Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandığımda Geçinebilmem İçin Anne Yada Babamın Maaşını Alabilirmiyim?Eşim katılım alacağı İsteyebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2014, 16:20   #1
meltemmm

Soru Boşandığımda Geçinebilmem İçin Anne Yada Babamın Maaşını Alabilirmiyim?Eşim katılım alacağı İsteyebilir mi?

merhabalar,
uzun süredir evliyim bir tane çocuğum var 9 yaşında.Eşim beni birden fazla kişiyle aldatıyor ve darp ediyor.Boşanmak istediğimde oturmuş olduğumuz evin yarı parasını ailem ödedi ve ben diğer yarısınıda kredi çektim ödüyorum.Ev benim üstüme ama ödediğim kredi miktarının yarısını eşimin benden talep edebileceğini duydum.Ayrıca kalan miktar içinse senet yaptım elinden alırım diyor.Bunları alabilecekse benim boşanma durumunda çok mağdur duruma düşmüş oluyorum çocuğuma bile bakamayacak durumda oluyorum.Bu boşanmayı gerçekleştirmeye korkuyorum.öğretmenim ama aylığımın yarısıda krediye gidiyor.Bu bağlamda sorum şöyle olacak eşim evimin ne kadarını alabilir,ve ben boşanırsam ölmüş annemin ssk emeklisini yada babamın memur emekli aylığını hakedebiliyormuyum?şimdiden çok teşekkür ederim
Old 13-05-2014, 09:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Şiddet ve aldatma boşanma ve tazminat sebebidir.
Dava açıldığında dava süresince kendiniz ve çocuk için (çocuk yanınıza ise)tedbir nafakası,konutun ve ev eşyasının tarafınıza tahsisini isteyebilirsiniz.Boşanma kararı verildiğinde velayet tarafınıza verilmiş ise çocuğunuz için iştirak nafakası isteyebilirsiniz.Kendiniz için-küçük bir ihtimal olmakla birlikte -yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

2-Boşandığınızda çalışıyor olmanız sebebiyle anne babanızdan yetim maaşı alamayacağınız görüşündeyim.

3-Boşanma durumunda ,boşanma davası sırasında veya sonrasında eşiniz mal rejimi tasfiye davası açabilir.Ev için ailenizin ödediği miktar hesaplama dışıdır.Bu miktar size bağışlanmış sayıldığından kişisel malınız olarak değerlendirilecektir.

Fakat ödediğiniz kredilerin boşanma davası açılana kadar ödenen miktarının yarısı eşinizin katılma alacağıdır.Bu alacağın iki istisnası vardır.Eğer boşanma davanız cana kast (TMK 162)veya zina (TMK 161)sebebine dayanarak açılır ve dava bu sebeplerle bitirilir ise hakim katılma alacağının azaltılmasına veya tamamen kaldırılmasına karar verebilir.

Hal arasında şiddetli geçimsizlik diye bilinen evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma sonucunda bu düzenleme uygulanamaz.

Bu nedenle mutlaka bir avukattan hukuki destek alarak hukuki olanaklar değerlendirilmelidir.

İlgili yasal düzenleme aşağıdadır.
Alıntı:
Zina

MADDE 161.- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

II. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

MADDE 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

V. Artık değere katılma
MADDE 236.- Her eş veya mirasçıları, diğer eşe ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olurlar. Alacaklar takas edilir.

Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi