Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adaletli yargılama; etkin, bağımsız savunucularla yapılabilir.

Yanıt
Old 04-02-2010, 17:21   #1
Av.Muhammet Aydın

Varsayılan Adaletli yargılama; etkin, bağımsız savunucularla yapılabilir.

Anayasa Mahkemesinin 2007/16 E. 2009/147 K. ve 15.10.2009 T. sayılı kararı gerekçe bölümünde mahkeme"Adaletli bir yargılamanın varlığı,ancak avukatın ETKİN KATILIMI ile sağlanabilir...","...Güçlü ve bağımsız savunma mesleği;hukukun üstünlüğünün,hukuksal uzlaşmanın,adil yargılama duygusunun ve toplumsal barışın güvencesi olup bu değerler,mesleğin de YETKİN BAĞIMSIZ SAVUNUCULARLA TEMİNAT ALTINA ALINMIŞTIR..." demektedir. Bizatihi mahkemenin tespitleri olan bu cümlelerden aşağıdaki önermeler çıkartılabilir;
1-Avukatın etkin katılımı sağlanmadan adaletli bir yargılama gerçekleştirilemez.
2-Güçlü ve bağımsız savunma;hukuk üstünlüğünün güvencesidir.
3-Güçlü ve bağımsız savunma;hukuksal uzlaşmanın güvencesidir.
4-Güçlü ve bağımsız savunma;adil yargılanma duygusunun güvencesidir.
5-Güçlü ve bağımsız savunma;toplumsal barışın güvencesidir.
6-Güçlü ve bağımsız savunmanın koruduğu tüm değerler avukatlar tarafından teminat altına alınmıştır.
Anayasa mahkemesinin gerekçesi doğrultusunda;adil yargılamanın VARLIK SEBEBİ, HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNÜN,UZLAŞMANIN VE TOPLUMSAL BARIŞIN GÜVENCESİ OLAN mesleğimizin içsel farkındalığı adına teorik bu kadar alt yapı bulunmasına rağmen normatif ve pratik eksikliklerini çok konuştuk bir de yapılanlardan bahsetsek fert fert herkesin kısa bir hikayesi vardır mesleğe bir katkı adına anlatacak bir hikayesi vardır eminim paylaşırsak memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.
Old 08-02-2010, 15:49   #2
Av.Muhammet Aydın

İlk ben başlayayım o zaman;
Heçen hafta başka bir şehir de Ağır Ceza sanık müdafiiliği için sabah erkenden yola çıkıp saat 09:00 da duruşmaya geldiğime rağmen dosyamız o gün saat 12 ye kadar alınmadı öğlen arasına çıkarken mübaşir beklemekte olan tüm avukatlara öğleden sonra 13;30 da duruşmaların tekrar başlayacağını söyleyerek son dosyayı aldırıken bende dosyamız katılan vekili bayan avukata 13:30 da görüşürüz diyerek çıkacakken bayan avukat meslektaşım isterseniz 14:00 gelelim zaten en erken o saatte alırlar boşuna beklememiş oluruz deyince saat 14 e sözleştik. Şehir dışından geldiğim için 13:45 te duruşma salonuna geldim ben içeri girince mübaşir benim dosyayı mahkeme resinin önüne koymuş olduğu halde bana dönerek avukat bey dosyanızı aldık diye seslenince bende kendisine "katılan avukatıyla saat 14:00 te sözleşmiştik" dedim. Bu sırada konuşulanları duyan üye hakim "allah allah hakim mi avukatı bekler avukat mı hakimi bekler böyle bir şey olur mu yaa..." şeklinde bana hitaben konuşunca bende heyete karşı "...öğleden önce biz sizleri bekledik kusura bakmazsanız eminim bayan meslektaşımda benim gibi davranırdı gerekirse mazeret verebilrim ama duruşmaya giremeyeceğim.." dedim bunun üzerine reis bey "avukat bey buyrun sizden sonra tutukluları alacağız biz 10-15 dk dosyanıza bakarızz bu sırada meslektaşınızda gelir..." diyerek dosyamızı aldı. Gerçektende 10 dk. sadece dosya önlerinde kekndi aralarında konuştular bu sırada bayan meslektaşımda duruşma salonuna girdi ve duruşmamız bu şekilde başlamış oldu. Sonuç; eminim o üye hakim bir daha bir avukatla kimin kimi bekleyeceği yönünde bir polomiğe girmez. ikinci sonuç; bende meslektaşım bayan avukata verdiğimiz sözü tuttuğum dan mahcup olmadan duruşmadan çıktım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi