Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Harİcen Kurum AvukatliĞi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2007, 14:02   #1
Altın Kalem

Önemli Harİcen Kurum AvukatliĞi

Ben serbest avukatlık yapmaktayım. Ancak bir kurum alarak en azından devamlı bir gelirim olsun istiyorum. Tabi bunu benim gibi birçok meslektaşımda temenni ediyor, bunun da bilincindeyim. Peki bunun için ne yapmak lazım, nasıl referanslar gerekli? Siyasi mi, bürokratik mi? Ve hangi kurumlara başvurabilirim. Mesela Telekom, Tedaş, Bağ-Kur...gibi. Mülakat vs. var mı? Yoksa sadece referans mı gerekli? Sınavları var mı? Yoksa idare heytlerinin insiyatifinde mi? Örneğin yukarıda bahsettiğim kurumlar veya bankalar veya sigorta kurumlarının bulunduğum ilde avukatları olmasına karşılık isterlerse beni de alabilirler mi? Bilginiz olan kurum, müessese veya banka var mı? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 01-11-2007, 14:22   #2
Av.Selim Balku

Her kurumun kendine göre bir avukat belirleme şekli var tabiki ancak ben serbest avukatlık yapıp da bir kurumla çalışan avukatların sınavla sözleşme imzaladıklarını görmedim,

bulunduğunuz ilin bağlı bulunduğu bölge müdürlüğüne özgeçmişinizi bırakıyorsunuz, onlarda genel müdürlüğe gönderiyorlar, sonra olumlu veya olumsuz bir cevap alıyorsunuz. En azından benim çalıştığım kurumlar bu şekilde tahsisleme yapıyor...

Referans konusuna gelince, siz zaten ilgili kuruma başvuru belgelerini bıraktığınızda, "sağlam bir referansınız yoksa boşuna bırakmayın" diyeceklerdir.

Fikir alışverişinin mahali olup olmadığından emin olmamakla beraber araştırılması gereken asıl husus sözleşme yapacağınız kurumun niteliği, size iş ve çevre getirecek mi yoksa zamanınızı almaktan öteye geçemeyecek mi?

Bir zamanlar söz konusu kurum ve kuruluşlar, piyasada kendileriyle çalışacak avukat ararlarmış ve birçok avukat bahse konu kurumlarla çalışmak istemezlermiş ama ne acıdır ki kimsenin beğenmediği işler, bugün bizim hedefimiz haline gelmiş...

Ortada hazin bir tablo var...

Kolay gelsin...
Old 01-11-2007, 16:13   #3
Av.EErdem

Sözleşmeli olarak kurum avukatlığı yapmak biraz şans biraz da çevre işi diyebilirim. Sözleşmeli olarak çalıştığım kurumlardan birine müracaatımda tamamen şans ve kişisel özelliklerim (Meslekte geçen yıl sayım, büro ve eleman durumum ve çalıştığım diğer şirketler gibi) rol oynadı. Kesinlikle araya tanıdık birilerini sokmadan müracaatımı yaptım ve daha sonra sözleşme imzalamak üzere çağrıldım. Ama bu sözleşmeli avukat alınacağını ilan eden bir kuruma yaptığım başvuruydu ve alınamayan avukat arkadaşlara baktığımızda çok yeni arkadaşlar olduğu, vergi levhalarının henüz yeni tasdiklendiği görülüyordu.Bunun dışında belediyeler ya da ziraat odaları vs. gibi kurumlara müracaatta sağlam referans olması gerektiğini biliyor, gözlemliyorum. Ancak ; bir kurumun aracısız şekilde salt müracaatımla sözleşmeli avukatı olabildiğimi ve birçok meslektaşımın da bu şansı ve yeterliliği olduğunu göz önüne alarak size tavsiyem , referansınız olmasa bile bahsettiğiniz kurumlara başvurmanızdır. Bu başvurunuzu yaparken özgeçmişinizin yanı sıra, büronuzun donanımından, yardımcı personelinizin olup olmadığından da bahsetmenizi öneririm, inanın ki faydalı oluyor.
Umarım başarırsınız...
Old 01-11-2007, 18:23   #4
Altın Kalem

Öncelikle Selim Bey; gerçekten avukatlık mesleğinin şu anki konumunun eskiyle karşılaştırılamayacak durumda olduğu konusunda sizinle hemfikirim. Bu satırları yazarken Molierac'ın o veciz sözü aklıma geliyor. Ve özellikle yaşadığım bir kaç anı... Zaten şu anda hakim ve savcılara bakılan göz ve verilen değerle bizim vatandaş nazarındaki değerimiz kıyaslandığında insanın içi burkuluyor. Halbuki vatandaş başı sıkıştığı anda önce aklına avukat geliyor. Ancak bizimle aynı mesleği icra ettiğine inanan ve kendilerini "avukat" olarak adlandıran, ancak bu mesleği artık yalnızca "esnaflığa" dökmüş bir kısım insanların büyük çabaları o saygın mesleğin ayaklar altına alınmasını sağlamıştır. Ancak bu sistemi bu hale getirenler olduğu gibi temizleyecek ve eski saygınlığını kazandıracak, benim düşüncemde meslektaşlarımın olduğuna da inanıyor ve bunu biliyorum.
Neyse konuyu biraz dağıttık galiba ama iyi de oldu...
Erdem Bey size de teşekkür ediyorum ilginiz için. Tüm bunlarda aslında sistemin bir başka zaafı. Yani o donanım ve elemanın ilk şartı da maddiyat değil mi sevgili meslektaşım. Her ne kadar bilgili ve ehil olursak olalım. Tabi kişisel nitelikleri kesinlikle göz ardı etmiyorum ama gerçek ortada...
Neyse dediğniz gibi, ben şansımı deneyeceğim. Umarım bir kapı açılır. Hani maçlardaki o tanıdık ifade: İyiler mutlaka kazanır...
Başvurabileceğim yerlerle ilgili bilginiz varsa ve beni yönlendirirseniz sevinirim.
İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi