Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Endonezya vatandaşı yeni doğan yoğun bakım masrafı ve vatansız çocuk

Yanıt
Old 18-03-2020, 20:37   #1
Konuk

Varsayılan Endonezya vatandaşı yeni doğan yoğun bakım masrafı ve vatansız çocuk

Endonezya vatandaşı eşim (resmi evli değiliz-kendi ülkesinde evli)
devlet hastanesine acil girişi yaparak sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Doğumun akabinde oğlum kuvöze alındı (solunum problemi ciğerlerinde su var) 1-2 saat içinde başka bir şehirdeki devlet hastanesi yeni doğan yoğun bakıma sevk edildi. Sevk edildiği hastane acil girişinde 100tl ücret ödedim eşimin önceden ikametgahı olduğu için 99 la başlayan tc üzerinden sistem kabul etti.Bebeği yatırırken 2 defa onay aldılar ve bir sürü kağıda imza attım. Vezne bana normalde 1000 tl kapora alıyoruz ama pazar günü olduğu için yarın verirsin şuradayım dedi.Eşim başka ilde hastanede bebeğim başka yerde neyse ben 1 gün sonra eşimi hastaneden çıkardım ve 1250 tl doğum ücret ödedim makul geldi. eşimi bebeğimin olduğu hastaneye getirdim ve bebeğin yanında kalması için önce sekreter geldi günlük 1000tl alıyoruz dedi en az 1 hafta kalacak. sonra muhasebeyi aradılar 3000-3500 muhasebe arası olur dedi.Bende muhasebeye çıktım. Beni görünce 1000tl den aşağı olamayacağını zaten ben bu parayı ödersem sgk dan geri alabileceğimi tabiki önce bebeğimi üzerime almam gerektiğini söyledi. Hallederiz falan zaten senin eşinin oturumuda bitmiş gibilerinden alay edercesine pazarcı gibi pazarlık yapıyor ben düşmüşüm can derdine.Bende 7000 tl ödememek için doğum belgesiyle hemen gittim nufus müdürlüğüne eğer bebeği üzerime alırsam hiç ücret ödemeyecektim. Nufustaki memur işlemleri yaparken benim hanımın pasaportunu görünce . bekarlık belgesi lazım dedi o zaman olur.Bende 3 yıldır TC de olduğunu zaten boşanacağını fakat Corona yüzünden Endonezyaya gidemediğini söyledim.Zaten boşanma gelme falan çok üzün sürer çocuk vatansızmı kalacak dedim. (Senin iş uzun sürer bu çocuk kocasına kaydedilecek oda redetmesi halinde mahkeme kararıyla olur deyince başımdan aşağı soğuk bir ter attım. Bir avukata danıştım fakat bu konu hakkında bilgisi olan kimseyi bulamadım.Hepsi Tc kanununa göre eşimin kocası çocuğu redetmedikçe dava açamazsın dediler. Çok muşgül durumdayım. Eğer ben bu parayı hastaneye ödemeyii red edersem ne olur ayrıca her doğan çocuk tc vatandaşı değilmidir. acile sevk olunca ücretsiz değilmidir.Konuk olarak sizlere bunları sormak istedim .Hepinize Teşekkür ederim.
Old 24-03-2020, 17:20   #2
av.murat kılıç

Merhaba

-Endonezyalı eşiniz başkası ile evli gözüktüğünden yasalara göre çocuğun babası endonezyalı kişidir. Sizin üzerinize yazmazlar. Anne bekar olsaydı sizin üzerinize yazdırabilirdiniz.

- Hastane parası ödemezseniz bir süre sonra icra takibi yapabilirler, takibe itiraz edebilirsiniz, sonra hastane size dava açabilir, davada kendinizi savunabilirsiniz mahkeme sizi haklı bulursa takibi iptal edebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi