Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

esnaf işletmesine karşı açılan hizmet tespit ve akabinde açılan tazminat davası

Yanıt
Old 09-12-2010, 00:00   #1
garani

Varsayılan esnaf işletmesine karşı açılan hizmet tespit ve akabinde açılan tazminat davası

Hayırlı akşamlar sevgili meslektaşlarım ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Sıkıntı yaşadaığımız konu şu;müvekkilin kendi adına ait olan bir adet esnaf işletmesi(otobüs işletmesi,kooperatife kayıtlı olan)mevcuttur.yanında çalıştığını iddia eden kişi ise 2000-2010 yılları arasında sigortasının yapılmadığını beyan ederek tespit davası açmıştır ve muhtemelen de bir müddet sonra tazminat davası da gelecektir.Şimdi sorularla beraber bana yardımcı olursanız memnun olurum.Bu arada şahısın elinde sadece trafik cezaları var ben en kötü ihtimalle ilk ceza tarihinden itibaren çalıştığının tespit edilebileceğini düşünüyorum naçizane fikrim.İzlemem gereken yol konusunda bana yardımcı olursanız veya yolları teati ederek çoğaltırsak veya meslekte üstadımız olan üyelerden değerli fikirlerini bizimle paylaşırlarsa çok memnun olurum.şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...
Old 09-12-2010, 17:41   #2
Avukat Tekin

Sayın garani savunmanızda haklı mısınız yani işçi gerçekten o dönemlerde çalışmamış mı?Öncelikle bunun cevabını bilmek isterim. Mesajınızdan sanki işçi gerçekten o dönemlerde çalışmış ama siz bunun aksini ispata çalışıyormuşsunuz gibi bir kanıya kapıldım. Umarım yanılmışımdır.
Old 09-12-2010, 17:46   #3
garani

şimdi biz aksine ispat etmeye çalışacağız evet ama neden bunca zaman beklemiş de açmış bu davayı?ilk önce sorulması gereken soru bu.ihtimalleri çalışmış olmasından yola çıkarak değerlendirmek daha akla ve mantığa uygun diye düşünüyorum meslektaşım
Old 09-12-2010, 18:04   #4
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan garani
şimdi biz aksine ispat etmeye çalışacağız evet ama neden bunca zaman beklemiş de açmış bu davayı?ilk önce sorulması gereken soru bu.ihtimalleri çalışmış olmasından yola çıkarak değerlendirmek daha akla ve mantığa uygun diye düşünüyorum meslektaşım

"Neden bunca zaman beklemiş" söylemini bir hukukçudan duyduğuma üzüldüm. Her talep bağlı olduğu zamanaşımının son günü dahi ileri sürülebilir. Aksini düşünmek bence bir hukukçuya yakışmaz.

Bildiğiniz gibi bu dava "işten ayrıldıktan sonra" 5 yıl içinde açılabilir. Sizce yasa neden zamanaşımı başlangıcını işten ayrılma tarihine endekslemiştir de örneğin işçi, "sigortalı olmadığını öğrendikten" sonra 5 yıl içinde açılabilir dememiştir?
Ben cevap vereyim; İşçiyi ucuz emek kaynağı olarak görenler yüzünden! Hangi işçi hala çalışıyorken bu davayı açabilir soruyorum size. Bu tür bir taleple işverenin karşısına çıkacak olan hangi işçi o işte çalışmaya devam edebilir. Bu savunma, mantığınıza ve vicdanınıza sığıyor mu gerçekten?

Sevinerek söyleyeyim ceza makbuzları müvekkilinizi kurtarmaz. İşçi sadece tanıkla bile çalşma süresini ispatlar. Daha sonra müvekkiliniz sigorta primlerini ve bu gecikmiş primlerin faizini ödemek zorunda kalacağı gibi ayrıca her dönem SSK bildirgesini yanlış vermiş olacağı için düzeltme beyannamesi vermek ve bunun için de her beyanname için ayrıca ceza ödemek zorunda kalacaktır. Üstelik prim ödemeleri asgari ücretten değil gerçek maaş üzerinden hesaplanacaktır.

Bu alacak 6183 e tabi olduğundan müvekkiliniz ölene kadar ya da ödeyene kadar bu sorumluluktan kurtulamayacaktır.

Bitmedi. Buradan alınacak karar işçi alacakları davasında çalışma süresi açısından kesin hüküm teşkil edecektir.
Old 09-12-2010, 18:24   #5
garani

anladım.sanırım devamlı iş davalarına bakan ve her zaman işçi yanında olan bir meslektaşımsınız.neden bunca zaman beklemiş sorusunu yanıtını hemen vereyim;ben hiçbir davamda davacı veyahut müşteki vekili olarak düşünmem kendimi öncelikle davalı vekili veya sanık müdafii sonra da hakim olsam ne karar veririm mantığı ile bakmaktayım...ne bir evrak ne de işe giriş durumu söz konusu sadece elinde trafik cezası var ve başka da birşey yok.şunu da samimiyetimle söylemeliyim ki beni de üzen durum bir meslektaşımın bir davada benden ziyade karşımdaki davalı veya davacı tarafta olması...unutmamalıyız ki burası bir forum ve ve burada mesleki sorunlarımızı veyahut takıldığımız konuları paylaşıyoruz ki şu anda bunları yazmam bile sanırım söylediklerimde uzak bir tartışma...yardımınız için teşekkür ederim...
Old 25-06-2014, 12:16   #6
av.dilek 35

Varsayılan Yürekten sevgiler Sayın Tekin...

Sayın Tekin meslektaşım, yaklaşımınız beni çok etkiledi ve sevindirdi, bence avukatlık hiç değilse bundan sonra böyle yapılmalı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi