Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dna/Tanımanın iptali

Konuyu Kilitleyin
Old 09-12-2014, 01:00   #1
melegim :(

Varsayılan Dna/Tanımanın iptali

mrh ben soruya nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama ne olur acil yardım evlilik dışı beraberlikten bir kızım var 11 yaşında babası kızımı tanıma ile 9 yalında nüfusuna geçirdi ilerleyen yıllarda ben nafaka davası açtım ve aylık 300 tl nafaka bağlandı ödemedi şikayetçi oldum dava sırasında birlikte olduğum şahıs çocuk benim değil DNA istiyorum dedi ben sorum özetle şu olacak ki DNA yapılır kızım birlikte olduğum adamdan çıkmaz ise ne olur aldığım toplu nafakayı ona geri iade etmek zorundamıyım çünkü kızımdan ufakta olsa bir şüphem var alkol içrip birlikte olduğum şahıs beni yıllar önce sabah uyandığımda bir gecelikte olsa başkasına afbuyrun anlayın işete? ozamanlar birlikte olduğum dini nikahlı eşime bana ne yaptın kim bu adam bana dokundumu desemde eşim kabul etmedş asla yok olmadı öyle bişey dedi ama benim kafamda hep soru işareti oalrak kaldı bu şimdi yıllar sonra da böyle bi dava istemesi benim şüphelerimi uyandırdı diyegim şudur ki kızım eski eşimden çıkmaz ise ben hatırlamasamda eski eşime beni başkalarına kötü amaçla kullandırdı die şikayetçi olabilirmiyim..aldığım toplu nafakayı geri iade etmez isem ne olur bu durumda ben kendimce eminim ama eski eşim beni beni şüpheye sokuyor ne yapmam gerekir saygılar
Old 09-12-2014, 09:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Nafaka ödememek sebebi ile yapılan yargılamada karşı taraf DNA incelemesi isteyemez.

Karşı taraf, çocuğun babası olmadığını düşünüyor ise (çocukla hukuki ilişkiyi tanıma yolu ile kurduğu için) tanımanın iptali davasını açmak durumundadır.Bu davada çocuğa kayyım atanacak ve dava hem kayyıma hem de size bildirilecektir.
Usulüne uygun açılmış böyle bir davada DNA inceleme sonucuna göre karar verilecektir.Eğer baba olmadığı anlaşılır ise bu nafakanın kaldıırlması davası da açılacaktır.

Bu aşamalar olmadan nafakanın iadesi tartışması yapmak gereksizdir.

Davalarınızı bir avukat aracılığı ile takip etmeniz yararınızadır..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03024101 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.