Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

3. sınıf ve hakimlik ile alakalı

Yanıt
Old 27-07-2008, 00:52   #1
love_of_law

Varsayılan 3. sınıf ve hakimlik ile alakalı

Herkese merhabalar.
3. sınıfa geçmiş bir hukuk fakültesi öğrencisiyim. Alttan dersim yok.
Sizlere sormak istediğim bazı sorular var:
- Öncelikle yaz tatilinde bir şeyler yapmak istiyorum. Hem üçüncü sınıfa hazırlık, hem geçmiş derslerin tekrarı, hem de hakimlik sınavına bir ön hazırlık gibisinden..
- Hakimlik sınavı için bazı derslerin mezun olmadan bitirilmesi gerektiği söylenmiş bazı konularda. Bu tatilde hangi derslere çalışmalıyım? Bu çalışma çok yararlı olur mu? Yani daha sonradan unutur muyum ve boşa mı çalışmış olurum ne önerirsiniz?
- Duyduklarım ve okuduklarımdan sonra 3. sınıfın en zor sene olacağını düşünüyorum. 3. sınıf derslerine hazırlanmalı mıyım? Hazırlanmalıysam bunu ne şekilde yapayım? Geçmiş derslerin hangilerini tekrar etmeme gerek vardır? Ya da daha başka şekilde mi hazırlık yapmalıyım? Şimdiden bazı 3. sınıf kitaplarını alıp okumak gibi mesela?
- 1. ve 2. sınıf derslerinden Medeni, Anayasa, Borçlar, Ceza, İdare okusam mutlaka yararı olur ama bu genel tekrarı nasıl yapmalıyım? Hangi derslere ne şekilde çalışarak ve nasıl ağırlık vererek? (mutlaka bu kişinin kendisi ile alakalıdır fakat sizlerin değerli önerileri ile kendimi en iyi şekilde geliştirebileceğim metodu seçmek istiyorum. Bana çok fayda sağlamalı yani)

Çok fazla soru oldu sanırım Hepsine ya da bir kısmına cevap verip beni aydınlatacak arkadaşlar ya da kıymetli büyüklerime şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 28-07-2008, 11:52   #2
erkanaga

Öncelikle çok azimli olduğunu söylemeliyim sınavlar biteli daha 1 ay yeni olmuşken bu azminiz beni şaşırttı.
Sorularınızla ilgili şahsi görüşlerim şu yöndedir; Öncelikle 3. sınıfla ilgili endişelerinizde haklısınız zira herkes 3. sınıfın çok zor olduğunu scylüyor lakin ben bunun abartı olduğunu düşünmekteyim çünkü her yıl yüzlerce öğrenci 3.sınıftan sorumlu oluyor ve bunların birçoğu da sorunsuz olarak bu dönemi atlatıyor.İlk iki sene alttan hiç dersin kalmadığına göre bu yıl da çok zorlanmazsın diye düşünüyorum.Şimdiden çalışma konusunda ise, kitaptan ziyade ilgili dersin kanununu alıp okursan daha faydalı olur en azından dersin içeriğini,tekniğini filan öğrenmiş olursun ki bu da o derslere çabuk alışmanı,yabancılık çekmemeni sağlar.

Seninle aynı durumda olan ve ilerde hakimlik sınavını kazanmayı hedefleyen biri olarak da bu sınavın nasıl kazanılabileceği konusunu çok düşündüm ve son yapılan sınavlara göz attığım kadarıyla da bunun da çok zor olmadığını gördüm,tek yapman gereken sistemli ve doğru kaynaklardan çalışabilmek.Tabi bu dediğimi hukuki altyapının sağlam olduğunu veya olacağını düşünerekten söylüyorum.
Bu sınav için şimdiden yapman gereken ise, gördüğün derslerin temel unsurlarını iyi öğrenmek ve bunları unutmamaktır.Teferruatlar zamanla değişiklik gösterebildiğinden bunları öğrenmeyi sona bırakman daha doğru olur.
Saygılarımla...
Old 29-07-2008, 01:06   #3
love_of_law

Sevgili "erkanaga" yanıtınız için teşekkür ederim..
Bu aralar tekrar yapmaya çalışıyorum. Borçlar genel ve ceza genel derslerini.. Bu derslerin özelleri de bunlarla bağlantılıdır sanıyorum?
İdari yargı da idare hukuku kadar zor mudur? Ya da daha mı zordur?
Medeni Usulün de çok zor olduğunu duydum. Bu derse hangi yollarla hazırlanabilirim?
Açıkçası nereden ve nasıl başlayacağımı bulmaya çalışıyorum bu aralar..
İlgilenen herkese teşekkür ederim..
Old 29-07-2008, 10:28   #4
hukukun-üstünlüğü

Hukuk fakültesi son sınıfa geçmiş ve alttan dersi olmayan bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak diyebilirim ki 3. sınıf hukuk fakültesinin ne demek olduğunu açıkça gösteriyor çünkü çok zor.Çok önemli dersler var ve bu derslerin içeriği oldukça zorlayıcı bir yapıya sahip.Ancak hemen belirteyim 3. sınıf yapılamayacak kadar zor değil,düzenli bir çalışma ile halledilebilir. İstanbul hukukta olanlar için 3. sınıfın ayrıca bir zorluğu daha var o da insan hakları hukuku dersi.
Old 29-07-2008, 19:38   #5
üye8557

merhaba bu istekle gidersen gerçekten başarılı olacağını düşünüyorum.bende 4.sınıfa geçtim 3ü atlattım gözünü korkutmak gibi olmayayım ama evet gerçekten 3.sınıf zor diğer sınıflara benzemezz ama bu azminle başarabileceğini düşünüyorum her okulun sistemi farklı nasıl bir sistemde ders görüyorsun bilmiyorum ama bence kesinlikle bölüm derslerine çok fazla ağırlık vermen lazım mesela eşya borçlar usul ve ceza bunların kitaplarını yaz tatilinde okumanı tavsiye ederim ama sadece kitap okumak yeterli değil olay kitaplarını da okursan senin açından daha iyi olacaktır.aslında bir avukatın yanında da çalışarak kendini geliştirebilirsin sonuçta öğreneceğin şeyler senin için daha kalıcı olacaktır çünü uygulamalı görüp de öğreneceksin.başarılarrrr
Old 29-07-2008, 23:04   #6
love_of_law

Çok kıymetli arkadaşlarım hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim fakat bana sanki eski sınıflara dair hiçbir şey hatırlamıyormuşum ve bu sebeple de çok zorlanacakmışım gibi geliyor... Sürekli bir şeyler yapma ihtiyacı hissediyorum fakat nerden başlayacağım ne yapacağım bilmiyorum.. Kanunları mı alıp okusam acaba ya da kitapları? Önce tekrar mı yapmalıyım yoksa? Bir de şu hakimlik var tabi..
Biraz kafam karıştı açıkçası...
Bu yazdıklarım ve sorduklarım lütfen şımarıklık olarak algılanmasın.
Muhakkak ki daha ortada fol yok yumurta yok ancak ben çok fazla bir şeyler yapmak istiyorum..
Merakım da hevesim de tedirginliğim de sadece bundandır..
Old 16-08-2008, 23:35   #7
love_of_law

Varsayılan teşekkür

Değerli yardım ve yanıtlarını esirgemeyen bütün kıymetli arkadaşlara sonsuz teşekkür ederim... Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi