Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şahsi ilişki

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2013, 11:38   #1
Konuk

Varsayılan şahsi ilişki

Merhaba,

Öncelikle özür dilerim vaktinizi aldığım için.Mart ayında boşanma davam sonuçlandı kazandım fakat dosyam iştirak nafakası,tazminat ve oğlumla babasının görüşü ile ilgili sıkıntılar olduğu için temyizde.

Oğlum 4.5 yaşında vebabasını görmedi (en son 6 aylıkken görmüştü)dava sürecinde ara kararla bu hak karşı tarafa verilmesine rağmen.Babası oğlumu arayıp sormuyordu.Oğlum hakkında ki olumsuz düşünceleri (benden değil,öldürürüm gibi ifadeler) mahkemeye sunulmuştu.Oğlumun kekelemeliği söz konusu.Babası geçtiğimiz dönemlerde gelip göreceğim yönünde bir beyanda bulunmuştu ve biz o dönemde 3.5 yaşında olan oğlumu pedagoga götürerek babayı anlatmıştık.Oğlum pedagog görüşmesinden 2 gün sonra kekelemeye başlamıştı.Kekemeliği mahkemenin yönlendirdiği hastane raporuyla sabit.Mahkeme bu nedenlerden dolayı şahsi ilişkiyi 10:00-16:30 arası her ayın 3. pazarı kardeşim eşiliğinde verdi.

Baba mahkeme bittikten sonrada oğlumu hiç görmedi.Bu dönemde kardeşim arandı ve oğlumu görmek istediği babası aracılığıyla paylaşıldı ancak mahkemede görüş sağlanacağı yeri kararda belirtmediği için yeri belirlemek adına tekrar irtibata geçilmesi kardeşim aracılığıyla karşı tarafa belirtildi.Aranmadık.Gece 00:00 da kardeşime yerin belirtildiği mesaj gelmiş ancak uyuduğumuz için görmemişiz.Sabah belirtilen alan bize uzak olduğu için ve mesajdan 09:30 da haberimiz olduğu için kardeşim aradı ve daha yeni mesajı gördüğümüzü 10'a kadar yetişilemeyeceğini oğluma en azından babası ile görüş olacağını anlatmamız gerektiğini (pedagog görüşüne istinaden hareket ettik) ve 2 saat sonra 12:00 gibi görüşün olbileceğini paylaştık.Eşim bağırarak bunun imkansız olduğunu art niyetli davrandığımızı tutanak tutturacağını,art niyetli davrandığımızı iletti.Görüşme eşim nedeniyle olumsuz sonuçlandı.Biz her ne kadar 12:00-18:00 olarak görüş olabilceğini belirtsek de maalesef eşim bunu kabul etmedi.Sonra ki 3 aylık dönemde tekrar görmedi.

Bu hafta görüş haftası.Dün kardeşim eşimin babası tarafından arandı ve eşimin pazar günü başka bir ile okuduğu için gideceğini görüşmenin 3 günlük süreçte hergün sağlanmasını istediklerini belirttiler.Bu fikir maalesef imkansız çünkü kardeşim ve ben çalışıyoruz.

Daha evvel yaşanan sıkıntılardan dolayı ve mahkeme görüş yeri belirtmediği için görüşün kendi evimin bahçesinde gerçekleşmesini isteyebilir miyim?Oturduğum alan 3000-3500m2'lik bir alan içinde parkı oturma alanı mevcut sadece 4 blok var 10 daireden oluşan.Balkona çıksam bile görme ihtimalim yok.Eşimin ailesi bu görüşmeye dahil olmak istemekte.sadece büyükbaba ve babaanne değil hala vb. kişileri de dahil olmak istiyorlar.Açıkcası aslında görüşü baba değil ailesi istiyor bu mahkeme pedagogu ile yapılan görüşme tutanağında mevcut.

Bahçede olmasını istememin nedeni oğlumun babasını hiç tanımaması ve babanın sinirli bir yapıya sahip olması nedeniyle.Mahkeme salonu da dahil her alanda bağıran ve tartışmaya girmeye müsait biri.Oğlumun kekemeliği olduğu için (kekemelik sadece psikolojik,kalıcı bir durum değil)ve bu dönemi kısa sürede atlatabilmek adına yani tamamiyle koruma içgüdüsü ile istediğim bir durum.Davam temyizde olduğu için farklı bir müdahalede bulunamıyorum.

sizden ricam bana bilgi paylaşımı sağlamanız.

Oğlumla görüşün en azından 1 yada 3 görüşün bahçede olmasını isteyebilir miyim?

Bu görüşe ailesi dahil olursa ne yapabilirim?Mahkeme kararında böyle bir hak tanınmadı çünkü.(Oğlumun etkilenmesini istemiyorum)

temyizde davam onanmaz ise bahçede görüşü yada ailesi ile görüşü bana karşı kullanabilirler mi?Oğlum yada ben etkilenir miyiz?

Yardımınızı rica ediyorum.Tekrar kusuruma bakmayın.

Kolaylılar diliyorum.

Çok teşekkürler.
Old 16-08-2013, 20:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Mahkeme kararında açıklanmamış ise çocuğun teslim alınması çocuğun yaşadığı yerde olacaktır.Çocuğu babasının bulunduğu yere götürmek yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.
Çocuğun esenliği bakımından evin yakınındaki bahçede görüşmeyi karşı tarafa elbette bildirebilirsiniz.

2-Mahkemece verilen karar baba ile çocuk arasındadır.Babanın dışındaki kişilerin bu kişisel ilişki esnasında bulunmasında bir engel bulunmamaktadır.Nihayetinde baba kendi zamanını yakınları ile paylaşmaktadır.

3-Yasada anne baba dışındaki kişilerle kişisel ilişki kurma olanağı bulunmaktadır.Eşinizin anne babası bu yönde dava açabilirler ve kendileri için zaman tahsisi isteyebilirler.Çocuğun menfaatlerine aykırı düşmedikçe bu tür istekler kabul edilebilir.

4-Temyiz sonucu hakkında tahmin yürütmek doğru değildir.Karar sonucuna göre bir avukattan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi