Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım talebi ve harçlar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2011, 00:49   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Adli yardım talebi ve harçlar

Adli yardımdan bana ulaşmış davada mükerrer nüfus kaydının iptali istemli bir dava açacağım ama müvekkil gerçekten çok fakir.Bu sebeple adli yardım talebinde bulunacağım dava dilekçemde.Daha önce adli yardım kararı aldırmıştım,ancak bizde uygulama adli yardım kararının hep sonraki duruşmalara bırakılması yönünde.Dolayısıyla tensipte karar verilmeyince de davayı açarken başvurma-maktu harçlar ile tebligat giderleri alınıyor.Geriye yürümeyen ve sonradan gelen adli yardım kararı da amacına ulaşamamış oluyor.Tensipte karar verilmeyeceği ihtimaliyle yola çıkarsam,hangi masrafları sona bırakabilirim ki en azından diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 21-02-2011, 01:16   #2
avfatih

Sayın hakkaniyet sanırım adli müzaheret kararını ifade ediyorsunuz. Değişik iş dosyası ile talep edeceğiniz adli müzaheret talebinde, mahkeme şartlar oluşmuşsa adli müzaherete karar vermek zorundadır. Alacağınız adli müzaheret kararını dava dilekçenize eklediğinizde tarafınızdan harç ve tebligat gideri talep edilmeyecektir. Kolay gelsin.
Old 21-02-2011, 11:49   #3
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan avfatih
Sayın hakkaniyet sanırım adli müzaheret kararını ifade ediyorsunuz. Değişik iş dosyası ile talep edeceğiniz adli müzaheret talebinde, mahkeme şartlar oluşmuşsa adli müzaherete karar vermek zorundadır. Alacağınız adli müzaheret kararını dava dilekçenize eklediğinizde tarafınızdan harç ve tebligat gideri talep edilmeyecektir. Kolay gelsin
Sayın avfatih cevaben ilginiz için teşekkürler.Ancak sorun adli yardımın(malumunuz 6100 sa.lı yasada artık adli müzaheret değil adli yardım diye geçiyor)nasıl talep edileceği hususu değil.Zira dava dilekçesinde kalın puntoyla adli yardım istemlidir deyip,adli yardım talebimizde bulunacağız.Ama benim üzerinde durduğum husus, adli yardım kararının verilmesinin hakim tarafından sonraki duruşmalara bırakılması sorunu.Böyle olunca davanın tebligat ve diğer masrafları kalemde vermek durumunda kalıyoruz,adli yardım kararı da geçmişte yapılan yargılama giderlerini kapsamıyor.Ben bu durumu kastetmiştim.Benzer durum tartışılmış bu linkte.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50202
Old 21-02-2011, 12:13   #4
avfatih

6100 sayılı yasa tam olarak ne gibi bir düzenleme getiriyor şu an bilemiyorum. Ancak halihazırda yürürlükte olan mevzuata göre ifade ettiğim gibi işlem yapabileceğinizi düşünüyorum
Old 21-02-2011, 13:13   #5
av.yağmur deniz

Ben sizin gibi açtım davayı ve havale ederken hakim bu aşamada harçtan muaftır yazıp kabul etti.Ancak kalem müdiresine kabul ettiremedim bunu hakime de tekrar dönmedim(uygulamayı bilmediğimden tabiii)Kesinlikle almaması gerekir kanısındayım.Siz de havale anında durumu izah edin bakalım belki olur.Fakirlik belgesi ve adli yardım yazısını ekelmiştim.Hakim istemi yeterli görüp onlara bakmadı bile ama kalem memuru mahvetti. keşke hakime tekrar ulaşsaydım belki de uygulama öyle değildi çok mantıksız olur yoksa.
Old 21-02-2011, 15:47   #6
hakkaniyet_

Gerçekten sayın meslektaşım, bazı kalem memurları uğraşmak istemiyorlar herhalde suçüstü ödeneğiyle...Ama iş keyfiyete giriyor bu noktada.Şu an vardığım sonuç yapılabileceklerin en doğrusu adına;

-Hakime dava dilekçesini havale ettirirken, adli yardım talebimizin ısrarla üzerinde durup dilekçeye en azından bir şerh düşürerek,vekalet harcı ve tebligat giderleri ile davayı açmak gibi görünüyor.Ve bu noktada da kalemde,gereğinin yapılması için kararlıca durmalıyız.Hakim de ısrarla bu şerhi düşmezse herhalde başlangıç masraflarını karşılamaktan başka çare kalmıyor.
Old 22-02-2011, 12:11   #7
GECE

Dava adli müzaheret talepli açılınca sadece harç alınmıyor ama tebligat ücreti alınıyor. Taraflar hakkında sosyal-eko. araştırma raporu gelmeden de mah. adli yardım kararı vermiyor genelde. Ama siz müvekkilinizin gerçekten muhtaç olduğunu dava dilekçesi ekinde ispatlar(ör: muhtardan fakirlik kağıdı, sosyal güvence ve iş, malvarlığı olmadığı hakkında ilgili yerlerden belge vs) ve tevzi yapılıp mah. belli olunca da hakimle görüşürseniz tensipte karar almak mümkün olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi