Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eski Mal Rejimindeki Malın Satılıp Yenisinin Alınması Halinde Benim Malım Nolacak?

Old 14-05-2002, 12:21   #1
hulusibelge

Varsayılan Eski Mal Rejimindeki Malın Satılıp Yenisinin Alınması Halinde Benim Malım Nolacak?

1999 yılında kendi paramla bir ev almıştım. Bu evde eşimin bir katkısı yok. Bu ay, almış olduğum evi satarak ve üzerine de para ekleyerek daha büyük ve pahalı yeni bir ev aldım.

Sorum şu:

Eşim ile 2002 yılının 7. ayında ayrılırsak (Boşanma neticesi) , bu evin durumu ne olacak? Yeni mal rejimine girildiğinde bana ait olduğu ortada iken, satıp yenisini alınca edinilmiş mal olur mu? Ben bana ait olduğunu iddia edebilir miyim, iddiam dinlenir mi?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Not. Ben hukukçu olduğum halde, hukuk işlerinde hiç görev yapmayan bir kişiyim.
Old 16-05-2002, 09:43   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Kanuni mal rejimi bildiğiniz üzere, edinilmiş mallara katılımı esas almaktadır. Kural, Ocak-2002 yılından sonra eşlerin edindiği malların ortak mal sayılmasıdır. Ancak, doğladır ki bu kuralı çürütmek mümkündür. Başka bir ifade ile, Ocak-2002 tarihinden sonra alınmış olsa da, eski mal rejimi sırasında eşlerden birisinin şahsi malı olduğu belli olan durumlarda, bu malın satılarak yenisinin alınması halinde de edinilmiş mal olmadığını ispat kolaydır. Sadece, eklediğiniz para miktarının ispatı zor olabilir..

Kanımca, sattığınız eski evin bedeli kadar tutarın size aidiyeti kabul edilebilir, fakat eklenen eksatra para için zorlanırsınız..

Aynı durum çok ileriki tarihte de ortaya çıkabilirdi ki bu durumda sorun daha da büyürdü. Mesela, bu durumda boşanma 10 yıl sonra gerçekleşseydi, şahsi mal- ortal mal ayrımı oldukça güçleşirdi.. Enflasyon, maldaki değer artışı gibi etkenler, tutarların ayrıştırılmasında zorluk teşkil ederdi..

Bence bir an önce, mahkemeye başvurarak eski rejimden gelen bir mal olduğunu ve sizin şahsi malınız olduğunun tespitini talep edin...

Selamlar..
Old 04-06-2002, 17:37   #3
mntaylan

Sayın Hulusibelge; 2002 Yılının 7.ayında eşinizle aranızda bir boşanma davası açılacak olursa,boşanma davasına kadar eski mal rejiminden yeni yasal mel rejimini seçmezseniz eski mal rejimi devam eder. Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun "Mal Rejimleri" başlığını taşıyan 10 .addesine göre Eşler Kanunun yürülüğe girdiği tarihten başlayarak 1 yıl içinde başka bir mal rejimi seçmedikleri takdirde bu tarihten geçerli olmak üzere yasal mal rejimini seçmiş sayılırlar. Hükmü bulunmaktadır. Buna göre şu ana kadar mal rejiminizi değiştirmemişseniz eski mal rejiminiz devam etmektedir.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi