Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Iskan Ferdi Iskan Alma

Yanıt
Old 22-09-2020, 17:01   #1
Av.enesturhan

Önemli Iskan Ferdi Iskan Alma

Saygılarımı sunarım sevgili meslektaşlarım.
Arsa sahibi müvekkil zamanında bir müteahhitle anlaşmış ve inşaat oturulacak duruma geldiğinde tapular belli kişilere devredilmiş. Bir konutta müteahhit adına.
Müteahhit konutun iskanını almada güçlük çıkarıyor. Bizde müteahhidi devreden çıkarmak ve iskan başvurularını kendimiz halletmek istiyoruz.
Mahkemeden bu konuda yetki alabilir miyiz? Aynı binada müteahhitin evi de var ona tedbir koydurabilir miyiz ?
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım var mıdır ?
Nasıl bir yol izlemek gerekir?
Old 23-09-2020, 17:16   #2
Yücel Kocabaş

İmar K.m.31'e göre "inşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir." inşaatın iskan ruhsatının alınması görevi yükleniciye ait bir görev sayılmaktadır. Yüklenicinin eseri "fiilen teslim" etmesi yeterli olmayıp, aynı zamanda "hukuki teslim" anlamında iskan ruhsatını da alması gerekir.

Sözleşmede, iskan ruhsatının alınması işi yükleniciye yüklenmiş yada "anahtar teslimi inşaat, ayıpsız eksiksiz teslim" gibi ifadeler kullanılmış ise bu husus davanın ispatında kolaylık oluşturur. Aksi halde yükleniciye ihtar çekilerek temerrüte düşürülmesinde yarar bulunmaktadır.

Bu koşullara göre ,yüklenici aleyhine " iskan ruhsatı giderlerinin tespit edilip miktarın depo edilmesi için süre verilerek ve bu zorunluluk yerine getirilmez ise; yükleniciye ait binanın satılarak , ruhsat giderlerinin satış parasından karşılanmak üzere iskan ruhsatının alınabilmesi yönünden", nama ifaya izin davası açılabilir. Böyle bir dava açıldığında yükleniciye ait bina davanın konusuna dahil edilmiş olacağından "binanın devir ve temlikinin ve üzerinde aynı veya şahsi hak tesisinin önlenmesi için " ihtiyati tedbir talebinde bulunulabilir.Diye düşünüyorum.
Old 23-09-2020, 18:38   #3
Av.enesturhan

Üstadım çok teşekkür ederim benimde aklıma yattı bu şekilde bir dava ikame ettirilebilir diye düşünüyorum bende.
Peki size sormak istediğim daha önce nama ifa davası açmışsanız, bu dava davacı olarak bütün tapulu kat malikleri birlikte mi bulunmak zorunda yoksa iş sahibi kendisi bu davayı davacı olarak açabilir mi ? Diğer kat malikleri davada tanık olarak yazılabilir mi ?
Harç ve masrafları ne kadar tutar ?
Old 23-09-2020, 19:31   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Av.enesturhan
Peki size sormak istediğim daha önce nama ifa davası açmışsanız, bu dava davacı olarak bütün tapulu kat malikleri birlikte mi bulunmak zorunda yoksa iş sahibi kendisi bu davayı davacı olarak açabilir mi ? Diğer kat malikleri davada tanık olarak yazılabilir mi ?
Harç ve masrafları ne kadar tutar ?

Ben emekli Hakim olduğum için, çok sayıda bu gibi davalara baktım. Nama İfaya İzin davasını sözleşmenin tarafı olan arsa sahibi açabilir. Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin tarafı olmayan kat malikleri açamaz, dolayısı ile davacı olamazlar. Tanık olarak dinlenebilirler. Dava masrafları dava değerine göre ödenecek harç ile keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri ve teminatlı ihtiyati tedbir kararı verilirse alınacak teminat miktarı kadar olur.
Old 14-02-2022, 00:15   #5
AHMET01

Saygıdeğer Yücel Üstadım ve Meslektaşlarım !

Ben de bir yüklenici kooperatife karşı hem alacak davası hem de Nama İfaya İzin davası açtım. Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yüklenici Kooperatifçe konutların anahtar teslimi teslim edileceği belirtiliyor. Ayrıca ilgili kooperatif bütün harç ve masrafları, yapı denetim ücretini ve hatta bir idari ceza uygulanırsa bunu da üstlenmiş. Buna rağmen hiç birini ödememiş. İnşaatı % 95 seviyesinde bırakmış. İskân ruhsatı haliyle yok. Biz de bu harç, masraflar ve idari para cezaları tespit edilip bize ödensin ve bizde kooperatif ad ve hesabına bu iskân ruhsatlarını alalım dedik. Yukarıda Yücel Üstadın cevabını okuyunca o zaman hâkim bu masrafların bize ödenmesine karar vermez mi? Bunlar depo edilsin demek mi lazım? Depo etmezse ne olacak? Malum bu masraflar çok tutuyor. Tabir yerinde ise Müvekkillerin cebinden ödemek de istemiyoruz. Ayrıca yüklenici projenin dışına çıktığından hem yapı denetime, hem kooperatife ve hem de arsa sahiplerine ayrı ayrı idari para cezası kesilmiş. Sonradan proje değişikliği ile inşaata devam ediliyor fakat bu para cezaları da ödenmediğinden halen duruyor. İlgili Belediye bu para cezaları da ödenmeden ben iskân ruhsatı vermem diyebilir mi? Yoksa bu idari para cezaları iskân ruhsatı alınmasına bir engel oluşturmaz mı? Şimdiden teşekkürler.
Old 17-02-2022, 11:55   #6
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan AHMET01
Saygıdeğer Yücel Üstadım ve Meslektaşlarım !
Ben de bir yüklenici kooperatife karşı hem alacak davası hem de Nama İfaya İzin davası açtım. Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yüklenici Kooperatifçe konutların anahtar teslimi teslim edileceği belirtiliyor. Ayrıca ilgili kooperatif bütün harç ve masrafları, yapı denetim ücretini ve hatta bir idari ceza uygulanırsa bunu da üstlenmiş. Buna rağmen hiç birini ödememiş. İnşaatı % 95 seviyesinde bırakmış. İskân ruhsatı haliyle yok. Biz de bu harç, masraflar ve idari para cezaları tespit edilip bize ödensin ve bizde kooperatif ad ve hesabına bu iskân ruhsatlarını alalım dedik. Yukarıda Yücel Üstadın cevabını okuyunca o zaman hâkim bu masrafların bize ödenmesine karar vermez mi? Bunlar depo edilsin demek mi lazım? Depo etmezse ne olacak? Malum bu masraflar çok tutuyor. Tabir yerinde ise Müvekkillerin cebinden ödemek de istemiyoruz. Ayrıca yüklenici projenin dışına çıktığından hem yapı denetime, hem kooperatife ve hem de arsa sahiplerine ayrı ayrı idari para cezası kesilmiş. Sonradan proje değişikliği ile inşaata devam ediliyor fakat bu para cezaları da ödenmediğinden halen duruyor. İlgili Belediye bu para cezaları da ödenmeden ben iskân ruhsatı vermem diyebilir mi? Yoksa bu idari para cezaları iskân ruhsatı alınmasına bir engel oluşturmaz mı? Şimdiden teşekkürler.

"Gerekli giderlerin depo edilmesi için süre tanınıp,yerine getirlmediği takdirde giderlerin satış bedelinen karşılanmak üzere yükleniceye ait taşınmazın satışına karar verilmesini istenmesi davacı lehine öngörülen bir kuraldır.Böylece davacı ayrıca icra takibi yapmasına gerek kalmadan nama ifa için gerekli parayı davalıdan tahsil edebilmektedir.Burada depo kararının yerine getirilmemesinin yaptırımı "yükleniciye ait taşınmazın satılıp, giderlerin satış parasından karşılanması" şeklindedir.

Bununla beraber;yukarıdaki şekilde talepde bulunulmayıp "gerekli giderlerin tahsili" şeklinde talepte bulunursa, bu şekildeki talep de kuşkusuz geçerli bir talep şeklidir. Bu takdirde hakim davayı kabul ettiğinde, depo kararı ve taşınmazın satışı kararı vermez. Giderlerin davacıya ödenmesi şeklinde karar tesis eder.

İskan ruhsatının alınabilmesi için taşınmazın vergi yönünden bir ilişkisinin bulunmaması gerekir. Buna göre kesinleşen idari para cezaların ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.
Old 17-02-2022, 15:21   #7
Matrix

Varsayılan Iskan Ruhsati

Alıntı:
"İskan ruhsatının alınabilmesi için taşınmazın vergi yönünden bir ilişkisinin bulunmaması gerekir. Buna göre kesinleşen idari para cezaların ödenmesi gerekir diye düşünüyorum."
Sayın Yücel KOCABAŞ üstadım ; bu durumda nama ifa talepli davada mahkeme SGK, vergi borçları ile idari para cezalarını da göz önüne alarak karar vermesi gerekmez mi? Son bir soru ; Arsa üzerinde kat irtifakı da kurulmamış ise yüklenici adına düşecek taşınmazın satışı ne şekilde yapılacaktır ? İlginize teşekkürler.
Old 18-02-2022, 11:34   #8
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Matrix
Sayın Yücel KOCABAŞ üstadım ; bu durumda nama ifa talepli davada mahkeme SGK, vergi borçları ile idari para cezalarını da göz önüne alarak karar vermesi gerekmez mi? Son bir soru ; Arsa üzerinde kat irtifakı da kurulmamış ise yüklenici adına düşecek taşınmazın satışı ne şekilde yapılacaktır ? İlginize teşekkürler.

1. Talep edilmiş ise, "SGK, vergi borçları ile idari para cezaların " mahkemece araştırılarak alacak miktarına dahil edilmesi gerekir. Bu konudaki ilk cevabım, bu kalemlerin talepde ve mahkeme ilamında yer almaması hali ile ilgilidir.

2. Yargıtay kararlarına baktığımızda genelde "yükleniciye ait bağımsız bölümün satışından " söz edilmektedir. Arsa kaydı üzerinde henüz kat irtifakı kurulmamış ise,kişisel kanaatime göre, " sözleşmede yükleniciye bırakılan bir veya birkaç daireye isabet eden arsa payı" üzerinden satış kararı verilebileceğini düşünüyorum.
Old 18-02-2022, 13:53   #9
Matrix

Varsayılan nama ifa

Sayın Yücel KOCABAŞ üstadım, aydınlattınız. Teşekkürler. Bu konu ile ilgili tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mıdır?
Old 22-02-2022, 22:01   #10
AHMET01

Sayın Yücel KOCABAŞ Üstadım!

Değerli Katkılarınız için çok çok teşekkür ederim.

Müsaadelerinizle mümkünse şu hususta da değerli görüşünüzü almak isterdim.

Yüklenicinin elimizde tuttuğumuz bir taşınmazı var. Fakat mevcut davamızda buna değinmedik. Zaten iskân masraflarını ve diğer alacak kalemlerini karşılamaya yeterli değil. Biz davamızdaki talebimizde bu iskân alma giderlerinin yüklenici tarafından ödenmek isteniyorsa kendisine makul bir süre verilmesini; bunun uygun görülmemesi durumunda onun ad ve hesabına ödenmek üzere bu borç kalemlerinin da tarafımıza ödenmesine karar verilmesi şeklinde talepte bulunmuş idik.

“Gerekli giderlerin depo edilmesi için süre tanınıp, yerine getiremediği takdirde giderlerin satış bedelinin karşılanmak üzere yükleninceye ait taşınmazın satışına karar verilmesi” şeklinde bir talebimiz olmadı. Şimdi bu talebi ilgili dosyaya nasıl kazandırabiliriz? Yeni bir dava açıp birleştirme talebinde mi bulunalım? Yoksa davamızı kısmen ıslah ile bu talebi de ilgili dosya kazandırabilir miyiz?

Değerli görüşleriniz için tekrar çok teşekkür ederim.
Old 23-02-2022, 20:25   #11
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan AHMET01
Değerli Katkılarınız için çok çok teşekkür ederim.
Müsaadelerinizle mümkünse şu hususta da değerli görüşünüzü almak isterdim.
Yüklenicinin elimizde tuttuğumuz bir taşınmazı var. Fakat mevcut davamızda buna değinmedik. Zaten iskân masraflarını ve diğer alacak kalemlerini karşılamaya yeterli değil. Biz davamızdaki talebimizde bu iskân alma giderlerinin yüklenici tarafından ödenmek isteniyorsa kendisine makul bir süre verilmesini; bunun uygun görülmemesi durumunda onun ad ve hesabına ödenmek üzere bu borç kalemlerinin da tarafımıza ödenmesine karar verilmesi şeklinde talepte bulunmuş idik.
“Gerekli giderlerin depo edilmesi için süre tanınıp, yerine getiremediği takdirde giderlerin satış bedelinin karşılanmak üzere yükleninceye ait taşınmazın satışına karar verilmesi” şeklinde bir talebimiz olmadı. Şimdi bu talebi ilgili dosyaya nasıl kazandırabiliriz? Yeni bir dava açıp birleştirme talebinde mi bulunalım? Yoksa davamızı kısmen ıslah ile bu talebi de ilgili dosya kazandırabilir miyiz?
Değerli görüşleriniz için tekrar çok teşekkür ederim.

Öğretide ilk davaya ıslah yolu ile yeni bir talep eklenebileceği kabul edilmektedir.Baki Kuru ve Hakan Pekcanıtez’in görüşleri bu yoldadır.

Yargıtay’ın ilk davaya ıslah yolu ile yeni bir talep eklenebileceğini kabul eden kararları olduğu gibi, ilk davaya konu edilmeyen bir talebin ıslahla ek talep olarak davaya eklenemeyeceğine dair kararları da vardır.

Bu yönden; ıslah yoluna başvurulmasında yargıtay uygulamaları yönünden risk bulunduğundan, yükleniciye ait taşınmazın satışına dair talebin yeni bir dava şeklinde ileriye sürülüp birleştirme talebinde bulunmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.
Old 15-03-2022, 00:03   #12
AHMET01

Değerli Katkılarınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi