Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatifte eski yönetim kurulunun belgeleri teslim etmemesi

Yanıt
Old 22-07-2019, 10:45   #1
Son Amazon

Varsayılan kooperatifte eski yönetim kurulunun belgeleri teslim etmemesi

Merhabalar üstatlarım. Kooperatifte eski yönetim kurulu teslim etmesi gereken defter ve belgeleri teslim etmiyor. Konuyla ilgili açılan önceki başlıkları okuduğumda Sulh Hukuk Mahkemesinden hakimin müdahalesi talebinde bulunulması gerektiği söylenmiş. Sorum şu dava açmadan eski yönetin kuruluna Noter aracılığıyla ihtarda bulunmak istiyoruz. Bu mümkün müdür ve elinde böyle bir ihtarname örneği olan var mıdır ? Vakit ayıran meslektaşlarımı teşekkür ediyorum.
Old 24-07-2019, 06:57   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

1.GENEL KURUL, 1163 s. Koop.K.m.46 vd.
2.Yasaya uygun Genel Kurul yapıldı mı?
3.Önceki Yönetim Kurulu ibra edilmedi mi?
4.Yeni YÖNETİM KURULU oluşturuldu mu?(m.55 vd.)
5.Genel Kurul önceki Yönetim Kurulu hakkında işlem yapılmasına karar verdi mi?
6.Genel Kurul kararı kesinleşti mi? (m.53)
7.ÖNERİ: m.62 kapsamında bir “taslak” ihtarname hazırlayıp, bizlerle paylaşsanız… Ne dersiniz?

Saygılar
Old 26-07-2019, 12:39   #3
Son Amazon

X NOTERLİĞİ'NE

İHTAR EDENLER : 1)

2)

3)

VEKİLİ :

MUHATAP :

KONUSU : Aşağıda listesi yapılan defter ve belgelerin 7 gün içinde teslim edilmesi talebidir.

AÇIKLAMALAR :

1)X Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin .../.../2019 tarihinde yapılan son Genel Kurul Toplantısı neticesinde müvekkiller Yönetim Kurulu'na seçilmiştir.

2) Konut Yapı Kooperatifi Ana sözleşmesinin 73. maddesi gereğince, yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif memurları görev devir ve teslimleri sırasında sorumlulukları altındaki para, mal, defter, belge ve diğer kooperatif varlıklarını bir tutanakla yeni görevlilere teslim etmekle yükümlüdür. Eski yönetim kurulunca bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda, yeni yönetim kurulunun yargı organlarına başvurarak devir ve teslim işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaya çalışması mümkün bulunmaktadır.

3) Üyeleri olan eski Yönetim Kurulu devir teslim yükümlülüğünü yerine getirmemiştir. Aşağıda listesi yapılan defter ve belgelerin 7 gün içinde teslim etmenizi İHTAREN bildiririz.

Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm resmi defterler ( Yevmiye Defteri, Defteri Kebir, Envanter Defteri)
Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm mal alış ve gider faturaları ve müstahsil makbuzları
Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm mal satış faturaları
Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm ödeme ve tahsilat belgeleri
Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm SSK dosyaları, işçi ücret bordroları, giriş çıkış bildirgeleri, personel özlük dosyaları vb.
Kooperatif karar defterleri, üye kayıt defterleri, demirbaş defteri.
Kooperatif kuruluş tarihinden bugüne tüm Genel Kurul evrakları (Toplantı tutanakları, Hazirun cetvelleri, Çağrı listeleri)
İşbu İhtarnamenin tebliğinden itibaren 7 gün içinde yukarıda yazılı olan defter ve belgelerin teslim edilmesi, eğer talep edilenlerin tümünün teslimi gerçekleşmez ise yargı organlarına başvurarak teslimin sağlanacağı ve yasal unsurları oluşan zimmet suçu bakımından suç duyurusunda bulunacağı hususlarının ihtarıdır. Teslim edilmeme veya geç teslim edilme dolayısıyla uğranılan zararlar bakımından sorumluluk davası ve tazminat davası açma hakkımız saklı tuttuğumuzu bildiririz.

SAYIN NOTER
Üç suretten ibaret olan işbu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını,bir suretinin muhataba tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini havi bir suretinin de tarafımıza verilmesini saygı ile ihtar eden vekili olarak talep ederiz. 23.07.2019

İHTAR EDEN VEKİLİ

NOT: Böyle bir ihtarname hazırladım. Umarım eksik ve hata yoktur. 7 günü yanında staj yaptığım avukat 7 gün dediği için yazdım. Süre konusunda bir bilgim yok. Bilgisi olan varsa yazabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi