Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Prof. Dr. Turgut Akıntürk'ü Kaybettik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2009, 09:56   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Prof. Dr. Turgut Akıntürk'ü kaybettik

Eski Dekanlarımızdan Prof.Dr.Turgut Akıntürk vefat etti.

Sayın Hocamız Prof. Dr. TURGUT AKINTÜRK vefat etmiştir.

Merhumun cenazesi 23.02.2009 Pazartesi günü saat 10.30’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapılacak törenden sonra Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

Hepimizin başı sağolsun.

Kaynak : http://www.law.ankara.edu.tr/?bil=bil_haber&gosterim=haber_icerik&haber _id=931
Old 20-02-2009, 10:08   #2
üye3578

Bizim dekanımızdı.. Herkes Türkçe (yoksa ismi Türk Dili miydi?) dersinden dökülüyordu. Okutmanı haşlamıştı: burası hukuk fakültesi, edebiyat fakültesi değil diye.. Allah rahmet etsin..
Old 20-02-2009, 10:08   #3
mavikaranlık

Varsayılan Prof. Dr. Turgut Akıntürk'ü Kaybettik

Değerli bilim adamı, büyük hukukçu Prof. Dr. Turgut AKINTÜRK'ü kaybettik. Bir çoğumuzun aklındaki hukuk imgesi, bizlere hukuku sevdiren sevgili hocamızı asla unutmayacağız. 23 Şubat 2009 günü saat 10:30'da AÜHF'de tören düzenlenecektir.
Old 20-02-2009, 11:21   #6
zezo

mekanı cennet olsun,Allah ailesine sabır versin
Old 20-02-2009, 16:21   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Çok değerli hocam ara ara aklıma düşerdi. Nasıldır acaba iyi midir diye... Bugün maalesef vefat haberini aldım, içime bir şey saplandı sanki, çok üzgünüm. Sayın Prof. Dr. Turgut Akıntürk'ü, hep o güleryüzlü ve anlayışlı hali ile hatırlayacağım. Herkesin size kapılarını kapadığı anlarda bile size kucak açabilecek kadar iyi kalpli bir insandı, öğrencilerini önemserdi. Allah'tan yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Kesinlikle bana hukuku sevdiren insandır. Allah rahmet eylesin.
Old 20-02-2009, 16:56   #10
madagaskar

Sevgili hocamıza Allah rahmet eylesin çok çok iyi bir insandı.
Old 20-02-2009, 17:16   #11
Goldan

Hocam; Nur İçinde Yatsın,Allah Rahmet Eylesin ...
Old 20-02-2009, 18:47   #13
üye15547

Üzücü bir haber, ruhu şad olsun.
Old 20-02-2009, 20:55   #14
bilgegirgin

Başkent Üniversitesi olarak üzüntümüz büyük.23 Şubat Pazartesi günü Başkent Üniversitesi'nde İhsan Doğramacı Konferans Salonunda tören düzenlenecek,ardından da Ankara Üniversitesi'nde tören düzenlenecektir.Derslerine girme şerefine nail olamasam da okulumuz hukuk fakültesine yaptığı veda konuşması hala belleğimdedir.O zamanlar 1.sınıftım ve daha hukukun çok başında olmama rağmen konuşmasından çok etkilenmiş,gözyaşlarımı tutamamıştım.Şu an 3.sınıftayım ve yıllar geçtikçe hocamı daha iyi anlıyorum.
Mekanı cennet olsun,hukukçular izinden gidecektir...
Old 20-02-2009, 22:50   #15
Doç. Dr. Özge Yücel

Ölüm doğal ama ölümün etkisi ölene göre değişirmiş. Fakülteye yeni giren hukuk öğrenme heyecanı ile kitaplara sarılan bir öğrencinin eline aldığı ilk kitaplardan biri Turgut Akıntürk hocanındır. Önce Başlangıç Hükümleri ve Kişiler Hukuku kitabı, sonra Aile Hukuku kitabı ile sarılır hiç görmediği hukuk öğrencilerine. Hiç görmediğim hocamın yasa değişinceye dek hukuk öğrencilerini bilgi ve görüşleriyle doyuracağını biliyorum, hatta yasa değişse de tozlu raflardan araştırmacıların kitaplarını çıkarıp okuyacağını da. Nur içinde yatın hocam...
Old 21-02-2009, 01:31   #16
Yücel Kocabaş

Söke'li bir aileye mensuptu. Kendisiyle Söke'deki görevimiz sırasında tanışmıştık. Hukuk dünyasında önemli bir şahsiyetti. TMK. hazırlama komisyonu başkanlığını yapmıştı. Yeni kanunu çok iyi biliyordu. 2002 yılındaki İstanbul TMK toplantısında kendisini zevkle dinlemiştik.Kayın hısımlığındaki " kayın" kelimesini şoförüne sorarak bulduklarını anlatması çok hoştu. Aile Hukuku isimli kitabı da konusunda en çok başvurduğumuz bir yapıttır.
Allah rahmet eylesin
Old 22-02-2009, 17:51   #17
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan başımız sağolsun... :(

Nur içinde yatsın... Emeği büyüktür üzerimizde...
Fakültenin 1. sınıfında her hukuk öğrencisine Allah'ın nasip etmesi gereken bir Hocaydı. Zira bir konuyu öylesine güzel örneklerle anlatırdı ki anlamamanız imkansız olurdu.
Karineyi anlatışını hatırlıyorum: "Sinemaya girdiniz çıktınız sokak ıslak ne düşünürsünüz?" diye sormuştu. Biz de "yağmur yağmıştır" diye yanıt vermiştik. O da "evet görmediğiniz halde bu sonucu çıkardınız işte bu karinedir" demişti. Sonra da "peki şehrin sokaklarından arazöz geçmiş olabilir mi?" diye sormuştu. Biz de "olabilir" diye yanıtlamıştık. O da "demek ki aksi ispatlanana dek biz yağmur yağdığını varsayarız, yani aksi kanıtlanabilir" demişti.
Bir de kesinlikle kelimesi yerine "buz gibi" deyişini ve ders anlatırken gözlüğünü yanlamasına kafasına kaldırışının ilginçliğini hiç unutamam. Allah rahmet eylesin...
Old 22-02-2009, 20:21   #18
bürokrat

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Aile hukukunu onun kitabından öğrenmiştim zamanında.
Old 05-03-2009, 12:05   #20
ülkü uçkun

Fakültenin 1.sınıfında Medeni Hukuk dersimize girmişti..Dersini en ön sıradan zevkle dinlerdim.
2.sınıftayken dersinden tek ders sınavına girecek, maddi mağduriyeti olan bir arkadaşım için yanına gitmiştim.İsmini not edip, "Kağıtlarına bir bakayım,sen yarın yine gel"demişti.
Ertesi gün gittiğimde "Yav,bu çocuk 4 sayfa yazı yazmış ama ben tek kelimesini okuyamıyorum,arapça mıdır,çince midir,bu yaştan sonra birde çince mi öğrenelim?"diyerek gülüşünü unutamam..
Çok üzüldüm..Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi