Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Danışma ücreti ödemek istemeyen kişiden,bedava danışma hizmeti de vermeden dava alabilmenin püf noktası nedir?

Yanıt
Old 09-05-2011, 14:19   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan Danışma ücreti ödemek istemeyen kişiden,bedava danışma hizmeti de vermeden dava alabilmenin püf noktası nedir?

Sekiz senelik avukatım,bir türlü çözemediğim bir problemim var.Problemi örnekle anlatmak gerekirse;
Büroma bir kişi geliyor,danışma ücretli mi diyor.Evet desem çıkıp gidecek,hayır desem sorup gidecek.Acaba bir dava çıkar mı hesabı çok az bilgi verip davayı almaya çalışıyorum.Biraz fazla bilgi verirsem benim gibi bir çok avukata da danıştığı için elinde kendine göre yeterli bilgi olduğu için arzuhalciye yazdırdığı dilekçe ile davasını açıyor.Bilgi vermesem doğrudan çekip gidiyor.belki de alabileceğim bir davayı kaçırıyorum.Çok ince bir çizgide gidip geliyorum,ne yapmalı orta yolu nedir bunun?Siz nasıl davranıyorsunuz?
Old 09-05-2011, 14:48   #2
av.sahin67

Sayın meslektaşım kendi büromu daha açamama rağmen İstanbul'da öyle kimse tanımadığı veya bir vesile ile tanışmadığı avukata gitmez.Benim üstatlar duyduğum şu (ama İstanbul için geçerli) "Kimse sizin tabelanıza bakarak gelip dava getirmez getirse de almayın ".Şimdi gördüğüm kadarıyla yapılan şu oluyor bilgi veriliyor ama kesinlikle meseleyi çözecek kadar değil.Genel çerçeve çiziliyor.Tabi gelen kişi de referansla geldiği için sizin hakkınızda bilgi sahibi oluyor az da olsa.Evet bilgi veriliyor ama o davanın sürecine dair.Yoksa çözüme yönelik değil.Kısaca usul bilgisi veriliyor.Öteki türlü saatler bitmez.Eski bulunduğum ofiste avukat bey maalesef öyle yapardı ve soruyu soran gelmezdi bir daha
Old 09-05-2011, 15:16   #3
GECE

"Danışma ücrete tabi, ama vekilliğinizi alırsam, ödeyeceğiniz vek. ücretinden bu danışma ücretini mahsup ediyorum" yolunu deneyebiliriz, çok birşey değişmez belki ama yine de bir alternatif yol
Old 09-05-2011, 16:28   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Sekiz senelik avukatım,bir türlü çözemediğim bir problemim var.Problemi örnekle anlatmak gerekirse;
Büroma bir kişi geliyor,danışma ücretli mi diyor.Evet desem çıkıp gidecek,hayır desem sorup gidecek.Acaba bir dava çıkar mı hesabı çok az bilgi verip davayı almaya çalışıyorum.Biraz fazla bilgi verirsem benim gibi bir çok avukata da danıştığı için elinde kendine göre yeterli bilgi olduğu için arzuhalciye yazdırdığı dilekçe ile davasını açıyor.Bilgi vermesem doğrudan çekip gidiyor.belki de alabileceğim bir davayı kaçırıyorum.Çok ince bir çizgide gidip geliyorum,ne yapmalı orta yolu nedir bunun?Siz nasıl davranıyorsunuz?

Sayın meslektaşım,
Danışma ve bir dava ile ilgili ön görüşme farklı şeyler. Bence sorun bu ikisini ayıramamanızdan kaynaklanıyor.
Danışma hizmeti vereceksiniz, ücretinizi alır ve konuyla ilgili bilgi aldıktan sonra danışan kişinin yararı için gerekli konularda hukuki bilginizi ortaya koyarsınız. Ön görüşmede ise kısaca olayı anlattırdıktan sonra, gerekli noktaları sorar, varsa belgeleri inceler, sonuçta ortada açılabilecek ve kazanılabilecek bir dava varsa buna yönelik ücretinizi söyler, dava ile ilgili bilgi vermezsiniz.
Kısacası, danışma hizmetinde daha çok danışan, ön görüşmede daha çok siz soru sorarsınız.
Bu ayrımı iyi yapar ve danışma hizmetinizi ücretsiz sunmazsanız, hem siz hem de mesleğimiz yarar görür.
"Danışma ücretli mi?" diye soranların "kaçıp gitmesinden" şikayetçi iseniz ve zamanınız varsa, en azından karşınızdakinin niyetini ve olayın niteliğini anlamak için "Danışma elbette ücretli ama bir dava vermek istiyorsanız ön görüşmeden para almıyoruz; hele kısaca bir anlat bakalım." diyebilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 15-05-2011, 08:34   #5
Av.Ozan Kayahan

Aslında size danışmaya gelmiş kişinin sizden alabileceği en yerinde şey sizin ona verdiğiniz güvendir. Eğer siz , bilginizle duruşunuzla konuşmanızla bu güveni verebiliyorsanız bu yeterlidir. Bilgi verirken de detaya girilmemelidir. Eğer siz daha önceden benzer dosyaları sonuçlandırdıysanız bunu söyleyebilirsiniz. Ama önce güven.
Old 15-05-2011, 14:39   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Davayı vermek niyetinde olanlar, "Danışma ücrete tabi midir?" diye sormazlar zaten. Bu itibarla "Danışma ücrete tabi midir?" diye soran kişilere "Evet, danışma ücrete tabidir!" demenizde bence hiç bir mahsur yok. Danışma ücreti ödenirse hizmetinizin karşılığını almış olursunuz, ödemez çeker giderse de bir kaybınız olmaz.

İşi almak için özel bir çaba sarfetmemeniz, doğal davranmanız lehinize sonuç verir. "Biz bir düşünelim" diye büronuzdan ayrılan kişileri ise onlar sizi aramadan kesinlikle aramayın! Umarım herşey gönlünüzce olur.

Saygılarımla.
Old 20-05-2011, 17:40   #7
av.metinmso

Herkes bu soruya "Evet, danışma ücretlidir." dese de, biz de bu sorunun sorulması ihtimalinden dahi kurtulsak ne kadar güzel olur değil mi?

Doktor'a gidip "Muayene ücretli mi?" diye sorana doktorlar "Muayene ücretsiz ama tedavi ücretli." mi diyorlar?
Old 21-05-2011, 06:22   #8
MURAT ACER

Danışmanın ücretli mi , ücretsiz mi olduğunu soran bir insanın emeğe ve mesleğinize saygısı yoktur.Tabelaya bakıp gelen birisini danışma Ücretini peşin almadan büroya dahi kabul etmiyorum.Son iki ay istatistiği ise 10 kişi kapıdan geri döndü, sadece bir kişi içeri girebildi ,içeri giren kişi de zaten diş hekimiydi ve nitelikli birisiydi.Kapıdan geri dönenlerin söylediği ortak söz falanca bürolara da gittik hiç kimse bizden ücret istemedi sözüydü.Asıl sorun bence budur.Meslekte ortak akıl , ortak hareket ve meslek kurallarına tam riayet elzemdir.
Old 17-11-2015, 14:22   #9
Salut

Varsayılan danışma ücreti istemekten korkmayın!

Danışma ücreti istemekten korkmayın. İsteyin, danışma ücreti alıyorum deyin. Davayı vermezse vermesin. Arkanızdan keriz demesinden iyidir. Bilgi, tecrübe ve zaman bizim sermayemizdir.
Old 19-11-2015, 10:40   #10
yurdumsun ey ucurum

Varsayılan Mesleki sorun olarak danışma ücreti

Ücretli danışmanın, mesleğin ayağa düşmemesini çok yakından ilgilendiren önemli bir kurum olduğunu düşünüyorum. Almamak da bir tercih elbette ancak bu tablo bir süre sonra farklı mecralara kayıyor ve dava nihayete erdiğinde bu kez "Ne yaptın ki, iki satır dilekçe yazdın" sözüne muhatap olabiliyorsunuz. Kişisel tecrübeleri genel doğru gibi sunan arkadaşlar, zannediyorum ki bir noktayı unutuyorlar. Burada sözkonusu olan kişisel becerilerimiz yada müvekkil portföyümüzün niteliği değil. Kendimizden hatta hepimizden öte mesleğimizden yana tehlikeli bir gidişat var.
Old 04-12-2015, 16:30   #11
Av. Adem Söylemez

Gittiğim bir kaç büro da gördüğüm kadarıyla bir vekalet ücreti tablosu yok. Sizce davaların genel olarak vekalet ücretini içeren bir tablo yapılmalı mı?
Selamlar..
Old 05-12-2015, 16:10   #12
Av. Ahmet GELEGEN

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
"Danışma elbette ücretli ama bir dava vermek istiyorsanız ön görüşmeden para almıyoruz; hele kısaca bir anlat bakalım." diyebilirsiniz.
Saygılarımla.

Tuttum bunu
Old 12-11-2019, 16:31   #13
Salut

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Davayı vermek niyetinde olanlar, "Danışma ücrete tabi midir?" diye sormazlar zaten. Bu itibarla "Danışma ücrete tabi midir?" diye soran kişilere "Evet, danışma ücrete tabidir!" demenizde bence hiç bir mahsur yok. Danışma ücreti ödenirse hizmetinizin karşılığını almış olursunuz, ödemez çeker giderse de bir kaybınız olmaz.

İşi almak için özel bir çaba sarfetmemeniz, doğal davranmanız lehinize sonuç verir. "Biz bir düşünelim" diye büronuzdan ayrılan kişileri ise onlar sizi aramadan kesinlikle aramayın! Umarım herşey gönlünüzce olur.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi