Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Adliye Duvarı Staj ve mesleki dayanışma ilanları, hukuk panel, konferans, toplantı haberleri ve hukukla ilgili her türlü ticari nitelik TAŞIMAYAN duyurular. Tarih içeren aktiviteleri ayrıca Hukuk Takvimize de işleyebilirsiniz.

İşkence Mağdurlarına Hukuki Yardım

Yanıt
Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2002, 19:43   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İnceleme İşkence Mağdurlarına Hukuki Yardım

BASINA VE KAMUOYUNA
İstanbul, 21.05.2002

İŞKENCE MAĞDURLARINA HUKUKİ YARDIM

Türkiye’de yaygın bir şekilde işkence uygulamalarının var olduğu, gerek insan hakları kuruluşlarının raporları gerek Cumhuriyet Savcılıklarına yapılan şikayetler ve açılan davalar gerekse Avrupa İşkence Önleme Komitesi ve diğer uluslararası kuruluşların raporları ile tespit edilmiştir.Ayrıca AİHM birçok kararı ile Türkiye’yi işkence suçundan dolayı mahkum etmiştir. Kaldı ki TBMM İnsan Hakları Komisyonu da yaptığı araştırmalarda işkence uygulamalarını tespit etmiş, hatta karakollarda işkence aletleri bulmuştur.

Yasal mevzuatın ise, uzun gözaltı süreleri, her aşamada ve bütün suçlar için müdafi yardımından yararlandırmama, her aşamada doktor kontrolünün bulunmaması vb. yönleri ile işkence yapılmasına müsait olduğu ; buna karşılık işkencenin yargılanması ve cezalandırılması konularında onaylanmış uluslararası sözleşmelere uygun yasal düzenlemelerin yapılmadığı bilinmektedir.

İşkence davalarının büyük çoğunluğunda beraat kararları verildiği, verilen cezalarında ertelenerek uygulanmadığı da İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi- İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu tarafından yayınlanan 1998-1999-2000 yıllarına ilişkin “İşkence Davaları Bilançosu ( İstanbul)” raporunda da açıkça görülmektedir.

Bunun yanı sıra işkence mağdurlarının ekonomik olanaksızlık , başvuru yolları hakkında bilgisizlik, bu alanda uzmanlaşmış hukuki yardım alabileceği kurumların bulunmaması vb. gerekçelerle işkence suçunu takip etmemeleri (edememeleri) de işkencenin sürmesinde önemli bir rol oynadığı görülmektedir.

Bu nedenlerle İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu tarafından, işkencenin önlenmesi amacıyla “İşkence Mağdurlarına Adli Yardım Projesi” hazırlanmıştır.Bu proje kapsamında işkence ve kötü muameleye uğrayan mağdurlara, başvuruları halinde, İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu tarafından işkence davalarında hukuki yardım için avukat atanacaktır.

İşkence davalarının etkin bir şekilde takibinin, işkencenin önlenmesi ve Türkiye’nin işkence ayıbından kurtulmasına katkıda bulunacaktır.

Saygılarımızla.

İSTANBUL BAROSU

İnsan Hakları Merkezi

İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu

Bu açıklama İstanbul Barosu Web sayfasından alınmıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi