Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet, boşanma ve çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2012, 11:28   #1
Konuk

Varsayılan şiddet, boşanma ve çocuk

mrb ben 21yaşındayım ve 1senedır evlıyım.evlendıkten bır zaman sonra sım bana hakaretlerde bulunmaya basladı benı baskalrıyla yakıstırmaya basladı.babası amca oglu kım olursa olsun hangı erkek olursa olsun onlarla yatırıp kaldırmaya basladı sozlu olarak.bunun sonucu psıkolojık tedavı gormeye basladı aynı zamanda hoca hoca dolandık.gene aynı gene aynı.bır sene ıcınde belkı bes altı kez ayrılıp bırlestık tabıı ben hamıle kaldım esım bana sıddet uyguladı ben sureklı hastanelerde kanamadan yattım.en sonunda sıkayetcı oldum fakat cocugum dogmak uzereydı barıstık son bı sans verdım gerı aldım sıkayetımı.sımdı bırlestık bebegım oldu ama gene aynı seyler cocuguma yeterı ılgı gostermıyo uzakta calısıyo ben burda annemde kalıyorum.dogumda falan hıc bır zaman yanımda olmadı cocugumun hıc bır eksıgını karsılamadı ayrıydık ama karsılamadı.sımdıde bosanmak ıstıyor.kızım uc aylık velayetı ıcın cok korkuyorum sonuc ne olur sımdıkjı velayet bana verılır ya sonrası ne olur ben maddı yonden ne talep edeılırım.lutfen bana yardımcı olun nolursunuz.
Old 16-12-2012, 22:48   #2
MAHİNUR

Merhaba;
Eşinize karşı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma davası dilekçenizde ,dava süresince konutun size tahsisini,maddi manevi tazminat,çocuğun velayetini, çocuğunuz ve kendiniz için tedbir nafakası isteyebilirsiniz.Üç aylık çocuğun velayetinin size verilmesi beklenir.

Ayrıca çocuğunuz için istediğiniz tedbir nafakasının kararla birlikte iştirak nafakası olarak devamını ve kendiniz için istediğiniz tedbir nafakasının kararla birlikte yoksulluk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa boşanmanın kesinleşmesinden sonra bir yıl içinde mal rejimi alacak davası açabilirsiniz.

Bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 17-12-2012, 09:53   #3
Konuk

Varsayılan tek korkum cocugum ben onsuz yapamam

oncelıkle cok tskr ederım. dılekceyı yanı bosanma dılekcesını esım verecek ılk once galıba bu benım ıcın bı avantaj olur mu.ayrıca sımdıkı velayet bana verılırse ner zamana kadar verılecek ve ılerde nasıl olacak.ben suan bebegım sut cocugu dıye calısamıyorum bıraz buyudumu elbette calısacagım esımın bellı bı ısı yok ınsaatta calısıyuo ama sıgortası odenıyo.ben cocugumun velayetını kesın kes almak ıstıyorum sonucta onu hıcbır zaman sahıp cıkmadı sımdı bıle guya bırlkestık baska sehırde calsııyo ben aılemın yanında kalıyorum gunde bı kez en fazla ıkı kez arar kızını dogru duzgun sormaz bıle hatta ayıyken cocugun esımden olmadıgını soledıler dedım dna testı yaptırtacgım o zaman korktular sustular bılmıyorum benı tek korkutan bebegımın cnmmm kızımın velayetıı
Old 17-12-2012, 10:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Boşanma davası anlaşmalı olacak ise kimin davayı açtığının önemi yoktur.

2-Boşanma çekişmeli olacak ise davayı,kusursuz veya daha az kusurlu tarafın açması uygun olur.

3-Velayet konusunda şu aşamda kaygı duymanız bence gerekmez.velayetin size verilmesi çocuğun menfaati gergidir.Bu dönemdeki çocuğun anneye zorunluluğu bulunmaktadır.Boşanma sonrasında size verilecek velayet için bir süre belirtilmez.

Sonrası için velayet elbette her zaman dava konusu yapılabilir.Bu durumda çocuğun görüşü davanın kaderini belirleyecektir.
Old 17-12-2012, 18:26   #5
Konuk

Varsayılan endıselenıyorum

benı aydınlattıgınız ıcın cok tesekkur ederım.ama annelık ıste cok ama cok korkuyorum bıde butun bu yasananların ustune onu benden alırlarsa hepten mahvalorum cunku onu kesınlıkle haketmıyor o benım kızım canımın canı.bıde bana takılmıs olanaltınlar ımam nıkahı gerekcesıyle ustume mehır kılındı ıkı sahıt huzurunda sahıtlrden bırı babam bırı akrabamız fakat butun bu olaylara kımse karısmak ıstemıyo bulasmak ıstemıyolar esımın tarafına o yuzden herhangı bı sahıt gosterebılecegımı zannetmıyorum.cocugumun velayetını on bes yasına kadar bana verırler dıyolar ne kadar dogru bılmıyorum on bes yasından sonrada maddı duruma bakılıyoms.ayrıca benım bılezıklerımın olması barodan avukat ıstememe engelmıdır onlar harıcınde bı gelırım yok babamın emeklı maası var ıste benım tek korkum kızım baska bı endısem yok tek gelecegım
Old 19-12-2012, 09:05   #6
üye7160

Sayın Konuk,velayette en önemli unsur, çocuğun çıkarıdır.Yaşı küçük ve anne bakımına ihtiyaç duyan çocuk; çok ciddi bir sebep olmazsa anne de kalır.Çocuk 15 yaşına geldiğinde de yine çocuk çıkarları gözetilir,ancak bu kez çocuğun da fikri alınır.Anne de kalmak isteyen bir çocuk , sadece maddi sebepler ile babaya verilmez.Çocuğun çıkarları doğrultusunda, bir çok unsur bir arada değerlendirilir.
Bileziklerinizin yada babanızın emekli maaşı olması adli yardıma başvurmanıza engel değildir.Hak kaybına uğramamak için davalarınızı bir avukat ile takip etmeniz yararınızadır.
Old 20-12-2012, 13:28   #7
Konuk

Varsayılan tesekkur

hepınıze cookkk tesekkur ederım ılgılendıgınızden dolayı allah razı olsun.bılgılendırdıgınız ıcın bızlerı cok sagolun
bırde cok cıddı bır sebep olmaksızın demıssınız bu neytı kapsar kı ?
Old 23-12-2012, 12:59   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
hepınıze cookkk tesekkur ederım ılgılendıgınızden dolayı allah razı olsun.bılgılendırdıgınız ıcın bızlerı cok sagolun
bırde cok cıddı bır sebep olmaksızın demıssınız bu neytı kapsar kı ?
Çok ciddi sebep; çocuğunuza karşı sorumluluklarınızda ihmaliniz olması ve çocuğunuzun mevcut veya olası bir zarar içinde bulunması halidir.

Doğrudan avukat desteği almayı unutmayınız.

Kahdem adına teşekkür ederiz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi