Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

HukukÇu HukukÇunun Kurdu Mudur?

Yanıt
Old 18-02-2007, 03:15   #1
SNOW

Varsayılan HukukÇu HukukÇunun Kurdu Mudur?

Bazı Avukatların belki kendini daha iyi göstemek, belki gelen kişinin başka Avukatlara gitmesini engellemek ve davayı almak için diğer Avukatları kötülediklerini duyuyoruz. Yine bazı Hakimlerin Avukatları duruşma esnasında müvekkilleri önünde ve katılımcılar önünde azarladıklarına şahit oluyoruz. Bunlar nasıl davranışlar? Hukukçu hukukçunun kurdu mu acaba?
Old 18-02-2007, 15:36   #2
Av.Yasar SALDIRAY

Görevimizi yaparken “kimseye, ne
müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz.En
kıdemsizin,en kıdemliden veya isim yapmış olandan
farkı yoktur.Avukatlar esir kullanmadılar,fakat
efendileri de olmadı”

MOLIERAC

HUKUK BIR DERYADIR....

SAYGILARIMLA...

HAREKETE GECMEK ICIN ÜSENME...
Old 19-02-2007, 15:26   #3
uye8490

Avukatların
1-duruşmada
2-müvekkiller vediğer katılımcıların önünde
3-Hakim tarafından
4-AZARLANMASI...
Korkunç bir iddia.Siz böyle bir olaya tanık oldunuz mu sayın snow?Yanıtınız evetse lütfen durumu "azarlanan"avukatın barosuna bildirin.Meslek onuru bu denli ayağa düşmedi henüz.Yok söylemleriniz bir varsayımdan ibaretse,bunu düzeltin lütfen...
Old 19-02-2007, 20:21   #4
SNOW

Sayın Yaren,
ben bu olaya birden çok defa şahit oldum. Tanımadığım avukatlardı. Barolarına bildirmek aklıma gelmedi. Belkide meslektaşlarımız benim konumumdalar kendilerini savunmak isterlerse bunu yapabilirler diye düşündüm. Ancak bir insan olarak çok ama çok üzüldüm. Bir kere de tam tersi bir duruma şahit oldum, bir avukat kürsüdeki hakime bulunduğunuz koltuğu dolduramıyorsunuz demişti. Hakim bey adına çok üzüldüm. Konusuna çok da vakıf bir hakimdi. Söylemek istediğim, bunlar oluyor sayın Yaren. Keşke önüne geçebilsek.
Old 28-02-2007, 22:30   #5
calikusu_kamuran

Aynen katılıyorum üstadım...kurdudur...Daha üste gidersen ve zaten Sizin de ordan çıkarım yaptığınız gibi İNSAN İNSANIN KURDUDUR. Yani benim kavrayışımla insanlar diğer insanlara kendi bütünleri içinde yer vermezler, yani diğer insanlarla bütünleşmezler. Zaten insanların sorunu bu, fakat şöyle bir gerçek var ki bir yerde azınlık durumunda olan kişiler daha bir bütün gibi görünmektedirler ne dersiniz?
Old 28-02-2007, 22:38   #6
calikusu_kamuran

Yaren" e cevaben somut bir olay;

Tribüne oynamayın Syn Avukat.
Hayır Hakim bey tribüne oynamak hiç sevmediğim bir iştir.
Ama öyle yapıyorsunuz Syn Avukat.
Ve Avukat uzatır da uzatır, çünkü aklındaki VARLIĞA(kendini tanımlamasına) ters bir tanımlama yapılmıştır ve bu ise insan için en berbat durumdur.
Sonuçta Syn Avukat, hakimden aslen şunu istiyordu. Bir an önce incelemeden, somut delilleri görmeden karar verin Syn Hakim çünkü her şey açıkça ortada ama bana göre hiç de açıkça ortada değildi. Avukat beynindeki yaratımla işi bitirmiş ama Somut varlık ortada yoktu. Ve bu halde iken hakime hemen karar verin der gibi idi. Elbet başka şehirden gelmesi Syn avukatımızı yıpratmıştı. Ama Hakim somut delilleri görmeden karara varamaz ki.

İşte böyle Syn Yaren; oluyor bu işler. Kendimize düşeni yapmak yerine bir başkasının işini yapmadığını düşünmekteyiz oysa somut olayımızda Syn Hakim gayet güzel bir şekilde görevini yapmaktaydı. Ve önemlisi eğer görev yapılmıyorsa hatırlatılacak yer orası değildir.

SAYGILARIMLA
Old 01-03-2007, 12:14   #7
Av.EErdem

Hukukçu hukukçunun kurdudur sözüne kısmen katılıyorum. Bazen iyi anlaştığınızı düşündüğünüz, Baro odalarında sohbetinden keyif aldığınız bir meslektaşınızla karşılıklı dava vekilliği yaptığınızda, davayı kişiselleştirdiğini ve size düşmanca bir tavırla davranmaya başladığını görüyorsunuz. Üzücü ama bu günlerde bir kaç meslektaşımla bu durumu yaşadım. Henüz hakim ve savcılarla üstesinden gelemeyeceğim bir sorun yaşamadım. Demek ki üstesinden gelebiliyormuşum
Old 02-03-2007, 14:12   #8
*sinequanon*

Evet çoğu zaman "Hukukçu hukukçunun kurdudur".

200 YTL'ye boşanma davasına bakan,karşılıklı duruşmanıza hiç bir mazereti olmaksızın ve bir telefon dahi açıp size bildirimde bulunmadan saatlerce geç gelen,özellikle staj döneminde ufak bir hatanızı bile hiç gecikmeden duruşma salonlarında hakimlerin ve diğer avukatların önünde kaba bir biçimde yüzünüze vurmak için can atan,dosyasını sizden önce aldırmak için mübaşirle yakından!!! ilgilenen,siz odadan çıktığınızda hakimle yakınlaşmak adına sizin dedikodunuzu yapmaya başlayan,daha önce ifadesinde bulunduğunuz bir şüpheliye kendini süper avukat olarak göstermek için sizi kötüleyen,ilk celsede tahliye edeceği vaadiyle tasarlayarak adam öldürme suçundan suç üstü yakalanan sanığın yakınlarından tonlarca para alan vs. vs. vs. hukukçular diğer hukukçuların kurdudur.

Bu tür hukukçular kaide midir yoksa istisna mı o konuyu hala tam olarak açıklığa kavuşturamadım.

Saygılar...
Old 02-03-2007, 19:12   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Onlara hukukçu demek ne kadar doğru olur ki? Evet, o tür insanlar var. Hem de epeyce...

Ben onlara hukukçu demiyorum. Ne mi diyorum?: Hiç bir şey.
Old 04-03-2007, 00:05   #10
calikusu_kamuran

Aklımızda olması gereken, hukukçu tanımı, kanunlarda yer almaktadır. Bize düşen o tanımı aklımıza alıp kendimizin olarak benimsemektir. Ancak aklımıza alınca ama kendi varlığımız olarak alınca HAYATTA ONU VAR ETMEK mücadelemiz olur ve bizim için anlam kazanır. Onlar bize aittir diyebilmek ve hayatla bütünleşebilmek. Herkes kendine ait olan değerleri/beyin varlıklarını/BEYİN KOMPOZİSYONLARINI korumuyor mu? Onlar ne zaman bizim olursa o gün koruruz ki Bizim olmaları için aklımıza transferleri şart. Tabi bu bir beyin reflexi işi. Çocukluktan beyne ait olan değerler her zaman üstün geliyor bence. Hukuk aslında çocuklukta başlamalı diyorum.

SAYGILARIMLA
Old 05-03-2007, 14:36   #11
Av.Osman Akgöç

Varsayılan Hukukçular

Sanırım perdenin arkasını görebilmek işin olmazsa olmazı.Hukukta temel bir kavramımız bulunmakta.Somut olayın özellikler diye sizde durumu değerlendireceksiniz.Ama her zaman dikkatli olmanız gerekir;çünkü sizi her zaman al aşağı etmeye çalışan kişiler olacaktır.
Old 15-03-2007, 16:13   #12
Av. Vildan Erbil

Avukat, avukatın kurdu değil, destekçisi olmalıdır. Bakırköy'de mesleğimin ilk yıllarında tanık olduğum bir olay bunu düstur edinmemi sağlamıştır. Duruşmada bir avukat karşı taraftaki avukat için:"Vekaletnamesinden şüphe ediyorum, ilgili noterlikten sorulsun." dedi. Diğer avukat:"Vekilin avukatlığından şüphe ediyorum, ilgili barodan sorulsun." dedi. Hakim avukatlara bulaşmadı ve ilgili yerlere mücekkereler yazılması şeklinde ara kararını kurdu. Meslek adına utanmıştım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi