Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka aldığım ama boşanmadığım eşim ölünce tüm borçları üzerime kaldı

Konuyu Kilitleyin
Old 14-01-2008, 20:27   #1
GüneşG

Varsayılan Nafaka aldığım ama boşanmadığım eşim ölünce tüm borçları üzerime kaldı

Eşim 2003 yılında vefat etti. Vefattan 4 yıl önce eşimden ayrılmış ve kızımla birlikte nafaka almaktaydık (resmi boşanma yoktu) Emekli sandığından emekli olan eşim ölünce bana ve kızıma Dul ve yetim maaşı bağlandı, ölen eşimin her hangi bir mal varlığı yok, biz her hangi bir miras reddi veya veraset ilanı da çıkarmamıştık. ölen eşimin borçluları avukat aracılığı ile veraset ilanı çıkarmış ve bize haciz davaları açmaktalar. Kızımla birlikte kirada oturuyoruz.
Açılan haciz davaları faizleri ile birlikte çok yüksek meblağları buluyor ve ödeyecek gücümüz yok. Dul yetim aylıklarımıza haciz kondu. danıştığım yerlerden bir sonuç alamadım.
Ne yapabilirim bilmiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-01-2008, 21:35   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Konuk,

Sosyal güvenlik kurumundan alınan dul/yetim maaşı, mirasın hükmen reddedilmiş sayılmasına engel değildir. Yeter ki başkaca bir miras paylaşımı, varsa mirasın aktifinden lehinize bir kazanım elde edilmemiş olsun.

Şimdi yapmanız gereken, aleyhinize takibe geçen alacaklıları hasım göstererek, mirasın hükmen reddinin karar altına alınmasını talep etmek, (dul/yetim aylığı üzerindeki haczin kaldırılması için de ayrıca dava açmak). Bunun için terekenin ölüm anında borca batık olduğunu ve mirastan -maaş yukarıda belirttiğim gibi redde engel değil, almaya da devam edeceksiniz- herhangi bir aktif kazanımınızın söz konusu olmadığını Mahkemeye kanıtlamanız gerekli ve yeterli.

Bu işlemler tek başınıza hatasız yapmanız mümkün olmayabilir. Bunun için mali durumunuz uygun değilse, bulunduğunuz ilçe baro temsilciliğine müracaat ediniz, sizi ücretsiz olarak temsil etmesi için avukat görevlendirilecektir.

Saygılarımla...
Old 15-01-2008, 17:11   #3
GüneşG

Çok teşekkür ederim ilginiz için
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi