Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

fiziksel şiddet uygulayan babanın çocuk ile şahsi münasebet ilişkisi nasıl kurulur / kurulmasına müsaade edilir mi ?

Konuyu Kilitleyin
Old 08-03-2012, 15:15   #1
Konuk

Varsayılan fiziksel şiddet uygulayan babanın çocuk ile şahsi münasebet ilişkisi nasıl kurulur / kurulmasına müsaade edilir mi ?

Eşimle ayrıyız. Nafaka davası açmak istiyorum. Nafaka davasında çocuk ile ilgili olarak velayet konusu görüşülür mü ? Ben şiddet mağduru bir kadınım. Eşim beni defalarca darpetti. Hepsindede doktor raporum var.Hatta şikayetlerimi geri alsamda karakola şikayetlerimde mevcut. Açılan kamu davasından da eşim Hükmün Açıklanması Geri Bırakılması kararı verildi. Yani bana şiddet uyguladığını hem aldığım doktor raporlarımla hemde mahkeme kararı ile ispat ediyorum. çocuğumun velayeti bu durumda babaya verilirmi ? Çocuğumda çok küçük . henüz tam olarak konuşamıyor bile. babasınıda bilmiyor tanımıyor. doğduğundan beri ayrıyız çünkü. çocuğumu ben olmadan görmesini de istemiyorum. Bir anne olarak sinirlenince çocuğuma birşey yapmasından da korkuyorum. Yeni yasa tasarını gazetede okumuştum. Orada şiddet uygulayan baba çocuk ile görüşme münasebeti ancak refakatçi ile sağlanır yada baba ile hiç görüştürülmez şeklinde bir ibare okumuştum. sonuç olarak eşine fiziksel şiddet uygulayan hemde hamileyken uygulayan bir babaya çocuk ile görüşme hususu nasıl uygulanır ? inanın çocuğum açısından çok endişeliyim. Ayrıca eşimde çocuğu alabilmek için beni hem işyerinde tanıdığı kişilerle ve hemde kendisi psikolojisi bozuk seklinde spekülasyonlar yaratarak tazminatsız boşanmaya ve çocuğumu benden almaya çalışıyor. Bunun için de bir psikoloğa giderek sağlam raporu almak zorunda dahi kaldım. Kendisinin hem işyerimde belirli şahıslar tarafından ve hem de benim komşu ve tanıdık ve aile efradıma psikolojisi bozuk diye itham ve iddialarda bulunması suç değilmidir ? Çevreme karşı olan bütün saygınlığımı yok etti, beni çevreme karşı küçük düşürdü. İnsanlar artık bana sorunlu gözüyle bakıyorlar. Bir anlamda insanları ikna etti. Ayrıca fiziksel şiddet uygulayan eşin psikoloğa sevkedileceğini duydum. bu doğru mu / Acacağım veya eşimin acacağı davalarda fiziksel şiddet uyguladığı için psikolojisinin bozuk olduğunu ispat edebilirmiyim ? eşimin geliride benim gelirimden üç misli fazla . bende çalışıyorum bu halde banada nafaka bağlanabilir mi ? çünkü bana maddi anlamda da hiçbir şekilde yardım etmiyor. Nedeni olarak ta avukat tutmak için mi sana para vereceğim diyor. Hem de kendi koşullarını kabul ederek ( hiç tazminat istemeden ) ve kendi öngördüğü nafaka ücreti ile boşanmak için yıldırma politikası gütmek istiyor.
Old 11-03-2012, 10:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılmaksızın da haklı sebeple ayrı yaşamaya dayanarak nafaka davası açabilirsiniz.Bu dava sırasında çocuğun kimin yanında kalacağına da karar verilmelidir.

Ayrıca;

Eşinizin uyguladığı şiddet sebebi ile boşanma davası açabilirsiniz.

Dava sırasında yanınızda bulunan çocuğa ve koşulları varsa sizin için tedbir nafakası isteyebilirsiniz.

Boşanmadan sonra çocuğunuzun velayeti size verilecek olur ise eşinizden iştirak nafakası isteyebilirsiniz.Koşulları varsa maddi manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Çalışma karşılığı elde ettğiniz gelir yoksulluğunuzu ortadan kaldırmadığı takdirde siizn için de yoksulluk nafakası kararı verilmesi olasıdır.

Çocuğun velayeti konusu tarafların iradesine değil çocuğun öncelikli çıkarlarına göre belirlenecektir.
Çocuğunuz hep sizin yanınıza yaşamış ve hayatından memnun ise,sizinle yaşamam istediği belirtiyorsa bu görüş ciddiye alınacaktır.

Yaşı küçük ise bu görüş uzmanlar aracılığı ile raporlanacak ve kararda etkili olacaktır.

Şiddet uygulayan birinin boşanma sonrasında çocukla kişisel ilişki kurup kuramayacağı kuracaksa nasıl olacağına hakim karar verecektir.Şiddet bir ihtimalse refatatli görüşmeye karar verilebilir veya kişisel ilişki kaldırılabilir.

Şiddetin varlığında şiddetten doğrudan veya dolaylı etkilenen çocukların korunması esastır.Sadece boşanma davalarında değil boşanma davası olsun olmasın koruma kararlarında dahi bu husus kararlaştırılabilir.Aile mahkemesi hakimi bu konuda geniş yetkilere sahiptir.

Yine kişisel ilişki kurulmasında çocuğun daha önce yatıya kalıp kalmadığı ve baba ile ilişkisinin niteliği yargılamada tartışılmalıdır.

Öncelikli ile çocuğun korunmasıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 15-03-2012, 14:52   #3
Konuk

Varsayılan Kesinleşmiş karar

Bir önceki boşanma davasının kalemine gidip eşimin gerekçeli kararda davadan feragat ettiğine dair kesinleşmiş kararı aldım. Henüz tebligat bana yapılmadı. Bu durumda bana tebliğ gelirse ( yüzde sekseni eski konular ve iddialar üzerine kurulu olan ) yeni davayı tebliğ etmelimiyim ? Etmezsem hak kaybına uğrar mıyım ?
Bu duruma ne zaman itiraz etmeliyim. Ve eşimin iddiaları hep eski davayı kapsıyor. Sadece bir iki yeni konu eklemiş fakat yeni konuları da eski konular ile birbirine bağlamış. Davanın reddedilme durumu ve olasılığı var mıdır ? Ne kadardır ? Davanın reddi için Nasıl bir yol izlemeliyim ?
Old 15-03-2012, 17:33   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yeni dava dilekçesinin elinize geçmesinden itibaren iki haftalık süre içinde, davaya diyeceklerinizi bildirmeniz gerekir. Hiç cevap vermezseniz, ileri sürülen hususları kabul etmediğiniz anlamına gelir.

Feragat edilen davada ileri sürülen olaylara tekrar dayanılamaz. İlk dava delil gösterilebilir. Yeni vakıalara dayanmak elbette mümkündür.

Davanızı bir avukatla takip etmenizi öneriyoruz. Davanızın takibi ve ispatı profesyonellik gerektirir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi