Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak istiyorum,fakat eşimle yüzyüze gelmeden olabilir mi ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2009, 00:40   #1
Konuk

Soru Boşanmak istiyorum,fakat eşimle yüzyüze gelmeden olabilir mi ?

Merhaba,

Bu gece dahil,eşimden yine dayak yedim,ve dayanamıyorum artık,9 yıllık evliyim.8 yaşında bir erkek çocuğum var.Eşim boşanmaya yanaşmıyor,lafı geçtiği takdirde şiddet görüyorum.Bu şiddet çocuğumunda piskolojisini etkiliyor..

Başka şehire kaçıp,oradan boşanma davası açabilir miyim ?Mahkemede bulunmayıp,ve adresimin gizli tutulmasını talep edebilir miyim? Yani 2 gün sonra gidip hastaneden darp raporu da alabilirim.. Evden çıkmak yasak,kaçmayı düşünüyorum o sebeple dayaktan 2 gün sonrasına rapor alabilirim ve bir avukat tutabilirim.Kocamdan Hiç bir maddi yaptırım talep etmiyorum..

Ayrıca bende ona hiçbirşey vermek istemiyorum.Bu açıdanda ne yapmalıyım ?

"Yani benim için önemli olan konu;Başka şehire gittiğim andan itibaren,Resmen boşanana dek ve dilerim sonrasında Eşimin bana asla ulaşamamasıdır."

En kötü ihtimali düşünmeliyim diye düşünüyorum.O Sebeple,komşuların yada herhangi birinin tanıklık edeceğini düşünmüyorum...

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Bilginize sığınırım.

Beklemekteyim.
Old 31-03-2009, 10:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

Bu gece dahil,eşimden yine dayak yedim,ve dayanamıyorum artık,9 yıllık evliyim.8 yaşında bir erkek çocuğum var.Eşim boşanmaya yanaşmıyor,lafı geçtiği takdirde şiddet görüyorum.Bu şiddet çocuğumunda piskolojisini etkiliyor..

Başka şehire kaçıp,oradan boşanma davası açabilir miyim ?Mahkemede bulunmayıp,ve adresimin gizli tutulmasını talep edebilir miyim? Yani 2 gün sonra gidip hastaneden darp raporu da alabilirim.. Evden çıkmak yasak,kaçmayı düşünüyorum o sebeple dayaktan 2 gün sonrasına rapor alabilirim ve bir avukat tutabilirim.Kocamdan Hiç bir maddi yaptırım talep etmiyorum..

"Yani benim için önemli olan konu;Başka şehire gittiğim andan itibaren,Resmen boşanana dek ve dilerim sonrasında Eşimin bana asla ulaşamamasıdır."

En kötü ihtimali düşünmeliyim diye düşünüyorum.O Sebeple,komşuların yada herhangi birinin tanıklık edeceğini düşünmüyorum...

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Bilginize sığınırım.

Beklemekteyim.

Öncelikle, aile mahkemesine müracaat ederek, koruma kararı almalısınız. Böylece eşiniz 6 ay boyunca size yaklaşamayacaktır. Koruma kararına uymaz ise, 3-6 ay arası ceza alacaktır. Darp raporuyla, kısa sürede koruma kararı alabilirsiniz. Bunun dışında, evi terk edip adres bildirmeden davayı yürütmeniz mümkün görünmemektedir. Dava dilekçesinde, davacının adresinin bulunması zorunludur. Bir an için, ikamet etmediğiniz bir adresi gösterdiğinizi düşünelim. Dava açıldıktan sonra, nafaka, tazminat(Her ne kadar talep etmiyorum deseniz de) ve velayet için tarafların sosyal ve ekonomik durumları araştırılmaktadır. Bu araştırma yapılırken, verdiğiniz adreste oturmadığınız anlaşılacaktır.

Alıntı:

Öncelikle mesajınızın bu bölümüne göre doğru yanıt vermek çok zor. Evlilik sürerken edinilen malları bilemediğimiz gibi, eşinizin karşılık dava açıp açmayacağını da bilememekteyiz.

Konu başlığı, "eşimle yüzyüze gelmeden olabilir mi" olduğu için, şunu söyleyebiliriz: Genellikle, avukatla yürütülen davalarda tarafların yüzyüze gelmeleri gerekmemektedir. İstisnai olarak hakim tarafları dinlemek isteyebilir.

Alıntı:

Davanın safahatini kestirmek mümkün değil. Onun için yine genel bilgi olarak, tanık dinletmenizde fayda olabilir, diyebiliriz. Olayları bilen, gören akrabanız da tanık olabilir.
Old 31-03-2009, 13:12   #3
Konuk

Sayın, Av.Suat Ergin

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Ancak; Benim amacım,tamamen boşanmak,ve asla yüzyüze gelmeden,ve o aşamada adresimi bilmemesi..

Uzaklaştırma alması felan değil,Yada maddi olayıda boşverelim.Sadece yüzyüze gelmeden boşanabilir miyim ? Avukat tutabilirim ve tek delilim,darp raporum.Bu şartlarda ne olur ne olmaz,Sizce ?

Teşekkürler.
Old 31-03-2009, 13:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın, Av.Suat Ergin

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Ancak; Benim amacım,tamamen boşanmak,ve asla yüzyüze gelmeden,ve o aşamada adresimi bilmemesi..

Uzaklaştırma alması felan değil,Yada maddi olayıda boşverelim.Sadece yüzyüze gelmeden boşanabilir miyim ? Avukat tutabilirim ve tek delilim,darp raporum.Bu şartlarda ne olur ne olmaz,Sizce ?

Teşekkürler.

Yüzyüze gelmeden boşanabileceğinizi, ilk mesajımda yazmıştım. Koruma kararının alınmasını önerirken, boşanma davası açmayın, demek istemedim. Karar sayesinde, adres değişikliğine gerek kalmayacaktı. Ayrıca yeni darpların önüne geçilmiş olacaktı. Yeni adres konusunda yukarıda yazdıklarıma ekleyecek bir şey yok. Avukat tutabilecek durumda olduğunuza göre mutlaka bir avukattan destek alınız. Davanın sonucu hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Tüm bunları avukatınızla değerlendirip, sizin için en uygununa karar vermelisiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi