Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kura çekilişi ile belirlenen otopark alanına müdahale

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2018, 10:26   #1
avukatburcu

Varsayılan Kura çekilişi ile belirlenen otopark alanına müdahale

İyi çalışmalar sayın meslektaşlarım.
Bir sitenin yönetim planında otoparka ilişkin kura çekilişi yapılacağı ve hangi katlara kaç araçlık yer tahsis edileceği belirtilmiş ve sonrasında çekiliş gerçekleştirilmiş. Fakat müvekkile bu kura ile tahsis edilen yeri başka bir kat maliki işgal ediyor. Kendisine ihtar çekildi fakat işgal devam ediyor.

Kat mülkiyeti kanununa göre hakimin müdahalesini isteyeceğim fakat el atmanın önlenmesi şeklinde mi istemeliyim kullanma hakkının ihlali şeklinde mi emin olamıyorum. Mevcut kura çekilişi dayanağını yönetim planından alıyor fakat kütüğe işlenmemiş. Bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 28-02-2018, 17:05   #2
Av.şükrü söğüt

Sayin meslektasim,
Kat mulkiyeti kurulurken tapu kaydina islenen yonetim plani butun kat malikleri ile haleflerini kiracilari ve bagimsiz bolumden hangi surette olursa olsun yararlanan kisileri baglayacagindan ve yonetim planinda ortak yerlerden olan otoparklarin kura cekilmek suretiyle kat malikleri ile haleflerinin vs. kisilerin ferdi ve bagimsiz olarak kullanimmina birakilacagi acikca belirtildiginden bu kura cekimi(tahsislerin) tapuya yonetim plani degisikligi sureriyle tescil edilmesine gerek yoktur.ayrica her kat maliki ve haleflerinin ve diger kisilerin genel kurul kararlarini ogrenmek ve iptal edilinceye kadar da uymak zorunda oldugunu hatirlatmak isterim.av.sukru sogut
Old 28-02-2018, 17:17   #3
Av.şükrü söğüt

Ayrica otoparklar ortak yerlerden oldugundan her kat malikinin arsa payiyla dogru orantili olarak kullanma ve yararlanma hakki vardir.ancak genel kurul karari ile diger kat malikleri muvekkilinize ait bu yerin tek basina kullanma ve yararlanma hakkini cok tarafli sozlesme niteligindeki genel kurul karari ile muvekkilinize biraktiklarindan ve diger kat malikleri bu yeri muvekkilinize teslim etmelerine ragmen davali olacak komsu teslime yanasmadigindan acilacak bu davanin adi yerin teslimi(aynen ifa) davasidir.ancak yurdum hakiminin kapasitesi bu yazdiklarimi anlayabilecek durumda olmadigindan ister zilyetlige yapilan tecavuzun onlenmesi degin ister el atmanin onlenmesi degin ister istihkak davasi degin sonuc itibariyle sizin lehinize karar verecektir.saygilarimla. av.sukru sogut
Old 01-03-2018, 11:58   #4
avukatburcu

Teşekkür ediyorum sayın meslektaşım. Anlaşılma konusunda benzer sizinle kaygıları taşıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi