Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

süre tutum dilekçesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2009, 15:57   #1
Av.(E)

Varsayılan süre tutum dilekçesi

sayın meslektaşlarım,
sulh hukuk mahkemelerinde kararı temyiz etmek için gerekçeli karar tebliğine kadar süre kaçmasın diye süre tutum dilekçesi verilmesi gerekir mi?
teşekkürler...
Old 06-05-2009, 16:07   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.(E)
sayın meslektaşlarım,
sulh hukuk mahkemelerinde kararı temyiz etmek için gerekçeli karar tebliğine kadar süre kaçmasın diye süre tutum dilekçesi verilmesi gerekir mi?
teşekkürler...

Yasada süre tutum ve temyiz dilekçesi ayrımı yapılmış değildir.

Süre tutum dilekçesi uygulamayla ilgili bir terimdir.

Bundan dolayı temyiz süresi tefhimle başlayan bir kararı temyiz ettiğinize dair dilekçeyi mahkemeye sunar,ayrıntılı temyiz nedenlerini içerir dilekçeyi de kararın tarafınıza tebliğinden sonra sunacağınızı belirtirseniz bir sorun çıkmaz sanırım.
Old 06-05-2009, 16:24   #3
miss_lawyer

TEMYİZ SÜRELERİ:

MAHKEME......................SÜRE VE İŞLERLİK KOŞULU......YASAL DAYANAK
Asliye Hukuk Mahkemesi...........15 gün.(Tebliğden )................HUMK 432/1
Sulh Hukuk Mahkemesi...............8 gün.(Tebliğden )................HUMK 437
İş Mahkemeleri.........................8 gün.(Tefhimden )...............5521/8
Ceza Mahkemeleri.....................7 gün.(Tefhimden )...............1412/310
İcra (Hukuk)..........................10 gün.(Tefhimden )................İİK/363
İcra (Ceza).............................7 gün.(Tefhimden )................İİK/353
İdari Yargı Mahkemeleri............30 gün (Tebliğden ).................2577/46
Kadastro Mahkemeleri..............15 gün (Tebliğden ).................3402/32
Temyiz İsteminin Reddine
ilişkin Mahkeme kararları.............7 gün (Tebliğden )................HUMK/432/son
İflasa İlişkin
Genel Mahkeme Kararları..........10 gün (Tebliğden )..................İİK/164
Konkordato hakkında
verilen hükümler (Gnl. Mah.).....10 gün (Tefhimden ).................İİK/299
Old 06-05-2009, 16:33   #4
Av.(E)

sanırım o zaman uygulamada daha çok tefhimden itibaren sürenin işlediği durumlarda süre tutum dilekçesi sunma zorunluluğu doğuyor.
Old 06-05-2009, 16:47   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.(E)
sanırım o zaman uygulamada daha çok tefhimden itibaren sürenin işlediği durumlarda süre tutum dilekçesi sunma zorunluluğu doğuyor.

Hemen bu konunun altında Benzer Konular başlığıyla bir link bulunmaktadır:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9557

Eğer o linki baştan sona okursanız "süre tutum" konusunda çok faydalı bilgiler bulacaksınız.
Old 06-05-2009, 23:20   #6
Av.Ümran Ugan

Sulh Hukuk Mahkemelerinde temyiz süresi zaten "kararın tarafınıza tebliğinden" sonra başladığından süre tutum dilekçesi vermenize gerek yoktur.
Old 07-05-2009, 10:56   #7
Mehmet Fikri Ateş

Sulh Hukuk'ta staj yaparken bir avukat gelmiş ve hazırladığı süre tutum dilekçesini havale için hakime vermişti. Hakim Bey'in cevabı kelimesi kelimesine Av.Ümran Ugan'ın cevabı gibiydi.Meslektaşım çıktıktan sonra hakim bey bana "Avukat beyin dalgınlığına gelmiştir süre tutum istemek. Bu tür yanlışları yapmaman için burada bulunuyorsun,dikkatli gözlemle" tarzında tavsiyelerde bulunmuştu.
Sy meslektaşım dikkat edin her hakim bizimki gibi saygılı ve anlayışlı bir şekilde cevap vermeyebilir.
Türk Hukuk Sitesi sayesinde, bu tür usuli hataları yapmadan - mesleki dayanışmayla- hareket etme olanağımız olması ne güzel..
Old 07-05-2009, 14:03   #8
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
TEMYİZ SÜRELERİ:

MAHKEME......................SÜRE VE İŞLERLİK KOŞULU......YASAL DAYANAK
Asliye Hukuk Mahkemesi...........15 gün.(Tebliğden )................HUMK 432/1
Sulh Hukuk Mahkemesi...............8 gün.(Tebliğden )................HUMK 437
İş Mahkemeleri.........................8 gün.(Tefhimden )...............5521/8
Ceza Mahkemeleri.....................7 gün.(Tefhimden )...............1412/310
İcra (Hukuk)..........................10 gün.(Tefhimden )................İİK/363
İcra (Ceza).............................7 gün.(Tefhimden )................İİK/353
İdari Yargı Mahkemeleri............30 gün (Tebliğden ).................2577/46
Kadastro Mahkemeleri..............15 gün (Tebliğden ).................3402/32
Temyiz İsteminin Reddine
ilişkin Mahkeme kararları.............7 gün (Tebliğden )................HUMK/432/son
İflasa İlişkin
Genel Mahkeme Kararları..........10 gün (Tebliğden )..................İİK/164
Konkordato hakkında
verilen hükümler (Gnl. Mah.).....10 gün (Tefhimden ).................İİK/299

Bu tablo, Türk Hukuku'nun ve yasaları yapma görevini haiz Parlemento'nun utanç tablosudur; başka bir adlandırma bulamadım...

Sürenin tefhimle başlamsı ne demektir? "Davanın reddine"... dendi; gerekçe yok nasıl ve en öenmlisi neden temyiz edecksin? Belki gerekçe, davayı kaybeden tarafı tatmin edecek? Gerekçeyi okuyunca "Ben davamda haksızmışım" diyecek?

Ama yok yasa(lar) öyle demiyor; "hele sen iki cümlelik kararı temyiz et, sana sonra gerekçeler bildirilir" diyor.

Sonra o süre karmaşası; yok 7 gün 8 gün 15 gün 30 gün...

Böyle saçmalık olmaz.
Old 07-05-2009, 14:22   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Bu tablo, Türk Hukuku'nun ve yasaları yapma görevini haiz Parlemento'nun utanç tablosudur; başka bir adlandırma bulamadım...

Sürenin tefhimle başlamsı ne demektir? "Davanın reddine"... dendi; gerekçe yok nasıl ve en öenmlisi neden temyiz edecksin? Belki gerekçe, davayı kaybeden tarafı tatmin edecek? Gerekçeyi okuyunca "Ben davamda haksızmışım" diyecek?

Ama yok yasa(lar) öyle demiyor; "hele sen iki cümlelik kararı temyiz et, sana sonra gerekçeler bildirilir" diyor.

Böyle saçmalık olmaz.

Bugün İş Mahkemesinde karar çıkan dosyanın hüküm fıkrası: "Gerekçesi yazılacak kararda açıklanacağı üzere; 21.4.2009 T.li bilirkişi raporundaki tespit ve rakamlar esas alınarak, davanın kısmen kabul kısmen reddine, yargıtay yolu açık olmak üzere..."

Vekalet ücreti? Faiz? Dava tarihinden mi, fesih tarihinden mi? Çok mu zor bunları da yazmak.
Old 07-05-2009, 14:59   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Böyle saçmalık olmaz.

Temyiz sürelerindeki karmaşayı tartışmak amacıyla http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28351 adresindeki forumda konuyu açmıştım. O konuya katkılarınızı beklerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi