Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatifçe müteahhide yaptırılan evdeki ayıba karşı kim sorumlu ?

Yanıt
Old 13-10-2011, 15:24   #1
pallanco

Varsayılan Kooperatifçe müteahhide yaptırılan evdeki ayıba karşı kim sorumlu ?

10 kişi birleşip bir kooperatif kuruyor ve ev sahibi olmak istiyor. Kooperatif bir müteahhhitle eser sözleşmesi yapıyor ve evler bitiyor. Herkes taşınıyor. Ancak 2 yıl sonra yapan yağmurda çatı ciddi şekilde akıyor ve zarar doğuyor.

Şimdi;

a) Müteahhide karşı kim dava açabilir bu zarar için ? Kooperatif mi ? Yoksa ev sahipleri mi ?
b) Ya da Ev sahipleri kooperatife mi dava açar ? Ya da Ev sahipleri hem müteahhide hem de kooperatife karşı dava açabilir mi ?
c) Kooperatif feshedildiyse sorunun cevabı ne şekilde değişir ?
d) Üyelerden bir kısmı evlerini 3. kişilere sattıysa onların dava hakkı kime karşı olur ? Müteahhit ? Kooperatif ya da evi satın aldıkları kişi ?
e) Peki açılacak davalarda görevli mahkeme ve uygulanacak hukuk ne olur ? Tüketici Mahkemesi ve Tüketici Kanunu mu ? Yoksa genel mahkeme ve Borçlar Kanunu mu ?

Cevaba acele ihtiyacım olduğunu belirtir, cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-10-2011, 22:00   #2
Evren Osman

Kooperatinde sorumlu olduguna dair bir Yargıtay kararı vardı bulup ekleyeceğim
Old 14-10-2011, 09:09   #3
avmurat

Aradaki ilişkilerin tamamı sözleşmeye dayalı olduğundan ben herkesin hukuki ilişki içinde olduğu kişiye karşı dava açabileceğini düşünüyorum.1-Üyeden ev alanlar üyeye karşı, 2-Kooperatiften ev alan üye kooperatife karşı, 3-Kooperatif müteahhide karşı dava açabilir.Borçlar ve ticaret kanununa ve biraz da kooperatifler kanununa göre çözümlenecektir. Tüketici Kanunu ile ilgili olduğunu sanmıyorum.Birinci durumda Asliye Hukuk Mahkemesi, ikinci ve üçüncü durumlarda Ticaret Mahkemesi diye düşünüyorum.Yazdıklarımın aksine içtihat ya da mevzuat bulamadım.Varsa ben de bilmek isterim, saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi