Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maden Sahasinin Ve İŞletme Ruhsatinin Devrİ SÖzleŞmesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2009, 16:03   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan Maden Sahasinin Ve İŞletme Ruhsatinin Devrİ SÖzleŞmesİ

SaygideĞer MeslektaŞlarim;
''6*** Nolu İŞletme Ruhsatli Maden Sahasinin Devrİ'' BaŞlikli Bİr Yaziya Dayanarak Taraflar AnlaŞmiŞlar, MÜvekkİlİm Devİr KarŞiliĞinda İstenİlen Bedelİ ÖdemİŞtİr. Ancak KarŞi Taraf Bu Maden Sahasini Ve İŞletme Ruhsatini MÜvekkİlİmden Gİzlİ Olarak BaŞkasina DevretmİŞtİr.

Bu AnlaŞma, EĞer Şekle Tabİ DeĞİl İse, Taraflarin Arasindakİ Bu Adİ Yazili AnlaŞmanin GeÇerlİ OlduĞunu Kabul Ederek SÖzleŞmeye Aykirilik HÜkÜmlerİne Dayanarak B.k. İlgİlİ Maddelerİne Dayanarak Dava AÇmayi DÜŞÜnÜyorum.

Şayet SÖzleŞme Şekle Tabİ İse, Elİmdekİ Bu Yazi Şekİl Unsurundan GeÇersİz OlacaĞindan Sebepsİz ZengİnleŞmeye Dayanarak Dava AÇmayi DÜŞÜnÜyorum.

SoracaĞim Soru Şu:
1-) Maden Sahasinin Devrİ Ve Maden İŞletme Ruhsatinin Devrİ SÖzleŞmelerİ Şekle Tabİ Mİdİr? Bu Konuda Acİl Bİlgİye İhtİyacim Var.

GerekÇelİ Olarak İzah Edebİlİrsenİz Sevİnİrİm. Saygilarimla.
Not: *taraflarin İkİsİ De Özel Hukuk TÜzel KİŞİsİdİr. A.Ş. Dİr.
*01.04.2009 Tarİhİnde Davayi AÇmam Gerekİyor.
Old 29-03-2009, 00:35   #2
Armağan Konyalı

Aşağıda sunduğum adreste bir meslektaşımızın güzel bir makalesi var. Sorunuzun yanıtını ayrıntılı olarak içeriyor. İşinize yarayacağını umuyorum.

Saygılarımla

http://209.85.129.132/search?q=cache:WPRpnoJey3gJ:www.maden.org.tr/resimler/ekler/afd8346a677af9d_ek.pdf+maden+sahas%C4%B1n%C4%B1n+d evri+s%C3%B6zle%C5%9Fmesi&cd=3&hl=tr&ct=clnk&gl=tr
Old 29-03-2009, 10:57   #3
korayoz

Kanunda açıkça resmi şekle ilişkin bir hüküm göremedim. Sadece hakların devri için maden siciline şerhin şart olduğu belirtilmiş (maden kanunu m. 5/2, 38/4). Bu durumda borç doğurucu işlem açısından adi yazılı şeklin geçerli olması gerekir. Çünkü kanunda açıkça resmi şekil şartı getirilmemişse, sözleşme şekle bağlı olmaksızın yapılabilir (bk m. 11).
Old 30-03-2009, 08:55   #4
AV. İLKER VURAL

üstadlarım çok teşekkür ederim,saygılarımla
Old 01-02-2011, 15:46   #5
Av.Ertan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Aşağıda sunduğum adreste bir meslektaşımızın güzel bir makalesi var. Sorunuzun yanıtını ayrıntılı olarak içeriyor. İşinize yarayacağını umuyorum.

Saygılarımla

http://209.85.129.132/search?q=cache:WPRpnoJey3gJ:www.maden.org.tr/resimler/ekler/afd8346a677af9d_ek.pdf+maden+sahas%C4%B1n%C4%B1n+d evri+s%C3%B6zle%C5%9Fmesi&cd=3&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

Sayın meslekdaşım, konuyla ilgili olduğunu belirttiğiniz link çalışmıyor ve bu nedenle ilgili makaleye ulaşamadım. İnternette aratmama rağmen hiç bir yerde de bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Yardım ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-02-2011, 18:02   #6
Avukat194546

Söz konusu sözleşme ispat açısından yazılı şeklide yapılması gerekmektedir.Ayrıca bu tür devirde hasılat kirası hükümleri uygulanacaktır.Bu konuyla ilgili olarak Prof.Dr.mustafa Toplaoğlunun RÖDÖVANS SÖZLEŞMELERİ ile ilgili makalesine bakılabilir.
Old 16-05-2012, 08:38   #7
sedna

Sayın meslektaşlarım acaba elinizde maden sahasının ve işletme ruhsatının devri sözleşmesi örneği var mıdır?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 16-05-2012, 09:29   #8
av.feride inan gül

Sayın Meslektaşım,
Bu tarz sözleşmelerin özel bir ismi vardır o da rödavans sözleşmesidir.Bu yüzden aramanızı rödovans sözleşmesi örneği diyerek yaparsanız kolaylıkla sözleşme örneği bulabilirsiniz.Kolaylıklar...
Old 16-05-2012, 09:40   #9
sedna

Alıntı:
Yazan av.feride inan gül
Sayın Meslektaşım,
Bu tarz sözleşmelerin özel bir ismi vardır o da rödavans sözleşmesidir.Bu yüzden aramanızı rödovans sözleşmesi örneği diyerek yaparsanız kolaylıkla sözleşme örneği bulabilirsiniz.Kolaylıklar...

Feride hanım,

Rödavans sözleşmelerinde ilgili maden ruhsatının ve maden sahasının belli bir süre ile kullanımı söz konusu diye biliyorum.
Benim talep ettiğim sözleşme ile maden sahasının ve ruhsatının belirli bir süre değil tamamen devrinin söz konusu olması gerekecektir.
Old 09-11-2020, 12:38   #10
Av. M. Bahadır Özer

Maden işletme hak ve ruhsatının devri resmi şekle bağlıdır.

21.09.2017 Tarihli 30187 Resmi Gazete Sayılı Maden Yönetmeliğinin maden işletme ve devir hakkının devrini düzenleyen 82. maddesinin 3. fıkrasına göre EK-21'deki formun düzenlenmesi suretiyle yazılılık koşulu gerçekleşmektedir.

Yönetmeliğin aynı maddesinin 1. fıkrasına göre Bakanlığın onayı ile devir tamamlandığı için bakanlığın onayı sözleşmenin kurucu unsurudur. Bakanlığın onayının bulunmadığı sözleşmeler yokluk hükümlerine tabidir.

Kanaatimce nitelikli yazılılık koşuluna uymayan sözleşmeler ise (ister sözlü olsun ister adi yazılı olsun) Bakanlığın onayı gerçekleştiği müddetçe geçerlidir. Çünkü 6098 Sayılı TBK m. 12 hükmünce sözleşmelerin geçerliliği, kanunda aksi öngörülmedikçe, hiçbir şekle bağlı değildir. Yönetmelikle bir sözleşme şekli öngörülmesi suretiyle sözleşme serbestisi ilkesi ve hürriyetine müdahale ise hukuka aykırıdır. Onayın gerçekleşmediği hallerde ise idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi