Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 02-04-2007, 12:46   #91
pamuk

14.03.2007 tarihi itibariyle Aydın Barosu görevlendirmeyidurdurmuştur.
Old 02-04-2007, 14:30   #92
haklaw

Sayın Pamuk hayret doğrusu Aydın Barosu bugüne kadar neyi beklemiş çok merak ettim.
Old 03-04-2007, 11:47   #93
av.öznur

avukatlık hepimizin bildiği gibi bağımsız(!) bir meslektir. öyle ki avukatlar mesleki birliklerinden bile bağımsız davranmalıdır(!). sanırım kayseri barosu, bu tür, "her koyun kendi bacağından asılır" bağımsızlığını yürekten benimsemiş durumda. ( bu kadar tepkisiz kalmasını başka türlü açıklayamıyorum)
Old 03-04-2007, 22:46   #94
aqua

Sezer 5615 sayılı yasayı onayladı.CMK alacaklarının ödenmesinde bir adım daha atıldı.
Old 04-04-2007, 08:54   #95
Av.Elvan DEMİR

Varsayılan resmi gazetede yayınlandı

nihayet resmi gazetede de yayınlandı hadi hayırlısı
Old 04-04-2007, 09:08   #96
bercan

Paralari Alabİlecek Mİyİz Yanİ Şİmdİ.İnanamiyorum Da Ben Hala...
Old 04-04-2007, 09:40   #97
__av.zeynep__

artık rüya gibi tam 1 sene oldu..umut fakirin ekmeğidir derler.aslında düşününce insanın kendi emeği ile ter döktüğü iş için bunu söylemesi ne kadar acı..bugün ödenecek yarın ödenecek derken tam 1 yıl oldu.bakalım daha en kadar bekleyeceğiz ki artık benim hiç umudum kalmamışken..
Old 04-04-2007, 10:52   #98
uye8490

Onurumuz,emeğimiz,cübbemiz ayaklar altındayken çok mu önemli şu paraların ödenmesi.Avukatlık kanununa yüzde yüz aykırı bir düzenlemeyle karşı karşıyayız.Kedinin önündeki yün yumağından farklı bir konumumuz yok şu an.Yok sarf kararıyla ödenecek,yok evraklar önce baroya verilecek baro savcılığa gönderecek incelenip öyle ödenecek...Savunmaya zerre güvenleri yok.Ne olacak savcının incelemesiyle ödenmezse ,avukat yolsuzluk mu yapacak,sahte evrak mı tanzim edecek,üç kuruş paraya tenezzül edip hırsızlık mı yapacak...Bu düzenlemenin anlamı bu sayın meslektaşlarım.Bizleri denetlenmesi gereken zanlılar durumuna düşürdüler.Anlamıyorum,emeğimin o çok komik karşılığını almam için neden devletin iddia makamı beni kontrol etmekle görevlendiriliyor.Avukat her zaman savcıdan daha mı az güvenilir.Tekrar soruyorum avukatın hırsızlık yapmasından mı çekiniyorlar...
Old 04-04-2007, 11:37   #99
mslmklvz

CMK alacakları için icra takibi başlatılamaz mı? Görevlendirme yapılan dosylarla ilgili vekalet ücreti ödenmediğinden dolayı istifa dilekçesi verilemez mi?
Old 06-04-2007, 13:04   #100
Av.Abdülkadir ÖZ

Varsayılan CMK Alacakları...

Bir zamanlar CMK da yaşanan sıkıntılardan dolayı TBB ve bir kısım barolar eylem kararı almıştı. Görevlendirmeler halen yapılmıyor. Yönetmelikte değişiklik konusu gündeme geldi. Ondan sonra da hiçbir değişklik olmadı. Yönetmelik halen yürürlükte. 2006 yılından kalan alacaklar hala ödenmedi. Avukatlar sarf kararı için Savcının kapısında bekleyip beklememe konusunda tam bir görüş birliğine varabilmiş değil. Hazırlık aşamasında ve mahkemelerde zorunlu müdafi tayin edilmeden işler yürüyor. Hala eyleme katılmayan barolar var.
Artık şu sorunun vakti geldi. Bundan sonra ne olacak?
Old 07-04-2007, 00:59   #101
Kadir COŞKUN

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 06.04.2007 günlü 18731 sayılı yazısı ekinde gönderilen “19.12.2006 tarihinden önce Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillerin Almayı Hak Ettikleri Ücret ve Zorunlu Giderlerin Ödenmesine İlişkin Yönetmelik”

Old 07-04-2007, 01:14   #102
Av. Can DOĞANEL

Çıldırmak işten değil.. Çözüm diye getirilen öneriler, her adımda giderek içinden çıkılmaz bir hale geliyor..
-Temyizde olan bir sürü dosyam var.. Nereden bulup da ilk ve son sayfalarının onaylı örneklerini alacağım..
- Hukuki yardımın yapıldığı tarihte yürürlükte olan tarife hangisi, kesinleşmemiş bir karar var ise hukuki yardım halen devam ediyordur ve son güncel tarifeden kesip kesemeyeceğimiz belli değil..
- Savcılığın bu işe karıştırılması kabul edilemez, savunma bağımsızlığına aykırıdır dedikçe inadına bir de eski alacaklar için savcılık devreye sokulmaya çalışıyor. Savcılık hangi personeliyle o kadar evrakı inceleyecek. Şahsen elimdeki evrakı taşımak için adam tutacak haldeyim.. Bunca avukatın birikmiş evrakını hangi adliyenin hangi odası alacak?
- Para ödenir diye keseceğim makbuzun KDV ödeme gününe kadar gelmemesi halinde ödemek zorunda kalacağım gecikme faizini kim karşılayacak..
Old 07-04-2007, 18:26   #103
aqua

Olanlara ses çıkarmayan İstanbul Barosu sanırım kamyonlarla Cumhuriyet Savcılıklarına evrak taşıyacak.Mayıs-Aralık 2006 evraklarının Eylül ayı bölümleri okundu.Bu taslağa göre birde bunları Cumhuriyet Savcılıkları inceliyecek bu arada makbuz gesilecek ay başına KDV'si ödenecek,bu arada sizde %20 stopaj yatıracaksınız.
1 yılda baroda 5 avukatın inceleyemediği evrakları hangi savcı işini bırakacak ayrıca taksi,gider makbuzu beyanı inceleyecek ve ödeme emri düzenleyecek sonra hesabımıza yatıracak.129 yılda dünyanın en büyük 2.barosuyuz diye övünen hergün konser,panel, yemek var diyerek mesaj gönderen İstanbul Barosu Yönetimi,asli görevinizi anımsayın ve sesinizi yükseltin.4.000 meslektaşınız aç....
Old 07-04-2007, 21:25   #104
Av.G.K.

Bin bir gece cmk masalların dan sonra düşünüyorum
Adalet bakanı Çiçek ya Papua Yeni Gine'de yaşıyor
ya da cmk sistemine son darbeyi vurup, yandaşları avukatlara ihale edecekleri bir sistemi oluşturma hedefinde...
2.şık kuvvetle muhtemel tabiki.....
Old 08-04-2007, 00:02   #105
Av.Cengiz Aladağ

Sözkonusu olan, 19.12.2006 tarihli yasa değişikliğinden önceki ve devlet tarafından ödenmesi geciktirilen bir alacaktır. Hem ödemeyi yapma, hem de çoook sonra ödeme usulünü değiştir. Amaç bağcı dövmek mi?

Hayır, yönetmelik taslağı bu hali ile kabul edilemez. Bu ödeme zamanında yapılsaydı nasıl ödenecekse, şimdi de öyle ödenmelidir.

Ayrıca ödemenin yapılması için yönetmeliğe de gerek yok; yasa yönetmelikten sözetmemektedir.
Old 08-04-2007, 16:48   #106
Av.Barış

bu yönetmelikte emeği geçen sayın barolar birliği yönetimine teşekkür borçluyuz.yine avukatları koruran(?)onları ezdirmeyen(?) bir taslağı adalet bakanlığı ile birlkte yapmışlar.
gerçektende bundan sonra cmk'da avukatlık yapılmaz.
Old 09-04-2007, 09:08   #107
Av.Abdülkadir ÖZ

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliğinin ve bu yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutlamak gerek.Gerçekten emek verip düşünüp taşınıp bu yönetmeliği çıkarmşlar. Az bir iş değil. Merak ettiğim tek husus bu yönetmelik çıkarılırken TBB bizim hangi çıkarlarımızı korudu?
Böyle bir yönetmelik geçmişe yürür mü?
Old 09-04-2007, 10:51   #108
uye8490

Bakanlık senaryoyu kendisi yazıyor,filmi kendisi yönetiyor...TBB sadece figüran.Anlamıyorum bizlere zorla dayatılan bu yönetmeliklerde TBB nin ismi neden geçiyor.
Old 09-04-2007, 13:45   #109
Av. BNK

Ankara'da 100 tane maaşlı avukatı CMK avukatı olarak Adalet Bakanlığı'na alıp hepimizden kurtulacaklar. Buna ilişkin yasa teklifi hazırlandığını öğrendim.
Old 09-04-2007, 15:12   #111
av.sinem

Bütün Barolar sözde görevlendirmeyi durdurdu .Peki bir aydır bu işler nasıl yürüyor.Biri bana anlatsın ne olur
Old 09-04-2007, 15:13   #112
Av.Selim Balku

Alıntı:
Ankara'da 100 tane maaşlı avukatı CMK avukatı olarak Adalet Bakanlığı'na alıp hepimizden kurtulacaklar. Buna ilişkin yasa teklifi hazırlandığını öğrendim.

Eğer bu kabul edilirse ki bence edilmemeli zira, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerinin ihlali olur.

Savcı; devletin avukatı, CMK avukatı (eğer kabul edilirse)devletin avukatı, yani iddia edende savunan da devlet olacağı için ortaya çoban salata olur.

Bunlar umarım duyumdan ibarettir, saygılar...
Old 09-04-2007, 15:19   #113
Av. BNK

İşlerin nasıl yürüdüğünü ben de anlamış değilim. Ancak ifadeler avukatsız alınmakta. Cuma günü Ankara 11. Ağır Ceza da (Eski DGM) avukatsız ifade aldıklarını gördüm. Anlaşılan ya avukat huzurundaki ifadeler sonra alınacak ya da avukatsız ifade alınmasının kanuna aykırı olmadığına hükmedip bu hukuk dışılığı sürdürecekler.
Old 09-04-2007, 17:43   #114
Tractatus

Avukatsız ifade alınan ceza dosyaları AİHM'ye götürülse, devletin bu yüzden ödeyeceği tazminat miktarı mevcut CMK borcunu 100'e katlar heralde.
Old 10-04-2007, 10:28   #115
Av. BNK

Devlette hukukta umurlarında değil ki.
Old 10-04-2007, 19:50   #116
aqua

TBB 2007/40 sayılı (CMK ile ilgili 19.12.2006 tarihine kadar olan alacaklarla ilgili taslak yayından kaldırılmıştır.Ayrıca bu yönetmelik taslağının hazırlanmasında birlik yöneticilerinin katkısı üzerine TBB forum sayfasında TBB yönetimine istifa çağrısı yapılmağa başlanmıştır.
Old 11-04-2007, 10:36   #117
uye8490

izmir Barosu son yönetmelik hakkındaki görüşlerinde hukuki yardımın sona erdiği gün ücretin hakedilmesini öngören bir düzenleme talep ettiğini belirtmiş.Yani dosyanın yıllarca yargıtayda beklemesi durumunda yargıdaki hantallığın faturası bana kesilecek.Eh bu da bir bakış açısı.Hırsızlık yapabileceği şüphesiyle savcının denetimi altına sokulmak istenen avukata bir karanfil de barodan...
Old 11-04-2007, 10:44   #118
Av. BNK

Ne Baro yönetimlerinde ki avukatlar ne de TBB'ndeki avukatlar CMK yapmıyor. Bu yüzden de ipe sapa gelmez önerilerde bulunmaktan çekinmiyorlar.
Old 11-04-2007, 13:40   #119
Av.Barış

Yeni sisteme göre müdafiilik ücretleri yargılama giderlerinden sayılmakta.Bugun duruşmadayken hakim yeni görülmeye başlayan bir dosya ile ilgili olarak sanığa "Avukat tutmak istiyormusun,durumun yerinde değilse sana baro tarafından bir avukat görevlendirilir.Eğer mahkum olursan parasını sen ödersin" deyince sanık haklı olarak ben Avukat istemiyorum dedi.
İşin geldiği nokta şudur. Parasız vatandaşları korumak amacıyla çıkarılan ve 1993 yılında hayatımıza giren cmk acukatlığı şimdi parası olmayan vatandaşı yine savunması bırakmaktdır. Yani bizim süper zekalı barolar birliğimiz ve adalet bakanlığı ülkeyi bu yönder tam 15 yıl öncesine götürmüştür. Kısaca paran yoksa avukatta yok diyorlar.
Ve bunu maliyeti yıllık nerdeyse 100 milyon YTL gibi komik bir rakam.
Old 13-04-2007, 11:49   #120
avukatahmet1

GAZİANTEP BAROSUNDAN BİRAZ ÖNCE TELEFONUMA GELEN MESAJDA 13.04.2007 TARİHİ İTİBARİYLE CMK EYLEMİNİN SONA ERDİĞİ GÖREVLENDİRMELERE BAŞLANACAĞI BİLDİRİLMİŞTİR.NELER OLUYOR ACABA...? BİZİM BİLMEDİGİMİZ BİR GELİŞMEMİ OLDU.... BİLGİSİ OLAN VARSA VE BİZLERLE PAYLAŞIRSA MEMNUN OLURUZ... Son yönetmelik kabul edilmiş,barolar bugün evrakları incelemeye başlamış evrakları kontrol edip cumhuriyet savcılığına teslim edeceklermiş ve sonra paralar ödenecekmiş.Tahminen 15 gün içinde paraları alabilecekmişiz.
Barolar birliğinin forum sitesinde bu şekilde yazışmalar gördüm.Yeni gelişmeler mi var Baro başkanları lütfen SES VERİN...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi