Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandığımızda Bebeğim Bende Kalabilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-04-2008, 09:56   #1
tuba baş

Varsayılan Boşandığımızda Bebeğim Bende Kalabilir Mi?

merhaba ben 11 yıllık evliyim görücü usulüyle evlendik sadece hoşlanmayla başlayan bir evlilik ve sonrasında anlaşamama psikolijik baskı hakaret dolu yıllar şiddet yok ama ruhsal yönden bittim ikibuçuk yıl ailesiyle birlikte oturduk saygı göstermediği için diğer fertlerde saygısızca sözler söyler ve herşeye karışılar.artık dayanamıyorum kendi ailem idare et diyorlar yıllardır.ilk hamileliğimde bir bebek ikinci hamileliğimde ikiz bebeklerimi kaybettim ve 3. sezeryanımı oldum şimdi bir bebeğim var bebeğimi kaybetme korsuyla bu evliliği sürdürmeye çalışıyorum nereye kadar bilmiyorum ondan korkuyorum bana zarar vermesinden ayrılmak istediğimde...
Old 13-04-2008, 17:32   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Sözünüzün yarım kalmasından korku ve endişe duyduğunuz anlaşılmaktadır. Gördüğünüz psikolojik baskı şiddettir. Şiddetten korunmak için Ailenin Korunmasına Dair Kanuna göre eşiniz ve size psikolojik baskı uygulayan aynı çatı altında yaşadığınız diğer kişiler hakkında önlem alınmasını aile mahkemesi hakiminden isteyebilirsiniz.

Bu önlemler özellikle şunlardır:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Kalın olarak belirttiklerim anlattıklarınız doğrultusunda özellikle size uyan önlemlerdir, gerekli ise diğer önlemlerin alınmasını da isteyebilirsiniz. Bu önlemlerin süresi en çok altı aydır. Karar alınması ve uygulanması için herhangi bir harç alınmaz, karar kolluk birimlerine gönderilir ve kolluk harekete geçer. Eşiniz veya hakkında önlem alınan diğer kişiler karara uymadığı takdirde hapis cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca diğer kanunlara göre nafaka almamanız kaydıyla bu yasaya göre tedbir nafakasına hükmedilebilir.

Çocuğunuza şiddet uygulanıyorsa veya başka şekilde zarar veriliyorsa hakimden velayetin kullanılmasıyla ilgili tedbir almasını isteyebilirsiniz, yeterli olmazsa eşinizin velayet yetkisinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Boşanma davası açmanız halinde velayetin size verilmesi muhtemeldir, çocuk anne ilgisine muhtaç bir yaşta olduğundan anneye verilir. Ayrıca boşanmak istediğiniz takdirde ortak konutun sizin ve çocuğunuzun barınmasına özgülenmesini isteyebilirsiniz, dava süresince tedbir nafakası ve karardan sonrası için iştirak ve yoksulluk nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Boşanma davanızı kötü muamele ve geçimsizlik diğer deyişle evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayandırabilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi