Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçlar kanunu madde 95'e göre tevdi yeri istemi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2009, 13:48   #1
Av. Naif ŞAŞMA

Varsayılan borçlar kanunu madde 95'e göre tevdi yeri istemi.

olayın özeti: 2002 den beri SÖZLÜ kira akdine dayanarak kiracı sıfatıyla mecurda oturan bir müvekkilim var. kiralayan kişiye (A) tediyede bulunuyor. 02.01.2009 tarihinde hiç tanımadığı B şahsı ev sahibi olduğunu iddia ederek (ispatlaması gerekmez mi en azından tapu kaydıyla) kira bedellerinin ödenmemesi nedeniyle 6 aylık kira alacağı için takip yaptı. takip kesinleşti ama tahliye olmadı. menfi tespit davası açtık.

ama bu sürede kira bedellerini ödeyeceği kişi belli olmadığından şubat mart nisan ve mayıs 2009 ayları için temerrüt oluştu. kime ödeyeceğini kestirememiş. mayıs ayında vekaletini aldım tevdi mahalli tayini istedim bORÇLAR Kanunu madde 95 e göre, mahkeme ise inadına 91 inci maddeyi dikkate aldı ve bugün işte alacaklının temerrüde düştüğü ispatlanamadığı gerekçesiyle tevdi yeri talebini reddetti. temyiz edilebilir bir karar mı sonuç kaç ayda gelir. ben yeni avukatlık mesleğine başladım galiba derdimi anlatamadım. önerileriniz için şimdiden teşekkürler. saygılar sunarım...
Old 29-05-2009, 14:13   #2
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Av. Naif ŞAŞMA
olayın özeti: 2002 den beri SÖZLÜ kira akdine dayanarak kiracı sıfatıyla mecurda oturan bir müvekkilim var. kiralayan kişiye (A) tediyede bulunuyor. 02.01.2009 tarihinde hiç tanımadığı B şahsı ev sahibi olduğunu iddia ederek (ispatlaması gerekmez mi en azından tapu kaydıyla) kira bedellerinin ödenmemesi nedeniyle 6 aylık kira alacağı için takip yaptı. takip kesinleşti ama tahliye olmadı. menfi tespit davası açtık.

ama bu sürede kira bedellerini ödeyeceği kişi belli olmadığından şubat mart nisan ve mayıs 2009 ayları için temerrüt oluştu. kime ödeyeceğini kestirememiş. mayıs ayında vekaletini aldım tevdi mahalli tayini istedim bORÇLAR Kanunu madde 95 e göre, mahkeme ise inadına 91 inci maddeyi dikkate aldı ve bugün işte alacaklının temerrüde düştüğü ispatlanamadığı gerekçesiyle tevdi yeri talebini reddetti. temyiz edilebilir bir karar mı sonuç kaç ayda gelir. ben yeni avukatlık mesleğine başladım galiba derdimi anlatamadım. önerileriniz için şimdiden teşekkürler. saygılar sunarım...

tevdi mahalli tayini istemeden tedbirli olarak menfi tespit davası açmanızı önerirdim. eğer tedbir istemediyseniz mahkemeden tedbir talebinde bulunun.
Old 29-05-2009, 15:02   #3
Av. Naif ŞAŞMA

arif bey menfi tespit davası açtık ve tedbir talebinde bulunduk. takipte 6 aylık alacak kesinleşti ancak tahliye istemini icra mahkemesi reddetti. yani hala mecurda oturuyor.
dolayısıyla bundan sonraki kira bedellerini ödeyeceği yer (tevdi)isteminde bulunduk menfi tespit sonuçlanana kadar. ama reddedildi. olayı böyle yorumlarsanız öneriniz ne olur. kira bedellerini ne yapmalıyız. teşekkürler..
Old 29-05-2009, 15:09   #4
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Av. Naif ŞAŞMA
arif bey menfi tespit davası açtık ve tedbir talebinde bulunduk. takipte 6 aylık alacak kesinleşti ancak tahliye istemini icra mahkemesi reddetti. yani hala mecurda oturuyor.
dolayısıyla bundan sonraki kira bedellerini ödeyeceği yer (tevdi)isteminde bulunduk menfi tespit sonuçlanana kadar. ama reddedildi. olayı böyle yorumlarsanız öneriniz ne olur. kira bedellerini ne yapmalıyız. teşekkürler..

davadan sonra ödeyeceğiniz kira bedelleri için önerim şu. eğer alacaklı şahıs gerçekten kira konusu taşınmazın maliki ise ödeme yapmanızda bir sakınca yok. şayet almıyor ise adresine ödemeli olarak ptt kanalıyla gönderirsiniz. alırsa problem yok. almaz ise temerrütten kurtulursunuz.
Old 29-05-2009, 15:16   #5
Av. Naif ŞAŞMA

arif bey ona ödersek zaten hukuk mücadelesini kaybetmiş oluruz. hiç bir ihbar yapmadan ev sahibi olduğunu iddia ederek 6 aylık kira alacağını istiyor. nasıl ödeme yapalım bu şahsa. bu nedenle menfi tespit davasını kazanabileceğimizi düşünüyorum. bu altı 6 boyunca da kiraladığı şahısa ödemelerde bulunmuş sözleşme sözlü, ödemelerde makbuz yok. keşke tahliye de olsaymış başka yolu var mıdır. temyiz edebilir miyiz tevdi mahalli tayini talebinin reddi kararını...
Old 29-05-2009, 23:17   #6
mdelen82

ben de tevd mahali istemiştim hakim ptt kanalıyla adreste ödeme gibi temerrüde düşürecek kanıtlar istedi. ben de bulamadım.ve talebimi reddetti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi