayda var.
Old 09-03-2016, 11:57   #5
Av. Bilal

Varsayılan Gelişme var mı

Davayı nerede açtınız? İtiraz var mı?
Ben de asliye hukukta açmak üzereyim şu an
Old 09-03-2016, 12:03   #6
olgu

Davayı açarken 2 ye bölmüştük, SGK nın karşılaması gereken alacaklar için Asliye Hukukta, Sağlık uygulama tebliği sebebiyle SGK'nın sorumluluğu dışına çıkan alacak kalemleri için ise ZMMS ve araç malikine karşı da ticaret mahkemesinde olarak.
Old 09-03-2016, 14:40   #7
Av. Bilal

Varsayılan Davalarının ne aşamada?

Davalarınız ne aşamada acaba?
Zira bir arkdaşın sadece SGK'ya karşı açtığı davada iş mahkemesi de asliye hukuk da görevsizlik kararı vermiş. Yargıtay ise İŞ mahkemesi görevli demiş.
Sgk'nın SUT yüzünden karşılamadığı kısım için ZMMS nin sorumlulu devam ediyor mu ki? Şirket nasıl bir savuma yapıyor
Old 09-03-2016, 14:45   #8
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Bilal
Davalarınız ne aşamada acaba?
Zira bir arkdaşın sadece SGK'ya karşı açtığı davada iş mahkemesi de asliye hukuk da görevsizlik kararı vermiş. Yargıtay ise İŞ mahkemesi görevli demiş.
Sgk'nın SUT yüzünden karşılamadığı kısım için ZMMS nin sorumlulu devam ediyor mu ki? Şirket nasıl bir savuma yapıyor

Dava açtıktan sonra ben o bürodaki işimden ayrılmıştım, dosyanın akıbeti hakkında bilgi sahibi değilim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi