Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamsız takipte fatura suretlerini borçluya tebliğ etmeyi unuttum

Yanıt
Old 08-05-2013, 13:37   #1
av.ugurozdemir

Varsayılan ilamsız takipte fatura suretlerini borçluya tebliğ etmeyi unuttum

bir borçluya örnek 7 ilamsız takip açtım faturaya dayalı olarak ama ödeme emrinde fatura örneklerini karşı tarafa tebliğ etmeyi unuttum. borçlu takibe itiraz etti böyle bir borcu olmadığını ve borç sebebi faturaların kendisine tebliğ edilmediğini ileri sürerek. itirazın iptali davası açarsam mahkeme borçlunun tebliğ itirazını gözönüne alarak davanın reddine karar verebilir mi?

2. sorum
diyelim ki alacak davası açtım ve kazandım.bunun sonucunda yapacağım ilamlı icra takibi mükerrerlik itirazıyla karşı karşıya kalabilir mi. yoksa bu ilamı mevcut itiraz edilen icra dosyasına sunup takibi o dosyadan mı devam ettirmem gerekir.
Old 08-05-2013, 13:45   #2
av. ayçe

bende yaptığım takipte fatura suretini eklememiştim. borçlu şikayet kanun yoluna başvurdu ve mahkeme ödeme emrinin iptaline verdi. ben de tekrardan tebligat çıkarmıştım. borcu olmadığına itiraz ettiği için bence itirazın iptali için dava açın. dava genel mahkemede görüleceği için tekrardan alacak davası açmanıza gerek yok çünkü bu şekilde de ilam elde etmiş olacaksınız. sonrada dava sonucuna göre takibinize devam edersiniz
Old 08-05-2013, 13:52   #3
Av.Kaya

İlamsız takiplerde takip dayanağını yazmak yeterlidir.Fatura örneklerinin gönderilmemesi itirazın iptali davasına engel teşkil etmez.Fatura İİK.68 anlamında bir belge olmadığı için zaten alacak davası gibi davanızı kanıtlamak zorundasınız.(Defter incelemesi,yemin,vs.)Bu davada icra takibi için ödenen harcı mahsup edebilirsiniz.Doğrudan alacak davası da açılabilir.Ancak bu durumda inkar tazminatı istenemez.Alacak davasının ilamı yeni bir ilam olduğundan itiraza uğramış takibe sunulamaz.
Old 08-05-2013, 14:06   #4
av.ugurozdemir

av. kaya bey ödeme emrine borç sebebini yazmayı da unutmuştum o hususta şikayete tabi bir olay. borçlunun icra mahkemesine şikayette bulunması gerekirdi diye düşünmekteyim. sizce durum nedir
Old 11-05-2013, 18:12   #5
Av.Kaya

İtirazın iptali davası yerine,faturaya dayalı alacak davası açmanız daha doğru olur.
Old 11-05-2013, 19:49   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan av.ugurozdemir
bir borçluya örnek 7 ilamsız takip açtım faturaya dayalı olarak ama ödeme emrinde fatura örneklerini karşı tarafa tebliğ etmeyi unuttum. borçlu takibe itiraz etti böyle bir borcu olmadığını ve borç sebebi faturaların kendisine tebliğ edilmediğini ileri sürerek. itirazın iptali davası açarsam mahkeme borçlunun tebliğ itirazını gözönüne alarak davanın reddine karar verebilir mi?

2. sorum
diyelim ki alacak davası açtım ve kazandım.bunun sonucunda yapacağım ilamlı icra takibi mükerrerlik itirazıyla karşı karşıya kalabilir mi. yoksa bu ilamı mevcut itiraz edilen icra dosyasına sunup takibi o dosyadan mı devam ettirmem gerekir.

1- Faturayı tebliğ ettirmemeniz takibin iptaline neden olmaz. Ancak ve ancak ödeme emrinin iptaline yol açabilir. Bunun içinde borçlunun süresinde İcra Hukuk Mahkemesine dava açmış olması gerekmektedir. Salt bu nedene dayanarak itirazın iptali davasının reddine karar verilmeyeceğini düşünüyorum.

2- İtirazın iptali davasını kazanmanız halinde, mahkeme hükmünü itiraz edilen icra dosyasına sunarak takibe kalınan yerden devam edilmesini talep edersiniz. (Bu bağlamda varsa icra inkar tazminatı, vekalet ücreti, faiz hesaplaması v.d konularda güncel kapak hesabı yapılacaktır)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi