Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Terör Mağdurlarına Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2005, 11:17   #1
nejan

Varsayılan Terör Mağdurlarına Tazminat

Merhabalar,
Aramızda 5233 Sayılı Terörle Mücadeleden doğan zararların tazmini hakkında kanuna göre başvuruda bulunan ve sonuç almış olan varmı acaba?
Bu yasaya göre, askerlik mesleğini yaparken terörist eyleme maruz kalmış müvekkil hakkında, uğradığı manevi zararlar ve organ kaybı sebebiyle ilgili Kaymakamlıktan manevi tazminat talebinde bulunacağız.

Tazminatın hesaplanması konusunda, yasayla aynı adlı tüzükte

Madde 21 - Yaralanma, sakatlanma ve ölüm hallerinde (7000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunan miktarın;

a) Yaralananlara, altı katı tutarını geçmemek üzere, onda birinin doktor veya sağlık kurulu raporu ile belirlenen iş ve güce engel olma süresi ile çarpımı sonucunda belirlenecek tutarda,.........
....
nakdi ödeme yapılır. Denmektedir. Buna göre aşağı yukarı bir hesap yapmak istedik ancak muvaffak olamadık. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımız yardımcı olurlarsa sevineceğiz.

Diğer bir husus ise , Müvekkilin askeri şahıs olması sebebiyle gerekli tedavi vs harcamalarını askeriye karşılamış durumda, dolayısıyla manevi tazminat talebinde bulunmayı düşünüyoruz.

İlgili yasanın "Madde 2 - Bu Kanun, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 1 inci, 3 üncü ve 4 üncü maddeleri kapsamına giren eylemler veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarar gören gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişilerinin maddi zararlarının sulhen karşılanması hakkındaki esas ve usullere ilişkin hükümleri kapsar." demektedir.

Bu durumda yasa metnindeki maddi zarar sınırlamasının özel hukuk tüzel kişileri için olduğunu, dolayısıyla gerçek kişiler ile ilgili meaddi zarar kısıtlamasının olmadığını düşünüyoruz. Acaba yanılıyormuyuz?

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Selam ve saygılar.
Av.Nejan NART ÜNVER
Old 07-09-2009, 15:40   #2
hermes73

Varsayılan selamlar

sayın meslektaşım öncelikle sizi selamlıyorum. 5233 sayılı yasa kapsamında pekçok başvuru yapmış bir meslektaşınız olarak cevabım şudur ki;
yasanın uygulanması kapsamında valilikler bünyesinde zarar tespit komisyonları kurulmuş,başvurular doğrudan valilikler kapsamındaki bu komisyonlara yöneltilmiş yahut ilçelerde kaymakamlıklar vasıtasıyla bu komisyonlara ulaştırılmıştır.Yani yasa kapsamında tazminat talebinin muhatabı Valilik bünyesinde kurulan ve başkanlığını il vali yardımcılarından birinin yaptığı zarar tespit komisyonlarıdır.
Talep edeceğiniz rakamın belirlenmesinde muvafak olamayaşınız sizi sıkıntıya düşürmesin.Talebiniz sonrası karar verilirken belirttiğiniz rakam bağlayıcı değildir.Daha doğrusu herhangi bir rakam belirtmeniz bile gerekmemektedir.Komisyonlar ilgili yasa ve yönetmelikler gereği tazmini gereken bir zararın varlığına kani olduktan sonra kendileri miktarı belirlemektedirler.Tabi bunu kabul edip etmemek ve yargıya taşımak sonraki bir aşama...
Yalnız manevi tazminat talebinde bulunmuşsunuz ama yasanın uygulamasında gerçek kişiler için de maddi tazminat talebinde bulunulmakta,buna ilişkin ödemeler yapılmakta hatta ilgili komisyonlar yalnızca maddi tazminat ödenmesine ilişkin kararlar vermektedirler; manevi tazminata ilişkin herhangi bir karar verildiğini bilmiyorum.Ayrıca yasanın şu an hatırladığım kadarıyla manevi tazminat ödenmesine ilişkin bir hükmünün olmadığını biliyorum.En azından yaptığım başvurularda böyle bir talebim olmadı.
Kolaylıklar diliyorum.
Old 07-09-2009, 16:43   #3
Av.Dursun KARACA

5233 sayılı yasa idare ile sulh yoluyla zararların tazminini amaçlar. Kanaatimce; askerlik hizmetini yerine getirirken meydana gelen olaydan dolayı; öncelikle SGK. dan müvekkilinize vazife malullüğü aylığı bağlanmasını isteyin. Kati işlem raporu onay tarihinden itibaren 1 yıl içinde 1602 sayılı yasaya göre idareye başvurarak (mecburi müracaat) AYİM'de tam yargı davası açın. Ayrıca 2330 sayılı yasaya göre nakdi tazminat isteyin. 3713 sayılı yasanın 21 nci maddesinde erlere tanınan haklardan yayarlanması için de idareye başvuruda bulunun, reddi halinde iptal davası açın diye düşünüyorum. 5233 sayılı yasa terör zararların sulh yolu ile tazminini amaçlar. Müvekkiliniz kamu görevlisidir. Bir çok kanunda sayılı haklardan yayralanaması söz konusudur. 5233 yerine yukarıda saydığım yolları kullanmanız gerekir kanaatindeyim. (iLK KONU AÇILIMININ ÇOK ESKİ TARİHLİ OLDUĞUNU SONRADAN FARKETTİM. BİR ÖNCEKİ MESLEKTAŞIN CEVABI ÜZERİNE BU CEVABI VERDİM. BU HUSUSU DÜZELTİRİM.)
Old 09-03-2010, 10:17   #4
nejan

Değerli meslektaşlarım, Hermes73 ve d-karaca,
Verdiğiniz cevaplar ve bilgiler için teşekkür ederim. Cevaplarınızı (çok geç oldu ama) bu gün gördüm. Başvurumuz ve sonucu hakkında bilgi vermemin benzer durumdaki arkadaşlar için faydalı olabileceğini düşündüm. 2005 yılı Mayıs ayında yaptığımız tazminat talepli başvurumuz, 2009 yılı Şubat ayında olumlu sonuçlanmıştır. İlgili Valilik bünyesinde oluşturulan Komisyon tarafından değerlendirme yapılmış ve olumlu yönde karar verilmiştir.
Saygılarımla.
Old 20-10-2014, 19:24   #5
Av.Dursun KARACA

2008 yılında terör kapsamında meydana gelen olayda hayatını kaybeden müvekkillerin yakını için mirasçılarına önerilen tazminat yaklaşık 8.000-9.000 TL. arasında bir miktardı. Bu miktar tarafımızdan kabul edilmeyerek 2008 yılında açtığımız davada hükmedilen maddi tazminat yaklaşık 100.000,00 TL. civarındadır. Bu davada ayrıca manevi tazminata da hükmedilmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi