Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Meslekte dilin önemi

Yanıt
Old 23-09-2007, 22:17   #1
REX

Varsayılan Meslekte dilin önemi

Saygı değer arkadaşlar bir hukukçu için yabancı dilin önemi nedir? Bir avukat,bir hakim,bir savcı veya bir hukuk mezunun olabileceği diğer meslekler için önemi nedir? Hepsini ayrı ayrı değerlendirerek fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim, sayglarımla.
Old 24-09-2007, 11:11   #2
Av.Didem Kutlu

evet bende bu konuyu çok merak ediyorum,biliyorsunuz şimdi hukuk ingilizcesi veren kurslar var.bunlara katılırsak bize ne gibi bir katkısı olur?(hakimlik için bir katkısı var mı?)
Old 24-09-2007, 15:53   #3
obaykan

kendi fikrimi paylaşmak istiyorum hakimlikte mantıksal bakımdan bakarsak işe yarayacağını sanmıyorum.Hayır nerede kullanabilir ingilizceyi Van'ın gevaş ilçesine atanmış bir hakim?Avukatlar açısından ayrıma gitmekte yarar var sanırım.Eğer uluslararası hukuk boyutunda düşünüyorsanız avukatlık mesleğini icra etmeyi yada müvekkillerinizin yada çalıştığınız kurumun işleri bunu gerektiriyorsa tabiki şart olmazsa olmazlarda,fakat kendi açımdan bakarsam her ne kadar ingilizce bilsem de kullanma gereksinimi duymadım şu ana kadar.saygılarımla...
Old 24-09-2007, 16:37   #4
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan obaykan
kendi fikrimi paylaşmak istiyorum hakimlikte mantıksal bakımdan bakarsak işe yarayacağını sanmıyorum.Hayır nerede kullanabilir ingilizceyi Van'ın gevaş ilçesine atanmış bir hakim?Avukatlar açısından ayrıma gitmekte yarar var sanırım.Eğer uluslararası hukuk boyutunda düşünüyorsanız avukatlık mesleğini icra etmeyi yada müvekkillerinizin yada çalıştığınız kurumun işleri bunu gerektiriyorsa tabiki şart olmazsa olmazlarda,fakat kendi açımdan bakarsam her ne kadar ingilizce bilsem de kullanma gereksinimi duymadım şu ana kadar.saygılarımla...
benim bu konuda aydınlattığınız için teşekkür ederim ben hakimlik açısından mülakatta belki gerekli olabilir diye düşünmüştüm ,birtakım referanslar istiyorlarmış da...
Old 28-09-2007, 12:29   #5
papatya88

sayın obaykan,uygulama açısından bakıldığında dediğine katılıyorum.bir hakimin meslek hayatında başvuracağı en son şey heralde yabancı dili kullanmak olacaktır.fakat bence hakimlik sadece mahkemelerde karar verme işi değildir.bir hakimin kendini geliştirebilmesi için çeşitli ülkelerin mahkeme kararlarına bakması ,onlar üzerinde yorum yapabilmesi ,benzer kararlar arasında karşılaştırma yapabilmesi gerekir.bu açıdan bakıldığında tüm ülkeler açısından geçerliliği en yaygın olan dillerden birini bilmek bir hakimin işine çok yarayacaktır.saygılarımla.
Old 28-09-2007, 16:39   #6
DMKY

Alıntı:
Yazan papatya88
sayın obaykan,uygulama açısından bakıldığında dediğine katılıyorum.bir hakimin meslek hayatında başvuracağı en son şey heralde yabancı dili kullanmak olacaktır.fakat bence hakimlik sadece mahkemelerde karar verme işi değildir.bir hakimin kendini geliştirebilmesi için çeşitli ülkelerin mahkeme kararlarına bakması ,onlar üzerinde yorum yapabilmesi ,benzer kararlar arasında karşılaştırma yapabilmesi gerekir.bu açıdan bakıldığında tüm ülkeler açısından geçerliliği en yaygın olan dillerden birini bilmek bir hakimin işine çok yarayacaktır.saygılarımla.

Dediginize katiliyorum ama o bilinmesi gereken yabanci dil ingilizce degil, almanca olmali.
Old 28-09-2007, 22:36   #7
cLaW

Meslekte herkesin hem fikir olacağı noktadır sanırım dil,fakat kişisel görüşüm ;
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde avukatlık ya da hukuk alanında bir meslek icra edilecek ise öncelikle Türkçe'nin dil olarak öğrenilmesinden yanayım,bu görüşümün de dayanak noktası,Türkiye'de yazılı yargılama usülünün geçerli olmasından dolayıdır,iyi bir Türkçe dilekçede meramınızı anlatmanızda size mesleki anlamda kolaylık sağlar...
Türkçe bir yabancı dil midir?Çoğumuzun yabancı olduğu bir dildir,ama bizim öz dilimizdir..
"-Ama ben nasıl olsa derdimi anlatırım,kendimi geliştirmek adına,herkes hukuk fakültesinden mezun oluyor,benim onlardan ayrılmam gerekli" gibi bir söylemde bulunuyorsanız ;
İngilizce,artık tüm dünyanın konuştuğu bir dil ve yabancı dil olarak sayanların sayısı git gide azalıyor fakat size mesleki anlamda yabancı müvekkiler ya da yabancı şirketlerde çalışmak için , normal bir ingilizceden daha fazlası gereklidir..

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi