Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Avukatlık Asgari Ücret Tablosuna Sadık mısınız?
Evet , sağdığım 21 35,00%
Sadığım , ancak özel müvekkillerime karşı uygulamıyorum 27 45,00%
Hayır , hiçbir zaman göz önünde tutmam 12 20,00%
Oy Verenler: 60. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 184)

Avukatlık Asgari Ücret Tablosuna Sadık mısınız?

Yanıt
Old 19-07-2007, 17:15   #1
zazaenden

Önemli Avukatlık Asgari Ücret Tablosuna Sadık mısınız?

Sayın meslektaşlarım ;
bu konuda hepinizin dürüstçe cevap vereceğininden şüphem yok.
çoğu meslektaşın , diğer meslektaşlarını , ücretsiz dava almakla itham ettiği gerçeği sebebi ile böyle bir anketin faydalı ve açıklayıcı olacağını düşünüyorum...
Site ve ahlak kurallarına aykırı bir anket olarak görülmez umarım...
Oy veren meslektaşların isimleri gözükmeyecektir!!!
Old 27-07-2007, 22:07   #2
Godfather

http://www.ankarabarosu.org.tr/download/ab2007.pdf

bu adresteki tarifeye (sözlü ve yazılı danışma kısmı hariç ) sadığım... Herkese de tavsiye ediyorum. Örneğin birisi size ödeyeceği 3.500 YTL'yi fazla buluyorsa, siz de hizmetinizi ona fazla bulun. Herkes aynı ücreti talep ederse, böylece gerçek değerler üzerine kurulu yeni bir piyasa oluşacaktır. Ve sn. meslektaşlarım, bu yeni piyasadan kârlı çıkan yine biz olacağız... Yeter ki tamahkar olmayalım...
Old 01-08-2007, 21:31   #3
Av.Ferhan Fatih Demir

Evet.bence gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu lütfen sadık kalalım arkadaşlar,aksi takdirde mesleğe olan saygı ortadan kalkıyor.
Old 01-08-2007, 21:43   #4
Av.Turan

arkadaşlar bir konuyu aydınlığa kavuşturalım.bahsedilen avukatlık asgari ücret tarifesiyse bunu barolar birliği yayınlar ve bu tarife o kadar düşüktür ki kimsenin bunun altında dava aldığını zannetmem.ama bahesdilen baroları tavsiye listesiyse demek olar ki meslektaşların çoğu bu tavsiye listesinin altında iş almaktadır.
Old 02-08-2007, 11:35   #5
Godfather

Alıntı:
Yazan Av.Turan
arkadaşlar bir konuyu aydınlığa kavuşturalım.bahsedilen avukatlık asgari ücret tarifesiyse bunu barolar birliği yayınlar ve bu tarife o kadar düşüktür ki kimsenin bunun altında dava aldığını zannetmem.ama bahesdilen baroları tavsiye listesiyse demek olar ki meslektaşların çoğu bu tavsiye listesinin altında iş almaktadır.

http://www.ankarabarosu.org.tr/download/ab2007.pdf

benim bahsettiğim ve sadık kalınması gerektiğini düşündüğüm liste budur. bazı barolar uyulmadığı için bunu yayınlamamaya başladı. öyle olunca en yakın baronun listesini gözönüne alıyorum ben de
Old 02-08-2007, 18:33   #6
Av.Turan

o zaman başlığı değiştirelim derim. avukatlık tavsiye listesi dememiz daha doğru olur. zira asgari ücret tarifesi barolar birliğince yayınlanan listedir. o lüsteye uyacak olursak hepimiz acından ölmeye mahkum oluruz
Old 04-08-2007, 21:44   #8
Mehmet Taşcı

Sayın Av.Turan çok doğru söylüyor.
Ortada üç ayrı tarife mevcut:
1.Avukatlık kanununun 168.Maddesi kapsamında T.B.B.Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Adalet bakanlığı tarafından onaylanana tarife.
2. 5271 S.CMK.nu gereğince zorunlu müdafiilik veya vekillik durumunda uygulanacak tarife
3.Bağlı olduğumuz barolar tarafından bizlere verilen ücret çizelgeleri,

Gelin de işin içinden çıkın bakalım. Baro avukata ,Asliye ceza mahkemesinde sanık müdafii ( vekalet ile) olarak davaya bakarsan asgari 2.500YTL alacaksın diyor. Aynı davaya Adalet bakanlığı , CMK.nun 150 Md.kapsamında zorunlu müdafii olarak bakarsan 220 YTL brüt ücret ödüyor, Barolar B.Başkanlığı ise 450. YTL alınması gerektiğini söylüyor.

Ben şüpheli-sanık olsam haricen avukat tutmam, neden tutayım ki? Baro tarafından bir müdafii görevlendirilmesini talep ederim. CMK kapsamında bir avukat görevlendirilir ,yargılama bittiğinde 220 YTL brüt ücret öderim ( A.Cz.Mh.) maliye hazinesine olur biter. Aynı işi harici olarak bir avukat ile anlaşarak en az l.500.YTL ödeyerek halledebilirim ( As.Cz. Mh. için) .

Her şeyin paralı hale geldiği ükemizde hukuk bedava
Zorunlu Müdafiilik kurumunun kanundan tamamen çıkarılması gerekiyor. Ceza davalarında gerçekten çok sıkıntılı bir durum oluştu.
Baroların bizlere tavsiye ettiği ücret tarifelerine çok çok az sayıda meslektaşımızın uyduğuna eminim.
Keşke hepimiz şu kurallara uysak, hepimiz mutlu olsak.
Old 06-08-2007, 20:32   #9
zazaenden

arkadaşlar azami tarife değil asgari tarife listesinden bahsediyoruz.yani taban fiyattan...ille de bu tarifeyi mi uyguluyorsunuz? diye sorulmuyor.Asgari olarak bu ücreti talep edip etmediğiniz soruluyor.Bu çizelgede yer alan fiyatlar asgari tutulmak üzere daha yüksek ücretlerde dava alınabilir tabiki.Kaldı ki bu tarifeye aykırılık sayılmaz.
Tarifeye aykırılıktan bahsetmek için , ilgili avukatın asgari ücretten daha az bir ücrete almayı kabul etmesi durumunun gerçekleşmesi gerekir.
Old 14-08-2007, 10:45   #10
Av.EErdem

çok yakın akrabalarıma dahi asgari ücret uyguluyorum ve onlara yapabileceğim en büyük iyilik tarifedeki asgari limit oluyor, hatta bazen çok düşük bir miktar çıkar ve iş beni zorlayacak bir iş olursa ayrıca kdv ilave ediyorum. çünkü meslek hayatımda öğrendiğim bir gerçek var, en bezdiren müvekkil asgari ücretle işini aldığınız, paranın tamamını ödemeyi aradaki yakınlık sebebiyle dava sonuna bırakan tanıdıklarınızdır. mesleki etik gereği ücret almayacağım yakınların, ancak ve ancak birinci dereceden aile üyelerimdir. saygılarımla.
Old 14-08-2007, 15:02   #11
Av.Nur

Kitap

Mesleğe yeni başladığımda yakınlar ve tanıdıklarda asgari ücret tarifesinde dahi zorluklar yaşadım.
Ancak bu benim işim ve bu işi en iyi şekilde yapmak sorumluluğum olduğu gibi, iş ve gerekleri için belirlenen tarifeyi uygulamak da hakkımdır, hatta vergi ödemek durumunda olduğuma göre sorumluluğumdur, düşüncesindeyim.
Asgari ücret tarifesini yakınlarıma, tanıdıklarıma uyguluyorum. Hatta yeni gelmiş tanımadığım kişilerde dahi bazen işin durumuna ve bazen de kişiye göre bunu uyguluyorum.
Ancak sadece iş nedeni ile tanıdığım kişilere ve de işin gerekleri ne denli bir çalışma gerektiriyor ise ona göre daha farklı bir şekilde Baro'nun önerisine yönelik çalışabiliyorum. Ayrıca işi uzun ve diğerlerinden fazla emek gerektiren kişi de bunun bedelini tartışıyor ise daha sonraki müvekkillik ilişkisine güvenemiyeceğimi biliyor ve bunu yapmamasını saygı çerçevesinde ifade ediyorum.
Old 30-10-2008, 16:13   #13
av_fguz

Pek saygıdeğer baromuzun yayınladığı ama tarifenin altında iş alan varmı bi araştıralım bakalım diye peşine düşmediği yaptırım uygulamadığı yani baronun kendisinin dahi uymadığı tarifeye uyuyorum.Bu konuda mesleğimin ilk yıllarından bu yana prensipliyim.Çünkü avukatlıktan başka meziyetim yok evimi bu işten kazandığım para ile geçindiriyorum.Ancak Ankarada 250 YTL'ye boşanma davası alan (bizzat gözlerimle gördüm) arkadaşlarımız varken elin oğlu aptalmıyım sana 3.500 YTL vereyim diye düşünmekte haklı sanki.Ben ve benim gibi bir kaç kişi varsa onlar da aç kalmaya mahkumdur.Ama ne yazık ki 250 liraya boşanma bakan arkadaşlar da aç kalacaktır.Çünkü 250 lira ile ne büro gideri ödenebilir nede yaşam sürdürülür.Sürümden kazanmak diye bir mantık ise avukatlık ahlakı ile bağdaşmaz.Yani özetle başımızda baro yoksa ve yalnızca seçim zamanı gelince oy telaşına düşen barolar varsa yumruğunu masaya vuramayan baro başkanları varsa açım,açsın,açız.Artık birilerinin engel olması gerek bu meslekte ekmek kalmadı.
Old 20-02-2009, 11:51   #14
Av_Ece Altunay Önal

Varsayılan keşke...

Hep söylenirmiş, şimdi biz de söylüyoruz "hepimiz aynı şeyi yaparsak" diye. Ama şöyle olaylar gördüm ben:
Elin adamı geçiyor A avukata derdine derman arıyor ve en son ücret soruyor. A diyor ki 1000
Sonra B avukata gidiyor yine aynı şey, sıra ücrete geliyor, B diyor ki 1250 (ki bunlar en az 3 avukat geziyor)
Adam diyor ki "Ama bak A bana 1000 demişti, sen ne yaptın"
B bozuluyor, işi de kaçırmak istemiyor 750'ye düşüyor. Adama para ayarlayıp gelicem diyor gidiyor ama tekrar A'ya gidiyor. "Bak b bana 750 dedi, ama ben bu işi sana vermek istiyorum yardımcı ol biraz"
A da B ile aynı duygularda, iş kaçmasın diye 500'e alıyor..

Bu ortamda ne yapılabilir ki?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi