Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

THS Hukuk Çalışma Grupları üzerine düşünceler

Konuyu Kilitleyin
Old 08-06-2006, 14:13   #1
Admin

Varsayılan THS Hukuk Çalışma Grupları üzerine düşünceler

Sayın Üyeler,

THS içinde değişik konularda "Hukuk Çalışma Grupları" oluşturmayı düşünüyoruz. Bu programı şekillendirmeden önce bu konuda sizlerin de düşüncelerini almak istedik.

Avukat meslektaşlarımız Baroların oluşturduğu hukuk komisyonlarına aşinadır: Pekçok baronun bünyesinde hukukun değişik alanlarıyla ilgili komisyonlar mevcuttur ve o baroya mensup avukatlar bu komisyonlara katılarak konu hakkında birlikte bir çalışma ortamı yaratabiliyorlar. Komisyonlar belirli periyotlarla toplantılar yapıyor, makaleler hazırlıyor, görüş alışverişinde bulunuyor, çalışma programları hazırlıyor, toplantı, konferans vs. organize ediyorlar. Böylece hem komisyon üyesi arkadaşlar bu alanda uzmanlaşırken, hem de bir bilgi birikimi ve akışı sağlanabiliyor.

Benzer bir çalışma ortamını "Hukuk Çalışma Grupları" başlığı altında ve sanal ortamda biz de yaratabiliriz diye düşünüyoruz. Üstelik site içinde kuracağımız Çalışma Gruplarının da Baro Komisyonlarından daha verimli olabileceğini inanıyoruz. Zira:
  • Baro komisyonlarına sadece o baronun mensubu avukatlar katılabiliyorken, Çalışma gruplarımıza her meslekten hukukçular, hukuk öğrencileri, öğretim görevlileri, bilirkişiler, hukuk profesyonelleri katılabilir.
  • Baro komisyonları yapıları gereği lokal kalmak zorundadır ve bulundukları şehirle sınırlıdırlar, oysa Çalışma Gruplarımıza Türkiye'nin (ve hatta dünyanın) her yerinden internet bağlantısı olan tüm üyelerimiz katılabilir.
  • Baro Komisyon toplantılarına katılmak daha zaman alıcıyken, Çalışma Gruplarımız Sohbet odasında açacağımız özel bir odada toplantılarını yapabilirler ve fiziksel olarak aynı ortamda bulunma zorunluluğu olmadan toplanabilirler.
  • Keza konferans vs. etkinliklerin de özel sohbet odalarında (tüm üyelerimize açık şekilde) düzenlenmesi mümkündür.
Çalışma Gruplarımıza neler sağlayabileceğimizi düşündük. (İlk aklımıza gelenleri sıralayayım, sizler de önerileriniz ile katkı sağlayabilirseniz memnun olurum):
  • Her çalışma grubu için özel bir forum alanı açabiliriz. Bu alanda çalışma grubunun konusu içine giren tüm konular konuşulup tartışılabilir. Bu alan çalışma grubu olsun ya da olmasın, tüm üyelerimizin yazışmasına açık olacaktır. (Örnek : Şimdiki "Kadın ve Çocuk Hakları" forum alanımız)
  • Dileyen çalışma grupları için, sadece çalışma grubu üyelerinin erişimine açık özel bir forum alanı oluşturabiliriz. Bu alanda çalışma grubu üyeleri kendi aralarında haberleşebilir ve yazışabilirler.
  • Dileyen çalışma grupları için sohbet odası içinde (sadece onların erişimine açık) özel odalar yaratabiliriz. Böylece üyeler periyodik grup toplantılarını sanal ortamda düzenleyebilirler.
Sayın Av.Habibe Yılmaz Kayar, kendi ilgi alanına giren ve katılımda bulunacağını düşündüğü 3 konuda çalışma grubu açılmasını önerdi:
  • Kadın Hakları Çalışma Grubu
  • Çocuk Hakları Çalışma Grubu
  • Hasta Hakları Çalışma Grubu
ve pilot gruplar olarak bu çalışma gruplarını açmayı düşünüyoruz.

Ayrıca sizler de kendi ilgi ve uzmanlık alanlarınıza giren konuları önerirseniz memnun oluruz. Ben şahsen hukukla ilgili olduğu sürece tüm çalışma grubu önerilerine sıcak bakıyorum ancak katılımcılardan tek bir ricam var, o da eğer aktif olarak katılımda bulunacaklarsa çalışma grubunun açılmasını önermeleri. Örneğin kira hukukuyla ilgileniyorsanız, bu konuda çalışma grubu açılmasını önerebilirsiniz ancak grup açıldıktan sonra, grup içinde ve forum alanında da aktif olmanızı rica ediyoruz. Takdir edersiniz, hiç kimsenin katılmadığı, yazışmadığı, toplanmadığı, ilgi göstermediği ve buna özgü forumun da boş kaldığı bir alanda çalışma grubu oluşturmanın da anlamı olmayacaktır.

Bütün bu konularda düşüncelerinizi lütfen paylaşınız ve programa hep birlikte şekil verelim.

Hangi konularda grup açılmasını önerirsiniz?

Hangi gruplara katılmayı düşünürsünüz?

Bu programı nasıl şekillendirmemizi tavsiye edersiniz?

Konuyla ilgili düşünceleriniz ve önerilerinizi bekliyoruz.
Old 08-06-2006, 14:46   #2
TURKMENLAWYER

merhaba,
Türkiye'nin özellikle son zamanlarda artarak ilerleyen uluslarası ilişkileri ve AB ilişkileri, ister istemez halkda özellikle iş dünyasın ayansımaktadır.
bu nedenle, milletlerarası yatırımlar, ticaret de artmaktadır. bu nedenle
"milletlerarası özel hukuk" konulu forum açarsanız elımden geldiince katılırm

şu konularda görüş ve bilgi alış verşinde özellile bulunur
(ÖZELLİKLE ULUSLARASI BOYUTUYLA)
1. JOINT VENTURE
2. KONSORSIYUM
3. BOT(YAP-İŞLET DEVRET)
4. FRANCHASING
5. MİLLETLERRAASI DOĞRUDAN YATIRIMLAR
6. PETROL VE DOĞAL GAZ HUKUKU
7. MILLETLERARASI TAHKIM
8. ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER
9. DENİZ TAŞIMACILIĞI
10. VS
SAYGILARIMLA
Old 08-06-2006, 15:15   #3
avfehmi

Çalışma Grubu O&luşturma Fikri Çok Güzel.Aşağıdaki konularda çalışma grubuna katılabilirim
" Bilişim ve Fikri ve Sınai Haklar"
"İnsan Hakları"
Old 09-06-2006, 21:51   #4
Av Volkan KURTAR

Varsayılan merhabalar

grup oluşturma fikri çok güzel,
iş ve sosyal güvenlik konulu bir çalışma grubu oluşursa aktif olarak katılacağımı düşünüyorum
Old 12-06-2006, 14:47   #5
hamiyet ateş

çalışma grubu oluşturma fikri hakikaten çok güzel. sağlık sektöründe çalışan bir hukukçu olarak, özellikle hasta hakları çalışma grubuna dahil olmak isterim.
Old 15-06-2006, 11:50   #6
avherdogru

Sitede çalışma grubu oluşturulması çok güzel bir fikir. Aile hukuku- İş hukuku alanında yapılacak çalışmalara katılabilirim.
Old 16-06-2006, 08:45   #7
hukukçu42

Çalışma grubu oluşurma fikriniz meslektaşlar arasında bilgi paylaşımının daha özele indirmenmesi açısından çok güzel.
Aile Hukuku alanında çalışmalara katılmak isterim
Old 16-06-2006, 14:18   #8
Av. F. Yaşar SEZER

merhaba. bu fikir gerçekten de çok hoş. Bende Aile hukuku ve sigorta hukuku konusunda çalışmalara katılabilirim.
Old 16-06-2006, 15:08   #9
seyitsonmez

Varsayılan tabiki

merhaba arkadaslar:

bende insan haklari ve ceza hukuku alaninda calismalara katilmak isterim::
Old 16-06-2006, 16:06   #10
Admin

Bu konudaki destek için herkese teşekkürler.

Bir konuda en az iki üyemiz gruba katılmayı düşündüğünü belirttiği taktirde grubu açabiliriz diye düşünüyorum. Örneğin şimdiye kadar verilen yanıtlardan Aile Hukuku, Sağlık Hukuku, İş Hukuku, İnsan Hakları Hukuku konuları için en az iki oy geldi (unuttuğum var mı?).

Tek oy almış konular için ne düşünürsünüz? (Özellikle oy veren üyelerimiz) Bir ikinci üyeyi bekleyelim mi, yoksa "gerek yok, ben tek başıma bile böyle bir alanı canlı tutarım!" der misiniz?
Old 16-06-2006, 16:28   #11
Siderta

Fikri haklar ve Bilişim hukuku anlamında bir çalışma grubunda yer almak isterim.Fikir yerinde,teşekkürler
Old 20-06-2006, 10:09   #12
pirana

Çalışma grupları fikri çok güzel, özellikle sanal ortamda olması daha verimli olmasını sağlayacaktır.Ben tüketici hakları konusunda çalışma grubu açılırsa herkese faydalı olacağına inanıyorum.Ancak tek bir katılımcı ile bu grupların açılması doğru olmaz diye düşünüyorum çünkü bu konuların hepsi bilgi ve yeterlilik gerektirdiği gibi, tartışılması ve yorumlanması gereken konular.
Old 21-06-2006, 10:24   #13
tubish

çalışma grubu fikri benim de çok hoşuma gitti, özellikle benim gibi satjyerler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bende ceza, insan hakları ve iş hukuku alanındaki çalışmalara katılmayı isterim.
Old 22-06-2006, 11:45   #14
Buğrahan karakoyunlu

merhaba arkadaşlar
Çalışma grubu kurma fikri bencede çok güzel bende petrol ve dopal gaz ile sigortacılık konularındaki çalışma grublarına katılmak isterim.
Old 22-06-2006, 15:27   #15
nakkaa

Çalışma grublarında bende bulunmak isterim.Önerebileceğim çalışma grupları Ceza ve Ticaret Hukuku alanında olabilir.
Old 22-06-2006, 19:59   #16
Avukat Ayla Köseokur

Merhaba,
Çalışma guruplarının oluşturulması fikri çok cazip. Bu konuda ben de yeralmak isterim. Pilot konular isabetli, bunlardan kadın haklarında bulunmayı isterim.
Teşekkürler admin
Old 22-06-2006, 20:54   #17
sedakarammm

Merhabalar.
Bu çalışma grubu fikri gerçekten harika. Böyle bi fikri hayata geçirebilirsek bence herkes için çok faydalı olacak. Bende özellikle İcra Hukuku ve Aile Hukuku gibi özel hukuk alanlarında her türlü çalışmaya katılmak isterim.
Old 22-06-2006, 22:42   #18
mehmetdemirlek301

kira hukuku, iş hukuku, icra hukuku alanlarına katkıda bulunmak isterim
Old 23-06-2006, 20:05   #19
arif0275

İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve İdare Hukuku alanında kurulabilecek gruplarda eğer arkadaşlarımız da uygun görürse bulunabilirim.Ancak bu alanları iyi bildiğimden değil aksine zayıf olduğumdan dolayı tercih ettiğimi de ifade etmekte fayda görüyorum.Eğer bu gruplar için özel bir birikim şartı aranmıyorsa ve bahsedilen bu oluşum da yapılacak çalışmalarda bürokratik ve çok şekilci niteliklere sahip olmayacaksa ben de bulunmak isterim doğrusu.Takdir sayın site yöneticileri ve bu alanlardaki gruplarda çalışacak arkadaşlara aittir.
Old 25-06-2006, 00:00   #20
Admin

Çalışma gruplarımızı açtık:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5663

Bu konudaki tartışmaları o forumda sürdürebiliriz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi