Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigaranın Faydaları!!!

Yanıt
Old 30-10-2007, 19:35   #31
Envanter

Sigara, bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotini ve zararlı, kanser oluşturucu, dokularda tahriş ve hücrelerin ölümüne yol açan 4000’den fazla kimyasal maddeyi içermektedir. Bunların arasında karbon monoksit, katran, benzen, formaldehid, amonyak ve kadmiyum sayılabilir.

Sanayileşmiş ülkelerde sigara alışkanlığı giderek azalırken ülkemizde artmaktadır.

Verilere göre sigara içme oranları tüm dünya için erkeklerde %47, kadınlarda %12’dir.

Ülkemizde sigara içme oranı dünya ortalamalarının üzerindedir: 1988’de yapılmıs bir çalışmada sigara içme oranı, 15 yaş üstü erkeklerde %62.8, kadınlarda %24.3, tüm nüfusta %43.6 olarak saptanmıştır ve ne yazık ki araştırma verileri Türkiye’de sigara tüketiminin hızla arttığını göstermektedir. Halen kalkınmış ülkelerde sigara kullanımının kısıtlanması sonucu sigaraya bağlı ölümlerde yıllık %2 azalma görülürken, ülkemizde sigara kullanımının artışı sonucu sigaraya bağlı ölüm oranı yıllık %6 artış göstermektedir.

Sigara kullanımı Türkiye’de ve dünyada 65 yaşından önce görülen ölümler için en önemli önlenebilir risk faktörüdür.
Sigara günümüzde tüm dünyada her 10 erişkinden birinin ölüm nedenidir.
Tüm kanserlerin %30’undan, akciğer kanserlerinin %80-90’ından ve kansere bağlı ölümlerin %50’sinden sigara sorumludur.

kaynak için:http://www.kalbinizikoruyun.org/001.html
Sağlıklı günler dilerim.
Old 30-10-2007, 21:05   #32
Envanter

1-Neden sigaraya başlarken başlarken yardım istenmiyor?
2-Neden sigarayı bırakmak isteyenler yardım istiyor?
3-Sigaraya başlama nedenleri neler?
4-Nasıl başladınız?
Çok stresli zamanlar geçirmekteyim hayatın ta kendisi bu. Ancak stresliyim diye sigara ile bağlantı kurmadım hiç. Bana yukarıdaki dört sorunun cevabını verebilirmisiniz. Ben sigara kullanmadığım için bilmiyorum. Bu yüzden merak ediyorum.
Sağlıklı günler dilerim.
Old 31-10-2007, 19:12   #33
suskun_juliette

Sigara içenlere canlı canlı otopsi yapıyorsunuz resmen!İnsan bir şeyin zararını bilerek yapmaya devam ediyorsa orada artık kişinin kendi insiyatifi devreye girer,direterek,zavallısın iradesizsin deyip aşağılamakla bize iyilik yaptığınızı sanıyorsanız kesinlikle aldanıyorsunuz...Ayrıca insan vücuduna zararlı bir şeyi duymaya görün,hemen onu kullananları uyarırsınız,kişi alışkanlığından vazgeçmiyorsa da öfkelenirsiniz..Ben eminim bunu yapanlar,o an uyardıklarında hatta baskı yapıp diretirken ve aşağılarken başlarının üzerinde altın bir halka belirdiğini sanıyorlar.Ben istiyorsam sigarayı bırakırım,alışkanlığım üzerimden atamayacağım hale gelmişse giderim PROFESYONEL birinden yardım alırım..Bunun haricindeki uyarmalar yardımcı olma sevdaları beni sadece yorar..Yapmayın,artık bırakın bunları,her koyun kendi bacağından asılır...
Old 31-10-2007, 19:33   #34
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan envanter09
1-Neden sigaraya başlarken başlarken yardım istenmiyor?
2-Neden sigarayı bırakmak isteyenler yardım istiyor?
3-Sigaraya başlama nedenleri neler?
4-Nasıl başladınız?
Çok stresli zamanlar geçirmekteyim hayatın ta kendisi bu. Ancak stresliyim diye sigara ile bağlantı kurmadım hiç. Bana yukarıdaki üç sorunun cevabını verebilirmisiniz. Ben sigara kullanmadığım için bilmiyorum. Bu yüzden merak ediyorum.
Sağlıklı günler dilerim.

Sayın envanter09,

1- Başlarken yardım istenmiyor çünkü bir çok kişi çocuk yaşta ve gizliden başlıyor, mesela ben 14 yaşında tiryakiydim.

2- Her sigarayı bırakan yardım istemiyor, 13 yıl içtikten sonra (günde 2 paket) bırakmam gerektiğini düşündüm ve bir kereden bıraktım.

3- Sigaraya başlama nedenleri o kadar çok ki, madde numarası koyarak sıralamaya çalışırsak her halde 6 haneli rakamlara ulaşır, ama küçük yaşta başlayanlar için "özenmek" en önemli başlangıç sebebi.

4- üçüncü soru ile dördüncü arasında pek bi fark yok gibi

Hiç sigarayı kullanmadıysanız başlamayında, ama eski bir tiryaki olarak çokta kötü anılarım yok "sigara" ile. sadece anlaşamadık ve ayrıldık diyorum Saygılarımla
Old 31-10-2007, 19:51   #35
Gülümse

Ne yazık ki 22 yaşımda sigaraya sırf çevremdeki insanlara ayak uydurmak adına başlamıştım.. Arada molalar ile kendimce hafif olan sigaralardan içim.. Otuz yaşımı geçtiğimde artık ciddi bir bağımlıydım.. Yanında sigara içemediğim insanları ziyaret edemez onlar ile görüşemez hale gelmiştim.

Sonradan sigarayı bırakmak için yaptığım tüm cabalar sonuçsuz kaldı.. 8-9 ay bırakıp ardından aman canım bir taneden bir şey olmaz mantığı ile bir iki tane derken sigaraya yeniden başlamış oldum.. Yaklaşık 4 sene önce hiç bir nedene dayanmadan hatta çevremdekilerin "yanlış dönem" olarak nitelediği bir dönemde sigarayi bırakmaya karar verdim.

Önce kahveyi ardından da sigarayı bıraktım. Ama söylendiği kadar kolay olmadı.. Zor geçen iki ay sonrasında her şeyin güllük gülüstanlık olacağını beklerken rüyamda sigara içmeye, anlamı olmayan zamanlarda bir tane içsem bir şeycikler olmaz demeye başladım.

Ve halen arada bir içimden bir şeyler bir taneden bir şey olmaz diyor. Bense yooo ben bu filmi bir yerden görmüştüm diyorum.. Dörte sene bırakıp sonradan başlayanlara bakıp hayır ben içmeyeceğim diye kendimle inatlaşıyorum..
Old 31-10-2007, 20:01   #36
Av.Bülent AKÇADAĞ

Aslında bende bazen başlamaya niyetleniyorum, başlama derken, mesela arkadaşlarla oturuyoruz masada birden çok paket, gözüm onlarda haliyle. sonra alıyorum bir taneyi elime, yaksammı yakmasammı ?

Aklıma bıraktığım günlerde çektiğim eziyet geliyor, beynimde yürüdüğünü hissettiğim hamamböceklerinin ayak seslerini duyuyorum sonra!.Hayır diyorum bunca zorluktan sonra tekrar başlamak AHMAKLIKTIR. ve bir diğer kriz anıma kadar bu böyle sürüp gidiyor.
Old 31-10-2007, 21:33   #37
Envanter

Epey bir zaman oldu bir devlet hastanesine işim düştü. Konuşmak istediğim doktoru bulmak için aramaya başladım. Sonunda doktorlar odasında olacağı haberini aldım. Neyse gittim kapıyı çaldım ama açan olmadı. Kendim açtım kapıyı birde ne göreyim içeride yangın var gibi duman. Şok oldum. İçerden sesler gelmese duvarın dibindeki yangın tüpünü kullanacaktım. Oda komple doluymuş. Doktoru bulmak için seslenmek zorunda kaldım. Çünkü göz gözü görmüyordu.
Sigaranın zararlı olduğunu manavlarmı söylemişti yoksa kasaplarmı yok ya marangoz söylemiştir kesin. Sahi doktorlar ne iş yapardı?
Bizim mahallenin kahvesinde oturup sigara içen cahil amcanın bilinciyle senelerce okumuş araştırmış saç dökmüş kafa yormuş doktorun bilinci arasında hiç bir fark olmadığını anladım.
NOT: Sözüm meclisten dışarı.
Old 01-11-2007, 13:00   #38
Envanter

Bir kaç soru daha sormak istiyorum sigara kullanmış olanlara yada hala kullananlara;
Sigara içerken çakmakla yada kibritle yakıyorsunuz tamam. sonra içinize çekiyorsunuz ve ciğerleriniz bayram ediyor. Bazen dikkat ediyorum bir iki fırttan sonra kimileri şöyle gözünü kısıp başını ya yan yatırıyor yada hafif arkaya yatırıyor. Bunun sebebi ne olabilir. O duman size ne yapıyorda kendinizden geçiyorsunuz. Ruhsal olarak sizi nasıl rahatlatabilir. Örnek vereyim; stresli bir işiniz varsa sigara bu işinize nasıl bir katkı yapabilir.
Ve içiyor olmaktan memnunmusunuz? Yani içme esnasında iyiki sigara içiyorum yoksa ne yapardım dediğiniz oldu mu?
Sağlıklı günler dilerim.
Old 01-11-2007, 13:13   #39
NİLGÜN SEYMEN

BIRAKMAYA ÇALIŞMAKTANSA EN İYİ VE DOĞRU OLANI HİÇ BAŞLAMAMAK...

Ama evde müzmin bir nikotin bağımlısı olan eşimi izliyorum da;

nikotini ciğerlerine çektiğinde rahatladığını zannediyor.

Bunun bilimselliğini sayfalarca masanın önüne koyayarak yazıp çizmeme rağmen o ilk bir iki nefesinin keyif ve cokusuna güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum.

Sigarasız nefesler dilerim...

Nilgün.
Old 01-11-2007, 14:11   #40
Envanter

Tütün Nereden Geldi?
Amerika kıtasının bulucusu Kristof Colomb, 1492 yılında gerçekleştirdiği ilk seferinde Kızılderililerin kullandığı tütünü, yeni dünyadan eski dünyaya getirmiştir. 1493 yılında ilk kez İspanya’nın Barselona kentine ulaşan tütün, çok büyük bir hızla Avrupa’ya yayılmış, 100 yıl içinde Osmanlı İmparatorluğu’na ulaşmıştır. Tütün için 16. ve 17. yüzyıllarda büyük tartışmalar yaşanmış, İspanya’da engizisyon mahkemeleri tütün içenleri yakmış, 17. yüzyıl başında IV. Murat “kim ki tütün içe, kafası vurula” buyruğu ile yaklaşık 1000 kelle kesmiş, yine de tütün içimi hızla yayılmıştır. Daha sonra, kimi kimseler tütünü, sanki ilaç olarak benimsemişler, Fransa’da kraliçenin doktoru, kendi adını verdiği tütünün ana içeriği olan nikotinin baş ağrısına iyi geldiğini savunmuştur.
Old 01-11-2007, 14:41   #41
Envanter

Sigarayı kendi yakınlarınızdan daha çok seviyorsanız lütfen aşağıdakileri dikkate almayın. Her koyun kendi bacağından asılmıyor.

Sigarayı bırakan hiç kimse “keşke bırakmasaydım” dememiştir.
Sigara içmek egzoz borusunu emmeye benzer.
Kanınız oksijen taşımak içindir, nikotin değil.
Bırakmazsanız altmışınızı yada yetmişinizi göremeyebilirsiniz. Torunlarınız sizi göremez.
Hiçbir eski tiryaki “vay be, keşke şu alışkanlığı biraz daha sürdürseydim” dememiştir.
Anketlere göre sigara içenler içmeyenlere göre daha çok stres altındalar.
Sigara içmiyorum” demeyi seviyorsunuz.
Uyandıktan sonra sigara içen birinin öksürmesinin nedeni ciğerlerinin önceki gün içtiği sigaradan kalan zehirlerini atmaya çalışmasıdır.
İnsanoğlu oksijenle yaşamak üzere evrimleşmiştir, dumanla değil.
Günde bir paket sigara içmekten kazanacağınız parayla yılda 1000 dolarlık bir hediye alabilirsiniz.
Başka hiçbir canlı kasten duman solumaz.
Sigara içmek sefil bir alışkanlıktır.
Bıraktığınız an ailenize ve dostlarınıza “ sizi seviyorum” demektir.
Bırakmak ölüme meydan okuyan bir davranıştır.
Bıraktıktan sonra pişman olacağınız tek şey, daha önce neden bırakmamış olacağınızdır.
Sigara içen hamile bir kadın, oksijenin yaklaşık % 25’nin plasentaya ulaşmasını engeller.
Çocuklarınızın sigara içmesini istemezsiniz.
Genç ölenler sadece iyiler değildir.
Sürekli pasif içici konumunda olan bebeklerin ve çocukların zatürree ve bronşit gibi alt solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma ihtimali yüksektir.
Bırakmak için en iyi zaman hemen şimdidir.
Damar hastalıkları yüzünden uzuvların kesilmesi gerekebilir.
Felç geçirdikten sonra sigarayı tutmak pekte kolay olmaz.
Bebek ölümlerinin yaklaşık % 10 u hamilelik sırasında sigara içmekten kaynaklanır.
Çok sevdiğiniz biri sigara içtiği için zamansız ölmüştür.
Sinirli olduğunuzda sigara içmek durumu değiştirmeyecektir.
Old 01-11-2007, 15:26   #42
Envanter

[quote=Gulumse]Ne yazık ki 22 yaşımda sigaraya sırf çevremdeki insanlara ayak uydurmak adına başlamıştım..

Cümlenize "Ne yazık ki" diye başlamanız memnuniyetsizlik yada umutsuzluk olarak algılattı bende. Haksızmıyım.
Old 01-11-2007, 15:28   #43
Envanter

Alıntı:
Yazan NİLGÜN ÇAKICI
BIRAKMAYA ÇALIŞMAKTANSA EN İYİ VE DOĞRU OLANAI HİÇ BAŞLAMAMAK...

Ama evde müzmin bir nikotin bağımlısı olan eşimi izliyorum da;

nikotini ciğerlerine çektiğinde rahatladığını zannediyor.

Bunun bilimselliğini sayfalarca masanın önüne koyayarak yazıp çizmeme rağmen o ilk bir iki nefesinin keyif ve cokusuna güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum.

Sigarasız nefesler dilerim...

Nilgün.

Kocası sigara içen kadında akciğer kanseri riski iki kat fazla

Sigara içenler çevrelerindeki insanların sağlığını da tehdit ediyor. Kocası sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma riski, kocası sigara kullanmayan bir kadına göre iki misli fazla. Her koyun kendi bacağından asılmıyor.
Old 01-11-2007, 18:38   #45
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan envanter09
Sigarayı kendi yakınlarınızdan daha çok seviyorsanız lütfen aşağıdakileri dikkate almayın. Her koyun kendi bacağından asılmıyor.

Sigara içmek sefil bir alışkanlıktır.

İşte şu yazdığınız bir sürü cümle içinde bu söz nasıl da sırıtıyor...Bu olmasa belki tüm bu cümleleri iyimserlikle okuyabilirdim.Sigara içmeyenler çok seviyor ve seviliyor demek..İlk başladığım zaman sigaralarımı kırıp bırakırlardı,öylesine sinirlenirdim ki,artık bu iyimserlikten çok gıcıklığa dönüşmüştü,Oyun gibi geliyordu,ne zaman küllükte sigaramı yanar vaziyette bırakıp gitsem döndüğümde tütünü dağıtılmış ya da ortadan ikiye zalimce ayrılmış bulurdumVe o insanları hayatımdan sildim..Bana iyilik yapmak isteyenler beni kendi halimde bırakırlarsa daha makbule geçiyor bana..Çünkü bunları zaten Biliyorum...Ve çifter çifter dikişle anlatılması benim ruhumu daraltıyor,hatta bunları bile sigara içerek okuyorumİnat haline geliyorSigara içene sefil demek ne kadar vicdani,sen sevdiğine sefil diyebilir misin?Bunu vicdanın kaldırabiliyorsa helal olsun derim o insana..Ilımlı yaklaşın,kibar konuşun,kokuşmuş kararmış ciğerleri burnumuza burnumuza sokmakla bıraktıramazsınız ya da zamansız öleceksiniz deyip duyguları sömürmeyin,çünkü sigara içmediği halde zamansız ölen birçok insan tanırım,ki hiçbir ölümün zamanı yoktur nedense hep zamansız gelmiştir..Biraz daha ılımlı konuşmaları deneyin,sigara içmek bir yanılgının başlangıcıdır,kendini aldatma çabası da denebilir..Ama insanlar beni kandıracağına ben kendimi kandırırım daha iyiYıllardır sigara üzerine yazılır çizilir,bunlardan kaçına direterek içmemeyi öğretebildiler bilmiyorum.Bildiğim tek şey,alışkanlıklar 21 günde değişir,o alışkanlığı tamamen ortadan kaldırmakla bir yere varılmaz,o alışkanlığın yerine başka bir alışkanlık edinmek gerekir.21 günüm hep var benimBu arada doktorlara karşı bu tutumunuz hiç hoş değil,sahi doktorlar niçin vardır deyip genel bir yargılama yapmayın,onların önünde binlerce insan ölüp gidiyor,insanların dramına şahitlik ediyorlar,bir şekilde bunu unutmak isteyebilirler,mola verince yapılabilecek aktiviteleri bana sayar mısınız?Yarım saatlik molada çift kale maç yapıp stres atabilirler mi?Buna zamanları elvermez..Peki yarım saat kitap okusalar?Ameliyat masalarında yaşananları o kitabı okurken zihinlerinden atabilirler mi?Bu yüzden en az zaman alan sigaradır..Şöyle hayatın arasında derin bir nefes almak he rşeyi değiştirmiyor..Atmosferde oksijen bulunsa da bulunmasa da yetmiyor bir şeyleri unutmaya..Sigara içeni teselli edemezsiniz o sadece kendini teselli edebilir..İster kaderine terk etmek deyin isterseniz de sefil deyin,ama o insanın yapması gereken tek şey kendi içinde bazı şeyleri halletmektir,insan kendini hazır hissettiğinde fırlatır elindeki sigarayı..Ne zaman hazır olacağını bilemeyiz..Ama sanıldığı kadar geç olmayabilir..Tiryakiler,istedikleri vakit harekete geçerler..Onu sigaradan kesinkes alıkoymak onu daha da alışkanlığına bağlayacaktır,sisteminizi değiştirin bence..Ilımlı ve sevecen yaklaşın..Bakın o zaman neler değişecek..
Old 04-11-2007, 19:45   #46
Envanter

Sayın çitlenbik

(Sigarayı kendi yakınlarınızdan daha çok seviyorsanız lütfen aşağıdakileri dikkate almayın. Her koyun kendi bacağından asılmıyor.)

(Sigara içmek sefil bir alışkanlıktır.)

Ç----İşte şu yazdığınız bir sürü cümle içinde bu söz nasıl da sırıtıyor...Bu olmasa belki tüm bu cümleleri iyimserlikle okuyabilirdim.Sigara içmeyenler çok seviyor ve seviliyor demek.

E----Benim kullandığım cümleden neden böyle bir anlam çıkardınız şaşırıyorum. Çünkü sigara içmeyenler daha çok sevilir diye bir cümle kurmadım. O cümleleri iyimserlikle okuyabilirsiniz. Peki iyimserlikle okuyamadıklarınızı bıraksaydınızda iyimserlikle okuduklarınızı kaleme alsaydınız diyorum.

Ç----İlk başladığım zaman sigaralarımı kırıp bırakırlardı,öylesine sinirlenirdim ki,artık bu iyimserlikten çok gıcıklığa dönüşmüştü,Oyun gibi geliyordu,ne zaman küllükte sigaramı yanar vaziyette bırakıp gitsem döndüğümde tütünü dağıtılmış ya da ortadan ikiye zalimce ayrılmış bulurdum Ve o insanları hayatımdan sildim..Bana iyilik yapmak isteyenler beni kendi halimde bırakırlarsa daha makbule geçiyor bana..Çünkü bunları zaten Biliyorum...Ve çifter çifter dikişle anlatılması benim ruhumu daraltıyor,hatta bunları bile sigara içerek okuyorum İnat haline geliyor

E----Tüm bunlara rağmen inatlaşmakta ısrar etmek niyetinde olduğunuz husus gerçekten düşündürücü. Çünkü sizin sigaranıza ambargo koymak isteyenlerin DAVRANIŞLARINA göstermiş olduğunuz nefret sigaraya olan tutumunuzu sağlamlaştırıyor. Davranışa verilen tepki nispetinde iyilik yaptığını zannettiğini zannettiğiniz insanları hayatınızdan siliyorsunuz. Sonuçta onların tepkileri yok oluyor ama siz bu forumda olan tepkilere bu inadınızı sürdürüyorsunuz. İlginç buluyorum bu davranışınızı.

Ç----Sigara içene sefil demek ne kadar vicdani,sen sevdiğine sefil diyebilir misin?Bunu vicdanın kaldırabiliyorsa helal olsun derim o insana..,,,,,

E----Sigara içene sefil diyemem, ancak yaptığı davranışa sefil derim. Bunu da vicdanım hiç rahatsız olmadan söyleyebilirim babam dahi olsa.

Ç----Ilımlı yaklaşın,kibar konuşun,kokuşmuş kararmış ciğerleri burnumuza burnumuza sokmakla bıraktıramazsınız ya da zamansız öleceksiniz deyip duyguları sömürmeyin,çünkü sigara içmediği halde zamansız ölen birçok insan tanırım,ki hiçbir ölümün zamanı yoktur nedense hep zamansız gelmiştir..

E----Evet sigara tiryakileri zamansız ölüyorlar. Ancak genç yada yaşlı ölmek kader işidir. Ben dedelerimin hiçbirini görmedim onların sevgisinden yoksun büyüdüm. Buna sigara sebep oldu. Ama bazıları kaderde diyebiliyorlar.

Ç----Biraz daha ılımlı konuşmaları deneyin,sigara içmek bir yanılgının başlangıcıdır,kendini aldatma çabası da denebilir..Ama insanlar beni kandıracağına ben kendimi kandırırım daha iyi

E----Bir yanılgının başlangıcı diyorsunuz doğrudur. İnsanlar sizi neden kandırsın burasını anlayamadım.

Ç----Yıllardır sigara üzerine yazılır çizilir, bunlardan kaçına direterek içmemeyi öğretebildiler bilmiyorum.,

E----Diretme hususunda bir şey diyemem. Ancak böyle algılıyorsanız yazdıklarımı buna da bir şey diyemem. Her şey sizin elinizde.

Ç----Bildiğim tek şey,alışkanlıklar 21 günde değişir,o alışkanlığı tamamen ortadan kaldırmakla bir yere varılmaz,o alışkanlığın yerine başka bir alışkanlık edinmek gerekir.21 günüm hep var benim

E----Hasta ziyaretlerine gittiğimde, zamana mahkum olmuş insanları gördüm. Belkide o 21 günü yakalayamamış insanlardı. Belkide 21 gün yetmedi. Belki de 21 günde alışkanlığın değiştiğini bilmiyorlardı. Belki de biliyorlardı. Bildiğim tek şey, sigarayı yakınlarından daha çok sevmenin bedelini yine yakınlarının hıçkırıklarını duyarak günlerini geçirmeleri oldu. Gören gözlerim ve duyan kulaklarım şahit olsun.

Ç----Bu arada doktorlara karşı bu tutumunuz hiç hoş değil, sahi doktorlar niçin vardır deyip genel bir yargılama yapmayın,

E----Doktorlarımız sağlık dünyasının, insanların sağlıklarına önder olarak hastaların iyileşmesine, hastalıkların gecikmesine yardımcı olan, sağlık dünyasının kahramanlarıdır. Gitmiş olduğum hastanenin doktorlar odasına girdiğimde, benim yüzümü görmek için pencereyi açan doktor, dumanın dışarıya akmaya başladığı anda bende onun ve diğerlerinin yüzünü görmeye başlamıştım. Ve o gördüğüm manzarayı asla unutamam. Haylazlık yapmış çocuk gibiydi yüz ifadeleri. Hepside sigarayı söndürme gayreti içine girdiler. Bir resim gibi hala aklımdadır.

Ç----onların önünde binlerce insan ölüp gidiyor,insanların dramına şahitlik ediyorlar,bir şekilde bunu unutmak isteyebilirler,mola verince yapılabilecek aktiviteleri bana sayar mısınız?Yarım saatlik molada çift kale maç yapıp stres atabilirler mi?Buna zamanları elvermez..Peki yarım saat kitap okusalar?Ameliyat masalarında yaşananları o kitabı okurken zihinlerinden atabilirler mi?

E----Sigara içmeyen doktorlar ne yapıyorlarsa onu yapabilirler. Yukarıdaki mesajımda verdiğim linkte adresteki doktorlar neler konuşuyorlar neler anlatıyorlar dinlemişsinizdir. Hastanın nasıl o hale geldiğini kendi ağzıyla söylüyor. Doktorlar topluma örnek teşkil eden önderlerdir. Sigara içen doktor bu önderliğe hizmet edemez.

Ç----Bu yüzden en az zaman alan sigaradır..

E----Evet sigara az zaman alır. Hayatımızın daha az bir zamanda yaşanmasına vesile olan birebir reçetedir sigara.

Ç----Şöyle hayatın arasında derin bir nefes almak he rşeyi değiştirmiyor..Atmosferde oksijen bulunsa da bulunmasa da yetmiyor bir şeyleri unutmaya.

E----Unutmak kavramını sigara içenler üzerinde kullanıyorsunuz. Doktor yada herhangi biri. Sigara kullanmayan unutmak istediği şeyler için neler yapıyor dersiniz. Psikologlar hastaya geçirdiği travmaları unutturmak için sigarayı önerebilir mi? Söz konusu unutmak adı altında. Unutmak=sigara

Ç----Ama sanıldığı kadar geç olmayabilir..Tiryakiler,istedikleri vakit harekete geçerler..Onu sigaradan kesinkes alıkoymak onu daha da alışkanlığına bağlayacaktır,sisteminizi değiştirin bence..

E----Beklide sanıldığından daha geç olabilir. Tiryakiler istedikleri zaman harekete geçemezler. Bırakmadığı ve bırakamadığı içinde adı tiryaki olmuştur. Bu yüzden doktor tartaklayan bir çok tiryaki olmuştur.

Ç----Ilımlı ve sevecen yaklaşın..Bakın o zaman neler değişecek..
E----Peki sizin için ılımlı ve seven olacağım. Umarım çok şey değişir. Sevgi ve saygılarımla…

NOT: Tavsiye etmeyeceğiniz bir davranışı yada sözü, kendinizde yapmayın. Eğer başkasına gönül rahatlığı içinde tavsiye edebiliyorsanız tatbik etmekte geç kalmayınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03966689 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.