Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Duruşma Acemiliği ve Tavsiyeleriniz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2013, 23:10   #1
Avukat-23

Varsayılan Duruşma Acemiliği ve Tavsiyeleriniz.

Merhabalar,
Ben henüz 1 yıldır aktif olarak avukatlık yapıyorum, ve her duruşmaya girdiğimde hakim karşısında susup kalıyorum.

Çoğunlukla yazılı usulde yargılama yapıldığından ve neredeyse her dilekçemde yargıtay kararında alıntı bulunduğundan kendimi sadece klasik cümleler kurarken buluyorum.

Zaman dışında bu tutukluğu aşmanın bir yolu var mıdır? Ayrıca duruşmalarda uzun süreli konuşmanın esasa bir etkisi var mıdır? Yazılı yargılama usuli hitabeti pek de gerektirmez mi?

Nitekim bu sorular yüzünden kendimi pasif bir meslektaş gibi hissediyorum ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 18-02-2013, 23:31   #2
carlito

Siir okuyunuz, zamanla tecrübe kazanacaksınız.. Stajiniz monoton gecmis olabilir(naylon staj). Duayen meslektaşlardan yardım alabilir ya da duruşmalarını takip edebilirsiniz.. sizin memleketiniz ( 23 ) Elazig ise, yaz tatillerinde gittiğinizde Sair Avukat Onur Ozkan nam-i diger Gaggos dostumuzun ofisine uğrayıp Hayata ve mesleğe dair tecrübe ve hatiratlarindan faydalanabilirsiniz. ( not: kimseye hayır demez )
Old 19-02-2013, 00:17   #3
yeditepelişehir

Sayın Carlito'nun şiir konusundaki önerisine katılmakla beraber dosyaya hakim olduğunuz sürece söylemek istediklerinizin dudaklarınızdan kendiliğinden döküleceiğini düşünüyorum.Gerek kendi duruşmanız esnasında gerekse izleyici olduğunuz duruşmalarda iyi takip etmenizi öneririm. Kısa bir örnek vermek isterim kendi duruşmamdan ve yakın tarihli.Müvekkilim soruşturmanın başından beri baltayı bir kez salladığını ifade etmesine rağmen ağır ceza mahkemesinde hakimin'' baltayı kaç kez vurdun'' sorusuna '' nereye vurdum bilmiyorum'' dedi,tabiri caizse yarım ağızla. Hakim de '' kaç kere vurdum bilmiyorum'' şeklinde yazdırıyordu. Baktım iş iyice karışacak söz aldım ve düzelttirdim.Hakim bey müvekkilim sorunuzu yanlış anladı ve siz de cevabı yanlış geçirdiniz diye.Yükses sesle tekrar sorar mısınız dedim bu kez müvekkilim başından beri söylediği üzere baltayı bir kez salladığını söyledi. Aksi durumda olsa ekranı takip etmesem,müvekkili ve hakimi dinlemesem tamamen aleyhimize olabilecekti. Bunu yakın zamanda başımdan geçtiği için örnek verdim. Yoksa örnekler verecek ufkunuzu açacak tecrübeye ulaşmış biri değilim. Sanık yakınları da duruşmada olduğu için benim bu şekilde araya girmem düzeltme yapmam hoşlarına gitti, onların gözünde değerim arttı. Bizim avukat birşeyler yaptı gözüyle baktılar muhtemelen. Mesleğin gereğini yaptım oysa ki. Ama bu durumu abartıp şova kaçanlar da oldukça fazla. Onlarla bir duruşmaya girseniz sanırım bu konuşmama mevzuu canınızı daha fazla sıkacak. Bence zaten yazılı yargılama deyip geçmeyin. En önemli gördüğünüz hususu sakin sakin güzel bir dille anlatın ve son olarak hakimden beyanımız aynen bu şekilde geçsin diye ekleyin.
Old 19-02-2013, 09:40   #4
y.can_hukuk

merhaba

Naçizane bir kaç tavsiyede bende bulunmak isterim. duruşmalarda hakimler zaman darlığından bahsederek avukatlara yeterince söz hakkı vermemektedirler. ancak söz hakkı verilmiyor diyede biz mesleğimizden vazgeçebilecek durumda değiliz. duruşmaya girmeden önce muhakkak dosyanızı son bir kez gözden geçiriniz ve kesin söylenilmesi gerektiğine inandığınız şeyleri mümkünse not alın ve duruşmada söylemeye çalışın. Duruşma esnasında hakimi ve karşı tarafı çok iyi dinleyin.Eğer imkanınız var ise müzakere tekniklerini öğrenmeye çalışın çok faydası oluyor.
Old 19-02-2013, 16:13   #5
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan y.can_hukuk
merhaba

Naçizane bir kaç tavsiyede bende bulunmak isterim. duruşmalarda hakimler zaman darlığından bahsederek avukatlara yeterince söz hakkı vermemektedirler. ancak söz hakkı verilmiyor diyede biz mesleğimizden vazgeçebilecek durumda değiliz. duruşmaya girmeden önce muhakkak dosyanızı son bir kez gözden geçiriniz ve kesin söylenilmesi gerektiğine inandığınız şeyleri mümkünse not alın ve duruşmada söylemeye çalışın. Duruşma esnasında hakimi ve karşı tarafı çok iyi dinleyin.Eğer imkanınız var ise müzakere tekniklerini öğrenmeye çalışın çok faydası oluyor.

Ben duruşmalarda hakimlerle cebelleşiyorum resmen:

_Sus avukat hanım
_Susmam müsade edin istirham ederim hakim bey
_Ya avukat hanım yazsana yaz niye yazmıyorsun
_Yazıcam da söyliycem de hakim bey konuşma hakkı talep ediyorum
(Hakim gözlerini deviriyor)
Sırf başımdan gitsin diye izin veriyor. E ben konuştum dinledi mi HAYIR. işe de yaramadı...

Böyle bi sistem işte...
Old 19-02-2013, 17:16   #6
Av. Mehmet Kağan Gürbüz

Merhabalar...
Öncelikle bütün yorumlara gönülden katıldığımı belirtmek isterim. Konuyu açan meslektaşımla benzer durumları yaşıyoruz. Bu meslekte bende yeniyim yalnız şunu belirtmek isterim soru sormaktan bilgi edinmek istemekten korkmaması gerekir. ilk duruşmama girerken ne yapmalıyım ne demeliyim ne zaman konuşmalıyım bunların hepsini sordum bildiğim halde sordum çünkü biz kendimizi değil başkalarını temsil ediyoruz ve bu yüzden hata yapma lüksümüz yok bizim hatalarımızın yanlış adımlarımızın bedellerini başkaları çekecek. O yüzden hatasız olmak bizim işimizin bir gereği. Acemiliği aşma konusunda ise ben onu stajyer evresinde aştığıma inanıyorum. Yanında staj yaptığım avukattan stajyerlerin girebildiği davalarına girmek istediğimi söyleyip ısrar etmiştim hatta sonraki günlerde önüme ağır ceza dosyası koydu ve temyizi hazırla bakalım dedi. Süreç böyle başladı gerisini siz düşünün artık . Kısacası meslektaşım ne bilgi edinmekten ne de işleyişi öğrenmeye yönelik soruları sorarken ayıplanma korkun olmasın. Kimse anne karnında avukat olmuyor sonradan olunan bir durum. Meslek hayatlarınızda başarılar diliyorum (tabi karşılıklı davalara girersek bu temenni hariç ) )
Old 20-02-2013, 09:14   #7
suskun_juliette

Biz o gün bir dosyadan duruşmaya giriyorsak hakimler onlarca dosyayla ilgileniyor.Haliyle ayrıntıları kaçırma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Hakimin gerçekten davayı özümseyebilmesi için sizin öncelikle dosyayı iyi bilmeniz gerekiyor.

Stajın son altı ayından itibaren birçok duruşmaya girdim. Karşımda benden daha fazla mesleki tecrübesi olan hakimler var.Onlara saygı duymakla birlikte, bildiklerimin azımsanmayacak ölçüde olduğu bilinciyle konuştuğumda baktım herkes dikkat kesiliyor.

Duruşmada sakin olmak çok önemli.Ne kadar heyecanlansanız da kekelememek, tereddütsüz konuşmak gerekli.

Bir ağır ceza dosyasında katılan banka vekili olarak duruşmaya katılmıştım. Suç zimmet,tefecilikle ilgiliydi.Banka operasyon şefi sanık sıfatıyla yer alıyordu.Haliyle avukatı da banka, gecikme tazminatı, KKDF,BSMV adı altında gereksiz birçok masraf eklemiştir dedi.Sıra bana geldiğinde kavramları açıkladım ve o an herkes dikkatle dinledi.Çünkü onlara yabancı terimlerdi ve anlamak istiyorlardı.Beyanım zapta aynen geçti. Bu dosya açısından oldukça önemli bir hamleydi. Önemli gördüğünüz ayrıntıları atlamamalısınız.

Ben söz aldım; ancak nasılsa beni dinlemeyecek diye düşünmemek gerekir.
Old 20-02-2013, 18:07   #8
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Bol bol duruşma izlemenizi tavsiye ederim. Kapıda beklemek yerine içeride oturup duruşma beklerseniz çook faydasını görürsünüz.

Öte yandan önemli olan duruşmada konuşmak değildir, önemli olanları vurgulayabilmek, anlatmak istediğinizi az ve öz olarak ifade edebilmektir.Yoksa kimi meslektaşlar gibi dakikalarca gereksiz cümleler kurmanın faydası yoktur. Bunun için de bol bol kitap okumanızı tavsiye ederim.
Old 21-02-2013, 19:23   #9
Alparslan Timuş

Şu anda 2. altı ayda staj yapmaktayım. Söz konusu durumda ben de kendimi çok eksik hissediyordum. Ancak bu durumu, duruşmalarda dışarıda değil içeride bekleyerek ayrıca dosyayı iyice okuduktan sonra söyleyeceklerimi kafamda bir sıraya koyarak fakat kesinlikle ezberlemeyerek aştığımı düşünüyorum.

Yanında çalıştığım Avukatım Serkan Öznacar'ın bir tavsiyesi de bu sorunu aşmamda etkili oldu.
"Hakimler de senin benim gibi hukukçudur, onlar da senin gittiğin hukuk fakültesinden mezundur, senden daha fazla bildiklerini sanma ve asla konuşmaktan çekinme"
Old 15-08-2013, 18:23   #10
Bronz Atlı

Bu hususta bence en önemli kriter dosyaya vakıf olmaktır. Kimse kusura bakmasın ama duruşmasına girdiğimiz bir dosyaya, mahkeme hakiminden daha fazla vakıf olmak zorundayız. Eğer bunu sağlarsak duruşmada ne söylenmesi gerekiyorsa tam zamanında eksiksiz söyleyebiliriz. Böyle olduğunda hakimde sizi dinleyip, zapta da aynen geçiyor. Tabi ki bazı hakimlerin terslediği oluyor. Zaten yazılı vermişsiniz diyor. Bu noktada fazlada ısrarcı olmamak gerekir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi