Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Şikayet ve Mahkeme?

Konuyu Kilitleyin
Old 06-02-2018, 07:50   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet Şikayet ve Mahkeme?

Merhabalar
8 ay öncesi 4 aylık oğlumun babasından şiddet görmem sonucu polis aradım
Karakol hastane işlemleri sonrası ayrı şehirde olan ailemin yanına geldim. Bışanma kararında iken çocuk için! bir şans daha vermek üzere 7 ay sonra döndüm
1 aydır oğlumla evdeyiz
Önümüzdeki günlerde mahkeme var Mesaj gelmişti "polis zoruyla" götürüleceğime dair
Oğlum şimdi 1 yaşında ama hem benden başkası ile durmaz. Durabileceği ailemden bir kimsede yanımda yakınımda değiller.
Bebim bu mahkemeye katılma/katılamama -bebeğimden dolayı- durumum nasıl olur.
Şikayet sonrası ilk günler polis karakolu ile olan iletişimde bir avukat atandığını söylemişlerdi karakoldan.
Cevaplarınız için teşekkür ederim
Old 07-02-2018, 10:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Anlaşıldığı kadar ile şiddet sebebi ile ceza davası açılmış ve siz yapılan bir duruşmaya davete rağmen katılmamışsınız. Bu nedenle zorla getirme kararı verilmiş.

Bu davada en az bir kere gidip beyanda bulunmanız gerekiyor.Duruşmaya çocuğunuz ile gidebilirsiniz,şikayetçi olup olup olmadığınızı ve katılma talebiniz olup olmadığınızı bildirmelisiniz.

Bu duruşmaya gittiğinize tarafınıza barodan avukat atanmasını da isteyebilirsiniz.Şikayet aşamasındaki avukatın görevi şikayetle sınırlıdır. Yeniden bir başka avukatın atanması gerekir.

Avukat atanması için duruşma tarihini beklemenize de gerek yok. Önceden mahkemeye dilekçe verebilir ve duruşma öncesinde avukat atanmasını temin edebilirsiniz.
Old 07-02-2018, 15:14   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkür ederim Habibe hanım
Mesajınızdaki " ceza davası açılmış yapılan bir duruşmaya davete rağmen katılmamışsınız.." ibareniz üzere e-devletten bilgilerimi sorgulattım
Bana duruşma tarihi ve "gelmediğiniz takdirde zorla getirileceksiniz" ihtarı bildiren sms 4 Ekim de gelmişti

e-devlet sorgulatmada
Adıma açılmış yada tarafı olduğum davalar sonucu

Asliye ceza mahkemesinde 03.10.17 tarihli her iki tarafında müşteki sanık olarak göründüğüm bir dava

İcra dairesinde 22.06.17 tarihli, alacaklı göründüğüm -karşı taraf borçlu görünüyor- bir dava

Adli tıp şube müdürlüğü 14.06.17 adli olgu
şeklinde ..

Ama ben ailemin yanında ayrı şehirde olduğum için ev adresine birşey geldiysede haberim olmadı
Old 08-02-2018, 17:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Yargılamanın yapıldığı yerden farklı bir şehirde yaşıyorsanız, yaşadığınız yer adliyesine giderek dosyanıza gönderilmek üzere dilekçe verebilir,yaşadığınız güncel adresinizi bildirerek beyanınızın talimatla alınmasını isteyebilirsiniz.

Aynı dilekçede avukat atanmasını da isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi