Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajyer ve cep harçlığı!!

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2006, 22:48   #1
galataavukatlık

Varsayılan stajyer ve cep harçlığı!!

şu anda istanbulda stajını yapan yeni mezunlara ve yardımcı olarak işe alınan hukuk fakültesi öğrencilerine ortalama 350 ytl harçlık verilmekte! bu şahıslar bu parayı hakediyorlar mı ya da hakettikleri para bu mu? bir avukatın diğer avukat arkadaşına eşeğin yoksa stajyerin de mi yok deme ihtimali ne? avukatların gözünde stajyer avukat ne anlam ifade ediyor? aslında icra takip memuru mu demek stajyer avukat?
Old 29-09-2006, 23:36   #2
ISIL YILMAZ

Varsayılan Meslektas

Sn.oktaykocaman,
Stajyer avukat, bir avukatin meslektasi sayilir. Kisa ve gecici bir süre olan stajdan hemen sonra adinin önündeki stajyer ibaresi kalkacak ve avukat/meslektas olacaktir. Kisaca siz benim müstakbel meslektasimsiniz, yemin edip bu meslegi yapmaya basladiginizda da meslektasim olacaksiniz.

Bence siz ( ya da baska bir stajyer arkadasimiz) kendi degerinizi baskalarinin muamelelerine göre belirlemeyin. Icra takip memurlarinin islerini de kücümsemeyin

Bu sitede cok okuyorum staj sikayetlerini, ben staj yaparken de durum maalesef böyleydi. Sanirim, statünün gecicilgi nedeniyle durum bir türlü düzeltilemiyor. Staj bitip avukat olunca bu sürec bellegin en karanlik kösesine mi gömülüyor acaba?

Saygilarimla, sayin meslektasim.
Old 30-09-2006, 10:52   #3
hatice selci

Varsayılan satajerlik korkusu

satejer adayı olan hukuk fakültesi son sınıf öğrencilerinin hemen hemen birçoğunda aynı telaş ve tedirginlik var.bunlara ben de dahilim.acaba stajerlik dönemim süresince mesleğim için gerekli temel şeyleri öğrenebilecek miyim deyip duruyoruz kendi kendimize.özelliklede yanında stajerlik yapacağımız avukatların bize yol göstermeyeceği kanaatiyle başlıyoruz staja.
Old 30-09-2006, 11:36   #4
AV.DEMİR

bir öğrenci olarak bu konu beni çok düşündürüyor ama avukatlarımız şunu unutmasınlar ki zamanında onlara nasıl davranılmasını istemişlerse stj.avukatlara öyle davransınlar......
bu arada 350 ytl harçlık çok az ya kaliteli bir takım elbise bile getirmezzz.....
Old 30-09-2006, 22:05   #5
hukukçuhanım213

siz yine 350 milyon alabiliyorsanız öpün başınızın üstüne koyun. Bizim burda öyle gereksiz! bir teamül de yok. emeğinizin üstüne yatmayıp, karşılığını sembolik olarak da veren bir avukat yanı stajı yapma şansını yakalayan stajyerler, nispeten vicdanlı bir avukatın yanında staj yaptıklarını bilsinler.. çünki stajyerin zaten adı üstünde! staj gereği hukukla ilgili ilgisiz her işi bedelsiz yapması teamül gereğidir zaten!
Old 05-10-2006, 15:30   #6
eylül

Varsayılan Dikkat!!

Mrb arkadaslar ben suan avukatlık stajımı yapmakta olan bir adayım ,yaklasık 2 ay kadar bir avukatın yanında calıştım ancak beklentilerim suya düştü bişey öğrenmek, deneyim kazanmakken amacım kullanıldığımı farkettim ve bir şekilde bahane bulup oradan cıktım burdan benim gibi mağdur olan arkadaslara seslenmek istiyorum asla emeğinizin sömürülmesine izin vermeyin sizde öğrenmek için gayret edin ancak bu talebiniz ve çabanız karşılık görmüyorsa ve sorularınıza cvp alamıyorsanız beklemeyin ve oradan ayrılın mutlaka baska bir av.bulacaksınızdır.Eğer bir av.yanında calışıyorsanız da kesinlikle samimi bir diyalog olusturun unutmayın en önemlisi huzurlu olmanızdır ve de ücret de talepedin arkadaslar .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi