Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Emekli Sandığı Hakkında...

Old 10-01-2003, 18:43   #1
ozantekin1981

Önemli Emekli Sandigihakkinda...

herkese selamlar..
size bir olay nakledecegim,yardimci olan olursa cok sevinirim.
ben 21 yasinda bir universite son sinif ogrencisiyim,ankaradan yaziyorum.
babam 1999 yilinda vefat etti,kendisi emekli ogretmen idi.
Dolayisiyla anneme dul ayligi ,banada yetim ayligi baglandi emekli sandigi tarafindan.O tarihten beri maasimizi duzenli olarak aliyorduk.
Fakat , en soon maas aldigimizda maasimizda buyuk bir dusus oldu.Sebebini arastirdim ve babannemin , Ankara Altindag ilce idare kurulundan almis oldugu bir muhtaclik belgesiyle emekli sandigina basvurdugunu ve kendisine aylik baglandigini ogrendim,tabi bu aylikta benim ve annemin maasindan kesiliyor.Benim aldigimi maasin aynisini oda aliyor.
Isin garip tarafi, babannem SSK dan dedem dolayisiyla maas aliyor ve kendi uzerinede ev var.Ustelik babannem babamin oz anneside degil.
Emekli sandigindan yetkililerle konustum ve bana sunu soylediler: babanneme dava acarak onun babamin oz annesi olmadigini ispat edersem,maasi iptal edebilirlermis.Babam oz teyzeleri ve dayilari is sag.Fakat babam babanneme kayitli.
Bu konuda bana yardimci olabilecek bir avukat arkadas varsa,bu olayi cozebilecegine inaniyorsa,benimle baglanti kurarsa cok sevinirim.
email: e116518@metu.edu.tr
cep tel:0544 5064090
not: emekli sandiginda konustugumuzda sordum,butur ornek davalar varmi diye,oldugunu ve sorunun cozulebilecegini soylediler.
Old 10-01-2003, 21:25   #2
vefa

Merhaba Sayın Ozantekin,

Bence babaanneniz ve babanız arasındaki soybağı ile uğraşmak yerine Emekli Sandığına yazılı ihbarda bulunmanız daha pratik bir çözüm olacaktır. Zira SSK'dan maaş almakta olan ve kendine ait gayrımenkulü bulunan bir şahıs "muhtaç" değildir.

( Hatırlıyormusunuz bilmiyorum bir yıl kadar önce ; Alanya'da birçok gayrımenkulü olan yaşlı bir vatandaşımızın "yeşil kart" çıkarttığı, vatandaşların ihbarı ve yapılan araştırma sonucu kartı iptal edilldiği , hakkında kamu davası açıldığı, ve devlete ödettirdiği tüm parayı faiziyle iade etme yükümlülüğü doğduğu basına yansımıştı. )

Babaanneniz gayrımenkul maliki olduğu ve SSK'dan maaş aldığı halde Muhtaçlık Belgesi almışsa muhtemelen belgeye eklemesi gereken Mal Bildirim Belgesinde gerçeğe aykırı beyanda bulunmuştur.!
İlçe idare kurulu da bu beyana dayanarak muhtaçlık belgesi vermiştir.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne ve Hukuk Müşavirliğine ihbarınıza ilişkin iki dilekçe yazıp iadeli taahhütlü olarak gönderin. Babaannenizin
SSK.dan maaş aldığını , biliyorsanız sicilini bilmiyorsanız babaannenizin kimlik bilgilerini yazın ve varsa evinin de tapu suretini yoksa gayrımenkulun bulunduğu yerin bilgilerini yazın. Eğer gayrımenkul babaannenizin adına kayıtlı ise bence Maaşı kesilecektir

İyigünler.
Old 11-01-2003, 19:26   #3
ozantekin1981

emekli sandigina basvurdum,fakat gelen cevapta itirazimi ilce idare kuruluna yapmam gerktigini soylediler..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi