Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

konut tahliyesi için ihtarname

Old 11-03-2006, 18:37   #1
güher

Varsayılan konut tahliyesi için ihtarname

13 Şubat 2006 tarihinde satın aldığım dairenin, içinde kiracı bulunmaktadır.

20 Şubat 2006 tarihinde noterden daireye ihtiyacım olduğunu ve evi kiracıdan boşaltması için ihtarname çektim.

Şimdi ben bu durumda,

ikinci bir ihtarname çekebilir miyim?
birinci ihtarnamede eksik beyanlar olduğundan dolayı zaman sınırı var mı?

Hukuki bilgimin yetersizliğinden sorunuma sizlerden cevap bekliyorum..

şimdiden teşekkürler
Old 12-03-2006, 15:38   #2
Desarac

Dikkat

Sn.Güher,
sanırım kafanızdaki soru işarelerinin giderilmesi için 6570 sy.lı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'un 7 /d maddesi yeterli olacaktır;

"Gayrimenkulü Medeni Kanun hükümlerine göre iktisabeden kimse kendisi veya eşi veya çocukları için tamamen veya kısmen mesken olarak ve yine kendisi veya eşi veya çocukları için bir meslek veya sanatın bizzat icrası maksadiyle iş yeri olarak kullanma ihtiyacında ise iktisap tarihinden itibaren bir ay zarfında kiracıyı keyfiyetten ihtarname ile haberdar etmek şartiyle altı ay sonra..Tahliye davası açabilirler."

kanunun ifadesi gayet açık,ancak sorunuzda eksik ifadelerden ne kastettiğiniz pek açık değil

13 şubat 2006 da iktisab ettiğiniz gayrimenkuldeki kiracıyı "ihtiyaç sebebiyle" tahliye etmeniz için 13 mart 2006 ya kadar noterden ihtiyacınıza binaen henüz iktisab etmiş olduğunuz gayrimenkulü tahliye etmesini ihtar ettiyseniz sorun olmayacağını düşünüyorum. 6 ay içerisinde kiracı gayrimenkulünüzü tahliye etmezse kanuni olarak zaten ona karşı bir tahliye davası yöneltme hakkına sahipsiniz.

gayrimenkulü usulüne uygun ,lehinize tapuya tescil ederek iktisab etiyseniz ve tapuda kiracılık ilişkisine dair herhangi bir şerh de yoksa ,şimdilik gerekeni yapmış gibi gözüküyorsunuz,endişelenmeyin.

Saygılarımla.
Old 12-03-2006, 21:01   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Yeni malik sıfatıyla ihtiyaçtan Tahliye dışında bir imkanınız daha var. Eski malik ile kiracı arasında akdedilen kira akdinin kira bitim tarihinde de sizin ihtiyaçtan tahliye istemeniz mümkün. Bazı zamanlarda kira bitim tarihi, 6 aylık süreden daha önce de bitebiliyor. Bu noktaya da dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Old 13-03-2006, 12:24   #4
güher

soruma zaman bulup cevaplayan herkese çok teşekkür ederim gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı, inanın benim için çok önemli bir konuydu.

kiracı olan bayan evden çıkmamakta diretiyor, ben zaman bile vermeye razıyım yani 'bir ay sonra bana mühlet ver çıkarım' desin ben ona o süreyi veririm ama işi yokuşa sürmekte kararlı bu durumda mahkeme yolu gözüküyor, bugün son gün anlaştık anlaştık aksi takdirde iş mahkemeye intikal edecek ki bu daha da zor...

Kadın çok cahil, Laik ve Hukukla yönetilen bir ülkede sanırım yaşadığımızdan habersiz,
dediğim gibi eğitimsiz insanlarla uğraşmak gerçekten zor anlamıyorlar!

bana söylediği bir söz var sizlerle paylaşmak istiyorum güler misin, ağlar mısın misali
kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz ama böyle bağnaz düşünceye sahip insanlarımız maalesef ki bu ülke de var... dediği aynen şu:

' Bir hocaya gidelim, hoca çık derse bu evden ben de çıkarım, çıkmaz derse hayatta çıkmam bilesin'

evet bana dediği aynen bu ve neden toplum olarak bir çok konuda geri durumdayız alın işte size en küçük örneği.

inanın bana laik ve hukuk devleti olan Türkiye bu yobaz kafalardan ne çektiyse çekti ve hala çekmeye devam ediyor, kangren olan bu hastalıklardan bir an önce kurtulmamızı ümid ediyorum sağlıklı bir toplum için bu şart!

ben olaylar geliştikçe buraya aktarmaya devam edeceğim,
tekrardan cevap yazan üyelere çok teşekkür ediyorum...
Old 14-03-2006, 11:19   #5
Desarac

Bakara suresi 282 der ki;

"Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alış-veriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah size öğretiyor. Allah her şeyi hakkıyla bilendir. "

sevgili Güher,"Hoca"ya gitmek isteyen komşunuzun laik hukuktan anlamadığını düşünüyorsanız islam hukuku açısından bu durumu da hatırlatabilirsiniz. halen ikna olmuyorsa islamdan değil,cehaletindendir..

komşunuz musevi yahut isevi ise,ilgili kutsal kitablarda da böylesi metinler mevcuttur;siz de okuyunuz okutunuz.. cehalet kötü şeydir..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi