Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SGK'dan talep edilen vekalet ücreti ve yargılama gideri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-05-2016, 11:26   #1
Ayşen

Varsayılan SGK'dan talep edilen vekalet ücreti ve yargılama gideri

Takip ettiğimiz bir dosya uzun süre önce sonuçlandı ve 15.02.2016 tarihli kararla lehimize onanarak yargıtaydan döndü. Biz de kuruma başvurmadan kararı vekalet ücreti ve yargılama giderleri yönünden 3 ay sonra icraya koyduk.Torba yasa ile 2014 yılında yapılan karar gözümüzden kaçmış Ancak kurum (SGK) şikayet yoluna giderek takibin iptalini istedi ve bu durumda onlara vekalet ücreti ve yargılama gideri ödememiz gerekecek. Lehimize yargıtay kararı var mı ? Ya da bu durumda en mantıklı hareket ne olur? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Old 27-05-2016, 09:29   #2
abdurrahman pehlivan

Sayın Meslektaşım,

Üç ay kadar önce bende sizin gibi icra takibi yaparak durumu tecrübe ettim. Bende vekalet ücreti ödemek zorunda kaldım. Yapacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Bilgi açısından kanundan ilgili maddeyi aşağıya kopyaladım diğer meslektaşlarım en azından bu durumu gözden kaçırmasın. Saygılarımla.

6552 sayılı Torba yasanın 38. maddesi ile 5502 sayılı yasanın 36. maddesinde aşağıdaki şekilde değişiklik yapıldı.

"Kurumun taraf olduğu her türlü davalarda, Kurum aleyhine hükmedilen asıl alacak ile vekalet ücreti ve yargılama giderleri, alacaklı veya vekilinin Kuruma ödemeye dayanak makbuz ve belgelerle birlikte yazılı şekilde yapacağı müracaat üzerine bildireceği banka hesap numarasına, müracaat tarihinden itibaren otuz gün içinde ödenir. Bu süre geçmeden Kurum aleyhine cebri icra yollarına başvurulamaz."
Old 27-05-2016, 12:32   #3
Av.Bilal Barutcu

Merhaba Sayın Meslektaşım
Abdurrahman beyin izah ettiği gibi önce kuruma müracaat yasal süresi içerisinde ödeme yapılmazsa cebri icra yolu açık.Yasal değişikliğin yapıldığı dönemde aynı hataya ben de düştüm çok geçmeden fark edip kuruma talepte bulunarak mevcut icra takibimden bir an önce usulüne uygun şekilde vazgeçerek aleyhe vekalet ücretinden tabiri caizse kurtuldum.Ancak siz geç kaldınız sanırım.İyi çalışmalar
Old 28-05-2016, 15:44   #4
av.k.d

selamlar,
Maalesef SGK kurumunu doğrudan icraya veremiyoruz.Fakat SGK dava açmadan icra takibinden tüm harçların ödenerek vazgeçme yapılır ise SGK dava açar ise dava lehinize sonuçlanabilir.Bizim emsalimiz de SGK'ya icra takibi yaptık sonra vazgeçtik SGK dava açtı fakat dosyada tüm harçları ödeyerek dosyayı kapatmadığımızdan dava aleyhimize sonuçlandı.
Saygılarımla...
Old 31-05-2016, 15:44   #5
Av.Nur YAVUZ

Alıntı:
Yazan Ayşen
Takip ettiğimiz bir dosya uzun süre önce sonuçlandı ve 15.02.2016 tarihli kararla lehimize onanarak yargıtaydan döndü. Biz de kuruma başvurmadan kararı vekalet ücreti ve yargılama giderleri yönünden 3 ay sonra icraya koyduk.Torba yasa ile 2014 yılında yapılan karar gözümüzden kaçmış Ancak kurum (SGK) şikayet yoluna giderek takibin iptalini istedi ve bu durumda onlara vekalet ücreti ve yargılama gideri ödememiz gerekecek. Lehimize yargıtay kararı var mı ? Ya da bu durumda en mantıklı hareket ne olur? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Merhaba Sayın Meslektaşım,
Yakın zamanda aynı yanılgıya düşüp doğrudan icra takibi yapmam neticesinde takibin iptaline, yargılama giderleri ile AAÜT ücret tarifesine göre de davacı lehine vekalet ücretine hükemedildi.

Maalesef yapılacak bir şey yok, iyi çalışmalar.
Old 04-06-2016, 16:21   #6
over

Merhaba Sayın Meslektaşlarım, konuyla bağlantılı bir sorum var başlık açmak yerine buradan sormak istedim. SGK Başkanlığı aleyhine açtığımız tazminat davası Ankara idare mahkemelerinde görülüp lehimize sonuçlandı. Ofisim İstanbul'da olduğu ve her an Ankara'ya gitme şansım olmadığı için kuruma ihtar çektim. Tazminat, yargılama giderleri ve vekalet ücreti talep ettim ve mahkeme kararını da ekledim. Yalnız usule aşina olamdığım için makbuz kesmedim. Kurum tazminatı müvekkilin hesabına yatırdı (her ne kadar başka hesap numarası vermiş olsak da) fakat vekalet ücreti ve yargılama giderlerini yatırmadı. Bunun sebebi sizce makbuz kesmemiş olmamız mıdır?

Neden kuruma sormuyorsun diyeceksiniz tabi ki fakat kuruma telefonla ulaşmak adeta imkansız...
Old 06-06-2016, 14:04   #7
Yerleşik Yabancı

Kendi lehine olan vekalet ücretini hiç bir sınırlama getirilmeden tahsil eden ancak ödeyeceği vekalet ücreti için binbir dereden su getiren bir kurum ancak TÜRKİYE'de olur....
Old 07-06-2016, 11:20   #8
Ayşen

Merhabalar Meslektaşım, evet benim de yaşayarak öğrendiğim üzere kurum müvekkillerin tazminat alacağını hesap numaralarına hemen havale ediyor ancak bizim vekalet ücretlerimizi ve dosyadaki yargılama giderini makbuz keserek kuruma müracaatımızın ardından yatırıyor.
Old 07-06-2016, 11:33   #9
kantar

Ankara'da icra daireleri kuruma yapılan yazılı başvuru ve evrak numarasını icra takibi için ön şart sayıyor. Takip talebi ile birlikte en az 30 gün önce SGK'ya başvurduğunuzu belgelendirmediğiniz sürece ödeme emri göndermiyorlar. Özel bir takip şartı gibi düşünüyorlar anladığım kadarıyla.

Bu arada belirteyim: defalarca başvuru yapmamıza rağmen SGK'nın 30 gün içinde ödeme yaptığına hiç şahit olmadım. Kendi iç yazışmaları bile sonuçlanmıyor 30 gün içinde.
Old 26-11-2016, 15:32   #10
nesrin_atıcıoğlu_law

bu konu bağlamında tartışılması gereken en önemli hususlardan biri kuruma yazılı başvuru zorunluluğu var evet ancak bu başvuruya serbest meslek makbuzu da kesecek miyiz?şöyle ki makbuzu biz müvekkilimize kesiyoruz.bunu kuruma neden ibraz edelim ki? yani kurum yazılı başvuruyu serbest meslek makbuzu ibraz edilmediği gerekçesi ile reddederse 30 günün sonunda ilamlı icraya artık konu edebilir miyiz?
Old 28-11-2016, 16:59   #11
kantar

Son bir senedir hiç bu konuda işlem yapmadım, geçen seneki uygulamayı anlatayım. SGK serbest meslek makbuzu olmadan başvuruyu kabul etmiyor ve hatta başvuruya evrak numarası bile vermiyor. Ankara'da evrağı kabul edip gerekirse reddetmeleri için zaten çok büyük uğraş vermeniz gerekiyor.

Bu uygulamanın bize yarattığı sıkıntı da şu: biz önden makbuzu kesiyoruz ama ödemeyi aylar sonra alıyoruz ya da icra takibi başlatmak zorunda kalıyoruz. Bu da demek oluyor ki kurum bizden henüz elimize geçmeyen bir paranın vergisini ödememizi istiyor.

Biz dilekçenin sonuna ekte serbest meslek makbuzu olduğunu yazıyor ancak makbuzu dilekçeye eklemiyorduk. İletişim numarası yazıyorduk, böylece ödeme çıkarsa bizi arayarak haklı gibi serbest meslek makbuzu kesmemiz gerektiğini söyleyip çıkışıyorlardı.

30 günlük süre de ilk başvuru yaptığımız tarihte başlıyordu.
Old 06-05-2017, 13:01   #12
stajer hüseyin

Alıntı:
Yazan kantar
Son bir senedir hiç bu konuda işlem yapmadım, geçen seneki uygulamayı anlatayım. SGK serbest meslek makbuzu olmadan başvuruyu kabul etmiyor ve hatta başvuruya evrak numarası bile vermiyor. Ankara'da evrağı kabul edip gerekirse reddetmeleri için zaten çok büyük uğraş vermeniz gerekiyor.

Bu uygulamanın bize yarattığı sıkıntı da şu: biz önden makbuzu kesiyoruz ama ödemeyi aylar sonra alıyoruz ya da icra takibi başlatmak zorunda kalıyoruz. Bu da demek oluyor ki kurum bizden henüz elimize geçmeyen bir paranın vergisini ödememizi istiyor.

Biz dilekçenin sonuna ekte serbest meslek makbuzu olduğunu yazıyor ancak makbuzu dilekçeye eklemiyorduk. İletişim numarası yazıyorduk, böylece ödeme çıkarsa bizi arayarak haklı gibi serbest meslek makbuzu kesmemiz gerektiğini söyleyip çıkışıyorlardı.

30 günlük süre de ilk başvuru yaptığımız tarihte başlıyordu.
SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ ne başvuru yapmak gerekiyor ama hangi il müdürlüğü ? biz izmirdeyiz. Karar Ankara İdare Mahkemesinde verildi. Bu konuda bilginiz var mıdır?
Old 23-05-2017, 14:09   #13
kantar

Alıntı:
Yazan stajer hüseyin
SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ ne başvuru yapmak gerekiyor ama hangi il müdürlüğü ? biz izmirdeyiz. Karar Ankara İdare Mahkemesinde verildi. Bu konuda bilginiz var mıdır?

Borç hangi il müdürlüğüne ait ise ona başvuracaksınız. Yani ödemeyi yapacak olan müdürlüğü tespit etmeniz lazım.
Old 08-08-2017, 10:16   #14
üye51463

merhaba,SGK'ya karşı kurum işleminin iptali için dava açmıştım.Kazandım. Kuruma başvuracağım. Ben Ankara'ya başvurmayı düşünmüştüm ancak yukarıdaki yazışmalardan gördüm davanın görüldüğü ilde başvuru yeterli mi acaba?
Serbest meslek makbuzu kesmek şart mı? Yakın zamanda başvuran oldu ise süreç hakkında ve hangi belgelerin gönderildiği hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.
Old 08-08-2017, 11:26   #15
Av.Nur YAVUZ

Alıntı:
Yazan litai1
merhaba,SGK'ya karşı kurum işleminin iptali için dava açmıştım.Kazandım. Kuruma başvuracağım. Ben Ankara'ya başvurmayı düşünmüştüm ancak yukarıdaki yazışmalardan gördüm davanın görüldüğü ilde başvuru yeterli mi acaba?
Serbest meslek makbuzu kesmek şart mı? Yakın zamanda başvuran oldu ise süreç hakkında ve hangi belgelerin gönderildiği hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Merhaba yaklaşık bir ay önce SGK'ya başvuru yaptım. Bağlı bulunduğum il müdürlüğüne serbest meslek makbuzum ve kararın bir örneği ile lehime takdir edilen vekalet ücretini ve dosyaya ilişkin bilgileri belirten bir dilekçe ile başvurdum.Hukuk müşavirliğindeki meslektaş Ankara ile görüşüp gerek vergi dairesi ve numarasını gere[center]k ise makbuzun üzerinin ne şekilde doldurulması gerektiğini söyledi. Evrak kayıt numarası tarafıma verildi ve yaklaşık 20 gün sonra ücret tarafıma ödendi.

Ben bu şekilde çözüme ulaştım, başka bir yol var ise diğer meslektaşlardan cevap bekliyorum.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 08-08-2017, 15:59   #16
üye51463

Alıntı:
Yazan Av.Nur YAVUZ
Merhaba yaklaşık bir ay önce SGK'ya başvuru yaptım. Bağlı bulunduğum il müdürlüğüne serbest meslek makbuzum ve kararın bir örneği ile lehime takdir edilen vekalet ücretini ve dosyaya ilişkin bilgileri belirten bir dilekçe ile başvurdum.Hukuk müşavirliğindeki meslektaş Ankara ile görüşüp gerek vergi dairesi ve numarasını gere[center]k ise makbuzun üzerinin ne şekilde doldurulması gerektiğini söyledi. Evrak kayıt numarası tarafıma verildi ve yaklaşık 20 gün sonra ücret tarafıma ödendi.

Ben bu şekilde çözüme ulaştım, başka bir yol var ise diğer meslektaşlardan cevap bekliyorum.
İyi çalışmalar dilerim.

Cevap için çok teşekkür ederim. Kararın kesinleşmesini beklediniz mi? Bir kaç yerde karar kesinleşmeden kurum ödeme yapmıyor gibi yazılar gördüm. Bir de vekaletname sureti eklenmeli vs diye yazılar vardı vekalet eklediniz mi?
Old 08-08-2017, 17:01   #17
Av.Nur YAVUZ

Evet kesinleşme tarihini başvurduğum dilekçeye yazdım, kararın kesinleşmesini beklemek gerekiyor. Dilekçeme vekalet sureti eklemiştim.

Başkaca birşey var mıydı hatırlayamıyorum, umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 02-03-2018, 10:51   #18
Fazladanödemeyeçözüm

Rücuen tazminat davasında aleyhimize kısmi kabul kısmi red ile tazminata hükmedildi.Şimdi reddedilen tutardan dolayı lehimize vekalet ücreti hükmedildi bu tutarı alabilmek için kararın kesinleşmesini beklemek zorunlu mu?Tazminat davalarında kararı kesinleşmeden icraya koyamıyor muyuz?Benim kanım serbest meslek makbuzu kesip dilekçe ile başvurup 30 gün içinde ödenmezse idari yargıda ödeme talebinin reddi işlemini dava etmek olacak?Ne dersiniz?Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi