Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kredi Kartları Şimdi Ne Olacak?

Old 19-12-2002, 12:42   #1
Funda

Acil Kredi Kartı

Ben de milyonlarca kredi kartı mağdurlarından biriyim. Ekonomik kriz ve tam o dönemde annemin rahatsızlığı üst üste gelince ben çeşitli bankaların kredi kartlarına olan borçlarımı bir dönem ödeyemedim.

Ödemek istediğimde ise istedikleri rakamları ödeyebilmem imkansızdı. Ve bu bankaların hemen hepsi ile yıllardır çalışıyorum ve daha önce en ufak bir sorun yaratmadan ödemelerimi zamanında yapmıştım. Ama işler kötüye gidince herşey değişti.

Neyse, EGS BAnk'a olan toplam 260 milyon borcumu faizi ile birlikte 2 milyar olarak ödedim. Yine Türk Ekonomi bankasına olan 600 milyonluk borcumu da 3,5 milyar olarak ödüyorum. Tabii herhangi bir malım, mülküm olmadığı için bunları maaş haczi yoluyla alıyorlar.

Şimdi Garanti bankası sırada ve bir kart için onlarda toplam 1,8 milyar olan ana borcum için 9 milyar; diğer kartım için de(anapara 935 milyon) 4 milyar istiyorlar ve hergeçen gün bu rakam artıyor. Benim ödediğim rakamlar faizi bile karşılamadığı için bu borç çığ gibi büyüyor. Tamam, belki "Harcarken düşünseydin" diyebilirsiniz. Ama bu harcamalar keyfi değildi, büyük bir çoğunluğu sağlık için gitti.

Ben ödemeyeyim, kaçayım demiyorum. Tamam faiz de ödeyeyim. Ama %475 faiz sizce de haksızlık değil mi? Bu bankalar başkalarınakaptırdıkları paraları bizim gibilerden mi çıkarmaya çalışıyorlar?

Bu faizlerin düşürülmesi konusunda ne yapabilirim? Bu faizler çok yüksek diye bankaya dava açsam ne olur? Yoksa ömrümün sonuna kadar onlara para ödesem de bitmeyecek.Olumlu yada olumsuz bir cevap verebilir misiniz?
Old 23-12-2002, 20:27   #2
Armağan Konyalı

Sayın Funda,

Ne yazık ki banka faizleri konusu henüz tartışma aşamasında ve tartışmanın sonu gelmeyecek gibi görünüyor.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 10-03-2003, 22:37   #3
native

Varsayılan Kredi Kartları Şimdi Ne Olacak?

SELAMLAR..........
Yeni uygulanmaya başlayan kanunla kredi kartı kullananlara ne gibi kolaylıklar sağlanıyor. şuan da kredi kartı borcu olanlar ne yapmalı borçlarını eskisi gibimi ödeyecekler.En son gelen extreler yine aynı faiz oranlarında.Borçlarını daha önce kapatan kr.kartı kullanıcıları bu yasadan nasıl faydalanacak.
Bir de başvuruda bulunmak gerekiyormuş.Bu nasıl olacak..
Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim....
Şimdiden teşekkürler.....
Old 12-03-2003, 13:11   #4
ege

Merhaba Native;

Bu günlerde oldukça gündemde olan kredi kartı borçları ile ilgili sorunlar nedeniyle yapılan bu düzenleme henüz resmi gazete de yayınlanmadı.Ancak bir çok spekülatif yorumlara neden olmakta.Resmi gazete de yayınlandıktan sonra burada ben yada başka arkadaşlar bu konuda görüşlerimizi açıklayacağız.Bu sebeple biraz beklemeliyiz.
Saygılarımla.

ege
Old 13-03-2003, 19:35   #5
native

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bu konudaki gelişmeler konusunda bizleri aydınlatmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Saygılarımla
Old 14-03-2003, 09:18   #6
ege

Merhaba;

Kredi kartları ile ilgili sorunlara çare olması beklenen 4822 sayılı kanunla ,Tüketici Kanunun da yapılan değişiklikler bugün Resmi Gazete de yayınlandı.

Yayınlandığı tarihte yürülüğe giren Geçici 1. madde gereğince:

"kredi kartı borcundan dolayı "icra takibi aşamasına gelen veya İCRA TAKİBİNE KONU EDİLMİŞ" olan kredi kartı borçluları;
bugünden itibaren 30 GÜN içinde ilgili bankalarına veya kuruluşlarına yazılı olarak müracaat ederek,
TEMERRÜT TARİHİNDEKİ ANA PARA borçlarına yıllık %50 Faiz uygulanmak suretiyle bulunacak TOPlam borçlarını ONİKİ EŞİT TAKSİTTE ödeyecekler.
BİRİNCİ TAKSİTİN ÖDENMESİ ile İcra takibi .DURACAK son taksit ile de ORTADAN KALKACAKTIR.

Bu sebeple; halihazırda temerrüt ihtarı almış olan yada haklarında icra takibi açılmış olan kredikartı borçlulularının hemen müracaat etmelerinde kendileri için fayda var...

Ancak;
Hukuki yönden değerlendirme yapıldığında Yine bu kanunun hemen yürürlüğüe giren ve 30 günlük süresi olan bu hükmünün
YİNE KAYIRILAN BİR KISIM İNSANLAR İÇİN KONULDUĞUNU görmek son derece üzücü..

Temerrüde düşmemek için için uğraşan kredi kartı borçluları,bugüne kadar temerrüde düşmedikleri için çok üzülecekler.
Kanunun;
Üç ay sonra(!) yürürlüğe girecek olan 15. ve 16. maddesi gereğince AKDİ FAİZİN %30 FAZLASI borçludan gecikme faizi olarak talep edilecek.
Geçici 1. madde bu durumda borcunu ödemeyenler için gerçek bir ÖDÜL oluşturmakta.

İcra takibine konu edilmiş ve bugüne kadar akdi faiz üzerinden icra takip dosyasına ödemeler yapılmış ise;bu ödemeler %50 faiz hesabıyla yeniden hesap yapılmak durumda olup, "fazla yapılan ödemelerin" bankadan rücu koşulları da geçici olarak (!!)açıklanmadığı için, kanımca yazılı müracaatta bulunan herkes fazla ödemelerini geri talep edecektir.

Benim görüşüm; mevcut ödemelerin geciçi 1. madde hükmüne göre çıkarılacak olan hesap ile borcun "tasfiyesi" gerektiği yolunda.
Meslekdaşlarımın da bu konuda görüşlerini sanırım buradan okuyacağız.
saygılarımla.

ege
Old 14-03-2003, 13:19   #7
emre

Sayın Ege,

yüksek temmerrütle ödediğimiz borçların yeni kanuna göre farkını almak için nasıl bir yöntem izlememiz gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar,
Old 14-03-2003, 14:39   #8
ege

Merhaba Sayın Emre;

yukardaki görüşümü açıklarken, sizin ifade ettiğiniz rücu davalarına sebep olabilecek net bir açıklık olmadığı için; yüksek faizle ödemede bulunanların rücu taleplerinde bulanacaklarını söylemiştim.
Ancak;
4822 sayılı kanunun yalnızca geçici 1. maddesi yürürlüğe girmiş durumda.
Kanunların geriye yürürlüğü istisnai hükümlerle belirlenir.
Mevcut durumda (örneğin hakkında yasal takip açılmış ve ödemeleri yüksek faize göre hesaplanmış)olan borçlular;bu günden itibaren 30 gün içinde müracaatla borçlarının tasfiyesini temin edebilirler.
Fazla ödemeden dolayı bana göre rücu hakkı doğmamaktadır.Temerrüde konu edilen asıl alacağın müracaat tarihi itibari ile %50 faizle bulunacak olan rakamı,bugüne kadar yapılan ödemelerle "fazlaca" olarak bile kapatıyorsa;
o takdirde borcun tasfiyesine karar verilmesi gerekli olduğu kanısındayım.
Rücu hakkı olmadığı inancındayım.

Görüşümü belirtirken bir yandan da diğer meslekdaşlarımın görüşlerini bekliyorum.

teşekkürler.
Old 14-03-2003, 14:59   #9
esra kayabınar

sayın Ege , sanırım sormak istediğim sorunun cevabını zaten vermiştiniz; ama gene de affınıza sığınarak sormak istiyorum. bugün televizyonda bir kredi kartı borçlusunun temerrüt faiziyle ilgili sorusu üzerine, cevap olarak şimdiye kadar ödemiş olduğu (kendisi icra yoluyla takip edilmiş avukata para ödemiş) temerrüt faizlerinin yeniz faiz oranı üzerinden hesaplanacağı, şimdiye kadar yatırmış olduğu miktarın anaparayı bile kapatabileceği bunun için de ilgili bankaya başvurması gerektiği, verildi. Benim aklımı kurcalayan şuana kadar yatırılmış olan miktarın yeni faiz oranına göre yeniden hesaplanması. Bu durumda yeni düzenlemeden yalnızca henüz borcu bitmemiş olan kredi kartı borçluları mı yararlanacak; yoksa borcu bitmiş olup da uzun süre temerrüt faizi ödemiş hatta icara kanalıyla takip edilmiş olan eski borçlular da bu rücu hakkına sahip olabilecekler mi? sayın ege ve diğer hukukçu meslektaşlarım yardımcı olursanız sevinirim...
Old 14-03-2003, 15:18   #10
muratk

merhaba
benim de durumum burada anlatılanlara benziyor.
az önce avukatla konuştum yapı kredi bankasının avukatı ona hesaplamadan sonra doğacak fazlanın iade edilmeyeceğini söylemiş.
ancak benim borçlu olduğum bankanın genel müdürlüğü ise borcumun yeni faiz oranına göre hesaplanıp fazlanın bana iade edileceğini söyledi. bu arada borcum maaşımdan halen icra yoluyla kesiliyor dörtte bir oranında.

benim anladığım kadarıyla ise ödenmiş borçların dosyaları kapandığı için bu yasa uygulanamaz fakat halen icra takibinde olan ve ödenenler için uygulama yapılabilir yalnız fazla çıkacak paranın iadesinin olacağını sanmıyorum.
Old 14-03-2003, 15:20   #11
muratk

yukarıdaki yazıma ek olarak:
kanunun geçici maddesinde "bu yasa yürülüğe girmeden önce icra takibine konu olan borçlar " ifadesi bulunmakta. buna dayanarak fazla miktarın iadesi olabilir mi acaba?
Old 14-03-2003, 15:22   #12
ege

Sevgili Esra;
İfadelerimde yanlış anlaşılma olabileciği farkettim
RÜcu hakkı, yeni faiz oranına göre fazla ödenen paraların iadesi talebidir.
Böyle bir durum benim hukuki görüşüme göre SÖZ KONUSU DEĞİL.
Bugüne kadar ne ödendiyse ödendi.
Bugüne kadar yapılan ödemeler, eğer %50 faiz hesabıyla bulunan rakamı aşıyorsa borcun tasfiye edilmesi, icranın ortadan kaldırılması gerekli.
Ancak; hiç unutulmamalı 30 gün süre çok önemli ve yazılı başvuru koşulu var.
Yasal takip konusu yapılmış ve borcu bitmiş olanların ise geriye dönüp fazla ödemeleri istemeleri söz konusu değil.
Old 14-03-2003, 15:29   #13
muratk

ben başvurumu bu sabah yaptım. banka işleme aldığını söyledi. acaba noter aracılığı ile de göndermemin faydası olur mu?
Old 14-03-2003, 15:31   #14
ege

Bu yasanın eşitlik ilkesini ihlal eden yanı;
bu güne kadar temerrüde düşmemek için çırpınan insanların gayretlerinin cezalandırılması..
"yasal takip aşamasına gelmiş" ibaresi, temerrüt ihtarının keşide edilmiş olması anlamını taşıyor.
Ama borçların hızlı tasfiyesi konusunda bankaların takınacağı tavır sanırım farklı olacaktır.
Yapılan uygulamaları buradan da izleyeceğiz..
Old 14-03-2003, 15:34   #15
ege

Sn.MuratK yazılı müracatınızın bir örneğini mutlaka kendinizde saklayın.Noter kanalıyla müracaat şart değil.
Old 14-03-2003, 15:39   #16
ege

Ayrıca;
Bugün kredi borcuna ilşkin bir itiraz iptal davasında İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi yasanın yürürlüğe girmesi nedeni ile borçluya müracaat hakkını kullanmak üzere süre verdi, davayı sonuçlandırmadı..
Borçlu-davalı durumda olanların bu hususta yargıdan böylece zaman talep edebileceklerini de belirtmiş olayım.
Old 14-03-2003, 15:40   #17
muratk

sayın ege
cevabınız için çok teşekkür ederim. ben de faksın karşı tarafa ulaştıüğına dair teyit raporu var bu yeterli olur mu
bence yine de işimi sağlama alıp en azından iadeli taahhütlü olarak da göndermem mantıklı gibime geliyor
"hukuk tedbirli olanı korur akıllı olanı değil"
diye bir söz vardır ya.
Old 17-03-2003, 09:54   #18
emre

Varsayılan Kredi Kartı Sorunu

merhaba,

Başınızı ağrıtacağım için üzgünüm sorunuma yardımcı olursanız sevinirim.

benim bir bankadan taksikli bir kredi kartım vardı. 2 ay ödeyemeyince bankanın hukuk servisi ile borcumu ödemek için temasa geçim. yaklaşık 1 milyar ile olan borcumun 1,3 milyar lira olduğu söylendi bende bunu 2 taksitte ödeyebileceğimi söyledim.ozaman 730 milyon luk 2 taksitte ödeyebileceğimi söylediler. Bende onların bana verdikleri hesap numarasına bu paraları yolladım. (subat bası ve mart bası) Ancak geçen hafta perşembe günü akşam 19:00'da evime icra memurları gelerek evdeki beyaş eşya ve benzeri eşyaları yazmışlar. (ben evde yoktum). eve de not brakmışlar 2,4 milyar lirayı ödemem gerektiği konusunda eve not bırakmışlar.

Bende bunun üzerine banka ile temasa geçtim. poaranın onların hesaplarına geçmediklerini söylediler ve benim dekontları göndermem üzerine hesabıma sonradan geçtiklerini söylediler.
ancak hesaplamaları yeniden yapıp, benden birazdaha para isteyeceklerini söylediler bankadakiler. Oysaki ben onların dediği rakamı, dedikleri hesapnumarasına yatırmıştım.

Şimdi sormak istediğim:
1-bankanın böyle bir şey yapmaya hakkı varmı.
2- tarafıma hiçbir tebligat yapılmadan, hatta icra dairesinden bana kağıt dahi gelmeden akşamın bir vakti icra takibi yapılabilirmi (bu arada icra dairesinden tebligat cuma akşam üstü ailem tarafından teslim alınmıştır.)

Bu arada beni devamlı hukuk bürosu arıyor. benim muhatabımın banka olmadığını onlarla muhatap olmam gerektiğini, ödeme yapmış olsam dahi masraflarını ödemem gerektiğini, eğer yanlışlık varsada onlara verdiğim parayı bankadan istemem gerektiğini söylüyorlar.

ne yapmam gerekli.?
Old 17-03-2003, 10:20   #19
ege

Sn.Emre;
Hemen bankanıza yazılı olarak müracaatla ödeme dekonlarınızı da ekleyerek 4822 sayılı yasadan yararlnmak istediğinizi bildirin.Yazınızın teslim edildiğine dair bir örneğini kendinizde saklayın.
Bu konuda diğer başlık altında yazdıklarımızı okuyun.
Old 17-03-2003, 11:10   #20
emre

Sn. Ege

Tekrar tekrar sorduğum için özür dilerim.

şimdi banka ile telefonda görüştüm. Borcumun durumu ile ilgili döneceklerini söylediler.

Dediğimiz gibi yazılı başvurmam durumunda fazla ödemem varsa onu vermek zorundalar değilmi.?

iyi çalışmalar
Old 17-03-2003, 12:46   #21
muratk

noterden ,ihbarname gönderin ve ilgili kanundan yararlanmak istediğinizi belirtin.

benim bankam bana fazlayı ödeyeceklerini söyledi ama diğer bankalar ne der bilemem.
Old 18-03-2003, 15:05   #22
ege

Merhaba;
4822 sayılı yasadan yararlanmak için nasıl müracaat yapılacağı konusunda bilgi talep ediliyor.
Her ne kadar Noterden yapılacak olan müracaat son derece sağlıklı ise de, birden fazla banka yada kredi kuruluşuna olan borcundan dolayı yapılacak olan müracaatların noter masrafları da pek o kadar az değil.
Yazılı müracaat söz konusu olduğuna göre;
İlgili Banka yada kredi kuruluşuna hitaben yazılan ve 4822 sayılı yasadan yararlanma talebi içeren dilekçenizi iki suret hazırlayıp,alacaklı vekili avukata veya kartınızı aldığınız şubenize bizzat götürüp kimlik bilgilerinizle birlikte tespit yaptırıp, dilekçeyi teslim alındığına dair ikinci nüsha dilekçeye tarih ve imza alıp kendinizde saklamanız yeterlidir.

Yazılı müracaat ile "icra takipleri duracağı" için;
Dilekçeyi teslim ettikten sonra sizdeki örneğinin bir fotokopisi ile icra müdürlüğüne da müracaatınız sebebi ile icra takibinin durdurulması yolunda talepte bulunabilirsiniz.

Temerrüt ihtarı almış ama icra takibi henüz açılmamış ise;
aynı şekilde İlgili banka ya da kuruluşa yazılı müracaat ederek ve teslim ettiğinize dair bir örneğini kendinizde saklayarak ilk taksit tutarınızı hesaplatıp son ödeme gününün 12 NİSAN olduğunu unutmayın.
hesaplama; ihtarnameye konu olan miktarın ihtarname tarihinden itibaren yıllık %50 faizi ile birlikte,icra harç ve masrafları ,ihtarname tutarı ve vekalet ücretini kapsayacaktır.
Old 19-03-2003, 10:10   #23
emre

merhaba,

şimdi banka ile görüştüm. Dosyanın kapanması için yaptığım ödemelerin üzerine birde 120 milyon para ödemem gerektiği söylendi. (benim yatırdığım parayı hesaplarında görmedikleri için bana tebligatta bulunmuşlar onun masraflarıymış.)

Ayrıca zaten ödemeyi yaptığımı söyleyip yeni kanundan yararlanmak istediğimi söyleyincede bizim kartımız kredi kartı değil taksit yapan kart olduğu için bu yazadan yararlanamazsınız dediler.
Old 22-03-2003, 17:26   #24
Av.Fahri ALİMOĞLU

Sevgili Emre
Bankanla görüşmekten vazgeçip olayı yazılı hale getirmen gerekiyor önce. Çünkü sürekli görüşerek bir sonuç alamayacağın ortada. Bizimki kredi kartı değil taksit yapan karat yaklaşımı bile bankanın sana yardımcı olmak istemediğini gösteriyor. Şu ana kadar yaprığın ödemeler yeni yasa ile yapılacak hesaplamada ortaya çıkacak rakamın zaten çok üzerinde. Bu yüzden önce bankana sonra da icra daresinin bağlı olduğu icra tetkik hakimliğine müracaat ederek yeni yasa doğrultusunda borcunuzun yeniden hesaplanmasını ve varsa fazla yaptığınız ödemenin geri iadesini isteyin
Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;
Örneği ..... İcra Tetkik Mercii Hakimliği’ ne, Dosya No; ..... Hakkımda ..... Bankası tarafından ..... numaralı dosya ile icra takibi başlatılmıştır. 4822 sayılı yasa’ nın geçici 1. maddesi gereği borcumun yeniden hesaplanmasını, kısmi ödemelerim borcu aşmışsa tarafıma ödenmesini, takibin bu sebeplerle durdurulmasını, fazlaya dair haklarım saklı kalmak üzere arz ederim. Adı - Soyadı İmza Kanunun yayımlandığı Resmi Gazete tarih / sayı; 14.03.2003 / 25048
12 nisan son gün unutma
Selamlar
Old 22-03-2003, 23:31   #25
Av.Fahri ALİMOĞLU

Sevgili Muratk
faks teyidi geçerli değil. Çünkü bankaya bir faks çektiğini gösterir o teyid. İçeriğini ispat edemezsin. Mutlaka yazılı hale getirmelisin başvurunu.
Kapanmış ve tasfiye edilmiş kredi kartları ödemeleri ile ilgili olarak yasa herhangi bir kolaylık getirmiyor. Bu konuda sevgili meslektaşım Ege'nin yorumları tamamen doğru. Yasa birilerini korudu, borcunu zamanında ödeyenleri de cezalandırdı ama varsın olsun. Kredi kartı mağdru çok insan vardı ülkede.
Selamlar sevgiler
Old 24-03-2003, 09:31   #26
Funda

Varsayılan K.KARTINDA FAİZ NASIL HESAPLANIYOR?

Merhaba,
Benim Garanti bankasının 2 kartına borcum var, haftasonu avukatlarıyla konuştum ve bana bir ödeme planı çıkardı. Ana borcu 2.707 milyon olan kartım için aylık 518 milyon X12 ay(Temmuz 2001'den itibaren ödeyemedim), anaborcu 935 milyon olan borcum içinde aylık 218 milyon X12 ay(Haziran 2001'den itibaren ödeyemedim) diyor. Ben rakamın bu kadar yüksek olmaması gerektiğini söyledim, bana bileşik faize göre hesaplandığını söyledi. Bileşik faiz uygulması doğru mu? Ayrıca yinde de rakamın bu kadar yüksek olmaması gerekiyor yoksa ben mi yanılıyorum.

Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Old 25-03-2003, 22:32   #27
NAİM

avukatlık vekalet ücretinin standart bir tutarı var mı bu konuda
ikincisi avukata verilen dilekçe bankaya verilmiş sayılır mı
Old 28-03-2003, 13:17   #28
emre

Varsayılan Kredi Kartı Borcu Ve Hapis Cezası

merhaba,

olayı özetlemek gerekirse,
çok yakın bir akrabamın kredi kartı borcu dolayısıyla mal beyanı bulunmadıgı için hakkında hapis cezası çıktı.
yeni yasa kapsamında borcu ödemek için bankanın avukatlarına başvurduk ancak, geçmiş temerrütlerin yeni yasa kapsamında hesaplayabileceği fakat 12 aylık taksit yapmayacağını söyledi.

toplam borcun yarını peşin vermemiz gerektiğini geri kalanada 2 ay taksit yapacaklarını söylediler.

Bizde bunun yasal hakkımız olduğunu söyleyince,
bankanın davadan feragat etmeyeceğini ve hapis cezası infazının gerçekleşeceğini söylediler.

bu durumda ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 29-03-2003, 11:31   #29
ege

Sevgili Emre;

İçinde bulunduğunuz sıkıntıyı çok iyi görüyorum.
Bankaların zaten 30 gün gibi bir zaman olan ve 12 nisan 2003 de sona erecek olan bu haktan yararlandırmamak için neler yaptığını bende görüyorum ve yaşıyorum.
Banka Avukatları eğer yeni yasadan faydalanma talebinizi içeren bir dilekçeyi almıyorlarsa;
Noterden İlgili Banka Genel Müdürlüğüne hitaben ve 4822 sayılı yasadan faydalanmak istediğinizi belirten icra dosya numaranıza içeren bir ihbarname gönderin.
Taksit tutarını Banka avukatları hesaplamıyor veya fazla rakam üzerinde duruyorlarsa;
Noterden yaptığınız başvuru dilekçenizle beraber ,Yukarıda Sayın Meslekdaşımın önerdiği gibi hemen İcra tetkik merciine başvurarak hesaplama yaptırıp taksit tutarınız öğrenin ve 12 nisan dan önce banka veya icra dairesine ödeyin.
Yasa gereği yazaılı müracaatla icra takibi "duracaktır"
İcra takibinin durması,işlemlerin dondurulmasını ifade eder.Yasa kapsamında ödemelerinizi tam ve sğresinde yaptığınızda icra takibi ortadan "kalkacak"tır.Yani dosya kapanacaktır.

Malbeyanı Cezalarından Banka Avukatlarının feragat etmelerini bekleyemezsiniz.

Malbeyanı cezalarının "düşmesi" için alacaklının fergatı yada icra takibine konu borcun ödenmesi koşuldur.

Ancak; 4822 sayılı yasa borçluya bir ödeme vadesi temin etmekte ve bu sebeple de icra takiplerini durdurmaktadır.Bu yasadan faydalanmak için yazılı müracaatını yapan borçlu,malbeyanı cezasının infazının da "ertelenmesini" isteme hakkına sahiptir.

Bu sebeple,
önce yazılı müracaatınızı noter yoluyla yapıp, Malbeyanı ceza kararını veren mahkemeye müracaatla cezanın "ertelenmesi" kararı talep edilmelidir.

Borçlu zaten taksit taahüdüne uymadığı takdirde, icra takibi durduğu yerden devam edecek ve ceza davalası ertelemesi de sona erecektir.

Benim Hukuki görüşüm böyle.Diğer Meslekdaşlarımın da farklı düşündüğünü sanmıyorum.

saygılarımla.

ege
Old 29-03-2003, 15:18   #30
ege

Merhaba;

Hukuk soruları bölümünde gündemde olan KREDİ KARTLARINA ilişkin 4822 sayılı yasa ile ilgili,sorunlar,sorular,uygulamalar, soru ve cevapların hepsi tek bir konu başlığı altında birleştirilmiştir.
Aynı konuda bir çok konu başlığının bulunması okuyucu açısından dağınıklık yarattığı için gerekli faydayı da sağlayamadığından,
Kredi kartları şimdi ne olacak başlığı altında;
Kredi kartı,Kredi kartı sorunu,Kredi kartları ve hapis cezası konulu başlıklar biraya getirilmiştir.

Saygılarımla.

ege

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi