Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım-Davanın açılmamış sayılması

Yanıt
Old 11-03-2018, 08:32   #1
hukukadamı

Varsayılan Adli yardım-Davanın açılmamış sayılması

İyi günler,
1-)Asliye hukuk mahkemesinde 2017 yılı Mayıs ayında verilen davanın açılmamış sayılmasına ilişkin karar temyize mi tabi midir? Yoksa istinafa mi?

2-) Adli yardım talebinde bulunduğumuz zaman Posta giderleri de bu yardımın içinde midir? Başka asliye hukuk mahkemesinden asıl mahkemeye dilekçe gönderirsek bu dilekçe de yardım kapsamında midir? Dilekçenin karşı tarafa gonderilmesi, dosyanin Yargıtay'a gönderilmesi gibi posta giderlerini hazineden mi karşılanıyor? Vakit ayırıp cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-03-2018, 10:51   #2
AHMET01

Dava açarken adli yardım talebinde bulunduğunuzda vekalet suret harcı dışında başkaca bir ücret almıyorlar.Daha sonra dosyanın tevzi edildiği mahkeme adli yardım talebinizi kabul ederse bütün masrafları mahkeme karşılayacaktır. Dava sonunda haksız çıkan tarafa bu masraflar yüklenecektir. Başka yerden dilekçe gönderdiğinizde sıkıntı olabilir. Oradaki mahkemeden de tekrar adli yardım talebinde bulunmanız lazım diye düşünüyorum. En güzeli kendinize bir elektronik imza alın. Her yerden dosyanıza masrafsız dilekçe gönderebilirsiniz. İstinaf mahkemeleri 20 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete başladı. Bu nedenle bu tarihten önce verilen bütün kararlara karşı istinaf yolu kapalıdır. Ayrıca daha önce istinafa uğramadan yargıtaya gitmiş davalar için de istinaf yolu kapalıdır. Sizin davanız kuvvetle muhtemel istinafa tabi olacaktır. Zaten kararların altında baş vurulacak kanun yolları açıkça gösterilmektedir. Ona göre hareket edersiniz.Kolay gelsin.
Old 11-03-2018, 14:44   #3
hukukadamı

Cevap için teşekkür ederim, dava 2012 yılında açılmıştı, iki kere Yargıtay'a gitti, sonra istinaf yolu açıldı, sonra mahkeme duruşmaya kimse gelmediği için davanın açılmamış sayılmasına ilişkin karar verdi, temyize tabi demiş, tereddüt ettim, daha önce temyize giden dosyaların istinafa tabi olmayacağinin dayanağı nedir? Teşekkür ederim.
Old 12-03-2018, 10:56   #4
imsel

Alıntı:
Yazan hukukadamı
Cevap için teşekkür ederim, dava 2012 yılında açılmıştı, iki kere Yargıtay'a gitti, sonra istinaf yolu açıldı, sonra mahkeme duruşmaya kimse gelmediği için davanın açılmamış sayılmasına ilişkin karar verdi, temyize tabi demiş, tereddüt ettim, daha önce temyize giden dosyaların istinafa tabi olmayacağinin dayanağı nedir? Teşekkür ederim.
mahkemenin gösterdiği yolu seçerseniz hak kaybına uğramazsınız.
Old 12-03-2018, 21:28   #5
AHMET01

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’ın açıklamaları var. Buraya bakabilirsiniz.
Kolay gelsin. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10-soruda-istinaf-40135344
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi