Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk fakültelerinde neden alan dersleri dışındaki derslerde bile zorlarlar ki?

Yanıt
Old 07-09-2007, 13:39   #31
oguzhand0

Alıntı:
Yazan carpadiem
bence öğrendiğimiz her bilgi bir şekilde karşımıza çıkıyor.hayatımız sadece mesleğimizden ibaret değil ki..bence bu dersleri görmekle kafamız sığ olmaktan kurtuluyor.kendimiz söylüyoruz diğer fakültelerde yok da neden biz de var diye işte bizi diğerlerinden ayıran bir taraf da bu.ne kadar öğrenirsen o kadar renklenirsin

Popülizm, popülizm (:
Old 07-09-2007, 14:46   #32
MERYEM VATANSEVER

hıc de populızm degıl bana kalırsa arkadasın fıkırlerıne katılıyorum,hayatta hersey sınıf gecmekten ya da kısının meslegını ıcra etmesınden ıbaret degıldır,bır ınsanın bence her konuda soyleyecek en az bır sozunun olması gerekır..
Old 07-09-2007, 15:01   #33
obaykan

Varsayılan :)

başlığı görünce aklıma hemen iktisat dersi geldi5.sınıfa uzattığımda 3 dersim vardı biri de iktisattı ve medeni usulden iktisattan korktuğum kadar korkmadım belki acı bir itiraf olucak ama son çaremdi ve kopyaya başvurmuştum iktisattan.hoca da anlamış olucakki can çekiştiğimi sorularla alakasız da olsa verdiğim cevaplarla 75 alarak geçmiştim.ve hayatımda öss yi kazandığım andaki mutluluğu yaşamıştım panoda geçtiğimi görünce saygılarımla...
Old 20-12-2007, 14:56   #34
ultimatemaster

bence hukukçu dediğin gazetelerdeki ekonomi sayfalarını yorumlayacak güce sahip olmalı. para toplumun düzeninde önemli bir yere sahipse, bunu akademik anlamda görmemiz kaçınılmaz.
iki yüzlü olmaya da gerek yok. gini katsayısını niye öğreniyoruz derken, bi yandan da konusu geçince hava atmayı çok severiz, yalan mı?
Old 24-12-2007, 21:34   #35
captainboss

Evet, hayatta her öğrendiğimiz karşımıza çıkıyor ama biz karşımıza hangisi daha fazla çıkacaksa onu öğrensek daha iyi olur sanki. mesela davranış bilimleri dersi bize niye gösterilmiyor? veya konuşamk bir şeyleri anlatıp karşıdakini etkilemek bizim mesleğimizin önemli bir parçası.neden diksiyon dersi gibi dersler almıyoruz???
Old 02-06-2008, 13:20   #36
üye23342

Önemli İktisat gerekli mi ?

Arkadaşlar çıldıracağım !!
İktisat işimize ne kadar yarar bilemem ama bu kadar bizi kasacak duruma gelmemesi gerekir !
İktisatı iyi olan arkadaşlar sınavda ne gibi taktikler uygulamam gerekiyor ?
Old 20-06-2008, 01:49   #37
üye15469

Soru

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Sayıyorum;

Türk dili ve Edebiyatı (Aynı konuları bundan önce neredeyse 5-6 yıl gördük)

İnkılap Tarihi (Aynı konuları daha önceki öğretim hayatmızda 2 yada 3 kere görmüştük)

Roma Hukuku ( Medeni Hukuku ve Borçlar Hukukunu zaten görüyoruz)

İktisat (İktisatçı olmaya niyeti olduğunu sanmıyorum hukuk öğrencilerinin)

Türk Hukuk Tarihi (1640'ta yaşamış birinin Mirasını taksim ederken kullanacağımız ölçütlere ne gerek var zaten, Miras Hukuku göreceğiz. Kaldı ki aynı done; THT dersinde görülen hukuk türleri için de geçerli)

Hukuk Başlangıcı (Biz zaten hukuka başladık. Ne gereği var böyle bire dersin genel kültür haricinde)

İngilizce(O kadar basit bir ingilizcenin hukuk alanında hiç bir şeye yaramayacağına adım gibi eminim)

Bu araya Bilgisayarı da koyabiliriz. Daha önceden hiç bilgisayar tecrübesi olmamış birinin zaten çoğu fakültede hocanın bile sallamadığı bir bilgisayar dersinde elle tutulur fazla bir bilgi edineceğini sanmıyorum. Ama yinede bu bilgisayar dersine bir virgül koyuyorum; çünkü gerçekten yararlanmış olanlar olabilir.

Sayın Oğuzhan Dayar,
bu fikirlerinize kesinlikle katılmıyorum. İlk olarak Türk Dili ve Edebiyatı ve İnkılap Tarihi derslerinin lisede gösteriliş tarzı ile üniversitede gösteriliş tarzı aynı şekilde değildir. Ayrıca üniversiteye gelmiş bir öğrenci dilini doğru düzgü kullanamıyorsa bu durumda ortada bir sorun var demektir. Bu sorunun çözüm yolu da aynı konuları tekrar göstermektir. İkinci olarak iktisat bence sadece hukuk öğrencilerinin değil tüm üniversite öğrencilerinin hakim olması gereken bir alan çünkü bu konular günlük hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta. Roma Hukuku ve Türk Hukuk Tarihi derslerine gelince bu konuları bilmeden hukuk hakkında yapılacak yorumlar bugünkü sorunların kökenini bilmeden sadece günümüze bakarak soruna çözüm bulmaya çalışmak gibi bir saçma bir duruma sürüklenmemize sebep olacaktır. Ayrıca günümüzde bilgisayar programlarına hakim olmamak ve İngilizce bilmemek bir hukukçu için ayıplanacak bir durumdur bence. Dolayısıyla bu fikirlerinize katılmak mümkün değil. Saygılar...
Old 20-08-2008, 11:08   #38
görkem gövez

Karar istatistik

3. Sınıfa geçmek için didinen bir hukuk fakültesi öğrencisiyim. Didinirken karşıma çıkan en büyük zorluk ise hangi ders oldu biliyor musunuz? İSTATİSTİK..!! Dönem içinde veremedim, yaz okulunda veremedim, alttan aldım veremedim. Ve nihayet bu sene yaz okulunda hocamızın değişmesi sayesinde başımda ki beladan kurtuldum. Kurtulamayan inanamayacaksınız ama bu dersi 6. kez alan arkadaşlarım var. Evet bu tamamiyle fakültem deki hocadan kaynaklı bir problem olsa da öğrendiğim varyans ın mod un standart sapmanın ileride meslek hayatımda bana faydası ne olacak?

Türk dili dersinde bize adam gibi dilekçe yazmayı öğretsinler, küçük ünlü uyumundan bahsedeceklerine de faydası olsun. THT dersinden bütünlemeye kaldım .. Neden ? Hocamız 40 puanlık miras sordu.. Adam 1780 de ölmüş ben mirasını hesaplamayı bilsem ne olacak?
Old 18-11-2008, 17:59   #39
Av.Ali DURAK

Bu konuyu ben açmıştım gerçekten de maliyeden kaldım.Ama şuan son sınıftayım ve anlıyorum ki 3.sınıfta ve bu yıl ders çalıştığımın 1/3'i kadar ders çalışmış olsaydım bu konuyu açmam için neden kalmayacaktı
Old 04-06-2009, 17:08   #40
yalcin3

Ben de çok zorlanıyorum daha şimdiden özellikle siyasi tarih dersimize giren Sn.Serdar Narin hocamız kök söktürüyor.Ancak merak ettiğim şu var DEÜ'de 1. sınıftan 2.sınıfa geçerken kaç seçmeli dersi alttan alabiliyoruz?Bilen birileri varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi