Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukukta ders çalışma yöntemleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2007, 13:24   #1
zandaroğlu

Varsayılan hukukta ders çalışma yöntemleri

Ankara hukukta okuyorum.Acaba nasıl bir ders çalışma yöntemi takip etmeliyim.Mezun olan büyüklerimiz bu konuda bana yardımcı olursa seviniri.
Old 17-11-2007, 15:12   #2
ecesaka

Bence ders çalışmaktan çok, dersleri takip etmek gerekir... Ben ders çalışırken örnekleri somut olaya dönüştürerek aklımda kalmasını sağlamak için resim çizerek çalışırdım Sanırım Ceza Hukuku gibi derslerde çizdiğim Cin Ali resimleri sayesinde mezun oldum

Önemli konuların aklınızda nasıl kalabileceğini en iyi siz bilebilirsiniz. Örneklerle durumları somutlaştırmak her zaman için ezberden daha çok işe yarar. Umarım sınavlarınızda başarılı olursunuz...
Old 17-11-2007, 15:18   #3
Av. Canan EKE

Ben notları sadece hocanın hangi konu üzerinde durduğunu anlamak için okurdum. Kitaplardaki dip notlara dikkat. Ve yazılı çalışmayı çok severdim. Daha kolay kalırdı aklımda.
Old 18-11-2007, 11:17   #4
alibozoglu

Ben hiç not almadım dersleri dinledim kitaptan ve notlardan çalıştım şu an ist hukuk 4. sınıftayım ve hiç alttan dersim yok.
Old 05-12-2007, 19:19   #5
muhammed sönmez

Arkadaşlar benim de uyguladığım ve faydasını gördüğüm bir ders çalışma metodum var.İlk olarak bir cümleyi okuyorum ve sonra aynı cümleyi çizerek tekrar okuyorum.Kitaptaki tüm cümleleri bu şekilde okuyorum, kitabı 2. okuyuşumda herşeyi çok kolay bir şekilde anlıyorum ve unutmuyorum ...Umarım deneyecek arkadaşlarda faydasını görür.saygılarımla...Muhammed Sönmez sühf
Old 09-12-2007, 02:51   #6
oguzhand0

Şimdiye kadar bir derse bile girmedim. Her sene o ve önceki senenin notlarını düzenli olarak takip ederim. Sene başında o senenin bana sorun çıkarabilecek derslerini tahmin ederim. Ve o derslere çalışırım. Mesela şu an 3. sınıftayım. O sorunsal(: dersler; Medeni Usul, Ceza Özel, Borçlar Özel, Ticaret ve Eşya hukuku dersleridir. Her hafta düzenli oalrark derslerde nerede kaldığımızı öğrenirim. Sonra sadece notları okurum. Okuyup kağıda yazarım. Kitabı asla tam okumadım. Sadece hocanın soru stillerini öğrenirim(Bu da geçmiş yıllara ait soruları hatmederek olur) ve derste dikkat edilmesi gereken yerleri tabir-i caizse kafama kazırım.

Bu bilgileri kesinlikle tavsiye niteliğinde vermedim, bunu da belirtmek isterim. Derslere girmek istiyorsanız kesinlikle girin. Mutlaka yararı olacaktır. Ben girmek istemiyorum, girmiyorum. Şükür durumum standartların üstünde. Yoksa benliğimden tiksinirdim (:

Kolaylıklar gelsin...
Old 09-12-2007, 10:24   #7
Hasan Bahadır Büyükavcı

Hukuk Fakültesinden sadece mezun olmak istiyorsanız;
Ders hocalarının notlarına çalışırsınız.
Eğer Hukuk Fakültesinden "donanımlı" bir şekilde mezun olmak istiyorsanız;
Derse girer notunuzu bizzat tutarsınız, çünkü çok fahiş hatalar yapılabiliyor ve siz de öyle öğreniyorsunuz.
İkinci olarak derslere sadece nottan çalışmakla yetinmeyip o ders konusunda güzel bir öğrenci ders kitabı alırsınız ve ona çalışırsınız. Ders kitabını okumamak bir hukukçu için büyük bir eksikliktir.

Son olarak Hukuk Fakültelerinde devam zorunluluğu yoktur ama vardır. Uymak gerekir!
Old 09-12-2007, 12:36   #8
oguzhand0

Alıntı:
Yazan bahadir_buyukavci
Hukuk Fakültesinden sadece mezun olmak istiyorsanız;
Ders hocalarının notlarına çalışırsınız.
Eğer Hukuk Fakültesinden "donanımlı" bir şekilde mezun olmak istiyorsanız;
Derse girer notunuzu bizzat tutarsınız, çünkü çok fahiş hatalar yapılabiliyor ve siz de öyle öğreniyorsunuz.
İkinci olarak derslere sadece nottan çalışmakla yetinmeyip o ders konusunda güzel bir öğrenci ders kitabı alırsınız ve ona çalışırsınız. Ders kitabını okumamak bir hukukçu için büyük bir eksikliktir.

Son olarak Hukuk Fakültelerinde devam zorunluluğu yoktur ama vardır. Uymak gerekir!
Sayın Büyükavcı; sizce okulumdan donanımsız mı mezun olacağım?

bkz->6 nolu mesaj
Old 09-12-2007, 13:50   #9
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın Büyükavcı; sizce okulumdan donanımsız mı mezun olacağım?

bkz->6 nolu mesaj

Şahsi görüşüm yukarıdadır. Özel olarak herhangi bir şahıs için somutlaştırmak istemem. Okulunuzdan donanlı mı donanımsız mı mezun olacağınızı özel olarak bana sormanıza gerek yoktur. Yukarıda soyut olarak belirttiğim özellikleri yorum yoluyla değerlendirebilirsiniz.
Old 12-12-2007, 19:24   #10
ommerfarruk

Bir polemik başlatmak niyetinde değilim fakat derslere girmenin size bir şey katmadığını düşünüyorsanız derslere girmeye kesinlikle gerek yok.Donanım mevzusuna gelirsek derslere girip hocanın dediğini olduğu gibi kağıda geçirmektense(bkz zabıt katip/katibe liği)oturup şahsi çalışmaya kendini vermek çok daha mantıklı bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi