Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Türkiye'de kanuna uyulmuyor, meydan okunuyor

Yanıt
Old 23-02-2007, 10:10   #1
Hekimbaşı

Varsayılan Türkiye'de kanuna uyulmuyor, meydan okunuyor

23 Şubat Hürriyet sayfa 8, alt yarıda, ortada bir haberden alıntıdır:

Cargill Avrupa Başkanı Bram Kaleijsen: "... Hayal kırıklığı yaratan konu, Türkiye'de hükümet bir kanun yapıyor veya bir kanun sunuyor. Sonra meclis onaylıyor. Ondan sonra da mahkemelerin, insanların bu kanunlara göre yaşadığını denetlemesi gerekiyor. Türkiye'de ise mahkemeler kanunu sorguluyor. Kanuna uyulduğunu denetlemek yerine kanuna meydan okuyorlar. Bunu başka hiçbir ülkede görmedim."

İlginç, ben söylesem halim nice olurdu?
Old 24-02-2007, 20:24   #2
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
23 Şubat Hürriyet sayfa 8, alt yarıda, ortada bir haberden alıntıdır:

Cargill Avrupa Başkanı Bram Kaleijsen: "... Hayal kırıklığı yaratan konu, Türkiye'de hükümet bir kanun yapıyor veya bir kanun sunuyor. Sonra meclis onaylıyor. Ondan sonra da mahkemelerin, insanların bu kanunlara göre yaşadığını denetlemesi gerekiyor. Türkiye'de ise mahkemeler kanunu sorguluyor. Kanuna uyulduğunu denetlemek yerine kanuna meydan okuyorlar. Bunu başka hiçbir ülkede görmedim."

İlginç, ben söylesem halim nice olurdu?

Sayın Hekimbaşı,

İzin verir ve okumaya dayanabilirseniz size bazı olabileceklerden söz etmek istiyorum.

- Hemen fişlenirdiniz,
- Aile kütüğünüz yedi ceddinize kadar araştırılırdı,
- Apartman görevlinizden mahalle bakkalına kadar araştırılırdınız,
- İşyerinize sarı zarf giderdi,
- Amiriniz gerekli önlemleri alır, kendisine bulaşılmaması için el etek öpme derecesinde abartılı rapor yazardı,
- İş arkadaşlarınızın "mobbing" denilen saldırgan tutumlarıyla karşılaşırdınız,
- Okuduğunuz gazeteden başlayarak yemekteki sohbette şaka yollu sözlerinize kadar derin bir istihbarat raporu hazırlanırdı,
- Eşiniz ve çocuğunuzun çevreleri uyarılırdı,
- İşyerinizde en insancıl gereksinmeniz olan "küçük su dökmeye gitmek" sizin şüpheli davranışlarınızdan biri sayılırdı,
- Eski bir içişleri bakanının ünlü deyişiyle "nefes alışlarını bile izliyoruz" denilenlerden sayılırdınız,
- Bu kadar devleti koruyucu önlem boşa gitmesin diye işten atılırdınız,
- "İbret-i alem" başkalarına caydırıcı etki olsun diye yeni bir iş bulma olanağınız engellenirdi,
- ...

Zaten şu anda bile, eski sanık bir hukukçunun iğneleyici ve sivri sözlerini sonuna kadar okumaya mahkum edilmiş durumdasınız.

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu.
------------------

" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "
Old 24-02-2007, 21:15   #3
Hekimbaşı

Varsayılan Gönüllü mahkumiyet

Sn.Kavili,

20 yıllık memuriyette bazı şeylerin farkına varmadığımı düşünmüyorsunuzdur umarım. 'İçerde' de bunların çoğuna maruz kalınıyor; ben de çok alışkınım. Hani derler ya 'şerbetliyim'. Onun için, siz başta, herkesin sözlerini ebediyete kadar okumaya gönüllü mahkumum ben.

Sevgi ve saygılarımla,
Old 24-02-2007, 23:15   #4
Armağan Konyalı

Sayın Ömer Kavili’nin eleştirel güldürü yazısını Amerikalılar okumalı: :
Uzun listede yazılan bütün bu baskılar özgürlükler ülkesi Amerika’da sisteme karşı çıkan insanların başına geliyor. Ama ülkemizde olmuyor. Ülkemizde herkes, her zaman, her şeyi eleştirme özgürlüğüne sahiptir. Örnek olarak kanunların bile eleştirilerek uygulanmadığını gösterebilirim.

Asıl özgürlükler ülkesi bizim ülkemiz kanısındayım. Saygılarımla

Not : 'başıbozuk' sözcüğü Türkçeden Fransızcaya geçmiş olan ender sözcüklerdendir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi